Reklam
Güncel Hayat

Ağzı Açık Uyumak Nasıl Engellenir?

İnsanlar olarak, iki solunum yöntemine sahip olacak kadar şanslıyız - burnumuzdan ve ağzımızdan. Ancak, tüm nefesler eşit yaratılmamıştır.

Reklam

Görünen o ki, burundan nefes almak çok daha üstün bir nefes alma yöntemi. Artan rahatlama, ağız kuruluğunu önleme, gelişmiş fiziksel ve bilişsel performans ve güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi avantajlardan sadece birkaçıdır. burun solunumu ağızdan solunum sağlar. Bunu bilerek, günlük rutinimize devam ederken daha sık burundan nefes almak için bilinçli bir çaba gösterebiliriz. Ama bilinçsiz olduğumuzda ne olacak? Yani, biz uyurken. Uyurken, bilinçli olarak ağzımızı kapalı tutma yeteneğimizi kaybederiz ve bu nedenle 8 saatlik yararlı burun nefesini kaçırabiliriz. Bu yazıda, ağzı açık uyumak zararları ve neden bırakmanız gerektiğini anlatacağız. Haydi başlayalım!

İçindekiler

Ağzı Açık Uyumanın Zararları

Ağzınız açık uyumayı nasıl bırakacağınızı açıklamadan önce, bunun altında yatan motivasyonu anlamakta fayda var. Daha önce de belirtildiği gibi, iki farklı nefes alma yöntemi vardır – burundan nefes alma ve ağızdan nefes alma. Gün boyunca burundan nefes almak için bilinçli bir çaba gösterebilirken, uykuya daldığımızda bu kontrolü kaybederiz.

Uyurken çenemiz gevşeme eğilimindedir ve bu da ağzımızın açılmasını kolaylaştırır. Ağzımız açık kaldığında, varsayılan olarak ağızdan nefes alırız. Sadece ağzınız açıkken burnunuzdan nefes almaya çalışın, bu çok doğal değil. Bu, uyku kaliteniz ve sağlığınız üzerinde çeşitli zararlı etkileri olan saatlerce ağızdan nefes almaya yol açar. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Ağız kuruluğu ile uyanmak
  • Ağız sağlığının bozulması
  • Açık ağız horlama
  • Uyku parçalanması
  • Sinüs ve burun tıkanıklığı ve
  • Düşük uyku kalitesi

Ağız Açık Uyuma Nasıl Engellenir?

Sağlıklı insanlar genellikle hem burun pasajlarını nefes almak için kullanırlar hem de gerektiğinde ağızlarını kullanırlar, örneğin soğuk algınlığı veya alerji dönemlerinde bu kanallardan hava akışının azalması nedeniyle; ancak çocukların zatürree gibi solunum yolu hastalıklarına karşı her zaman yeterli korumaya sahip olamayabilecekleri uyku dahil olmak üzere aşırı yapılırsa çok tehlikeli olabilir, çünkü onlar geceleri etkili bir şekilde öksürerek kendilerini yetişkinlerden daha az savunabilirler!

Ağızdan nefes almanın hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Çocuklar genellikle ağızdan soluyanların yaşadığı oksijen eksikliği nedeniyle çarpık dişlerden, yüz şekil bozukluklarından veya zayıf büyümeden muzdariptir. Kronik vakaları olan yetişkinlerde ağız kokusu ve diş eti hastalığı gelişebilir. Ayrıca astım ve diyabet gibi hastalıklar için semptomlarını kötüleştirebilir.

ağzı açık uyumak
ağız açık uyuma nasıl engellenir

Oksijen kaynağınızdan tam olarak yararlanmak, her nefesi başlatmak için burun deliklerini kullanmayı gerektirir. Ancak nefes almak için ağızlarını kullanan insanlar sonuçlara katlanma eğilimindedir. Kandaki oksijen seviyesi, burundan soluyanlara göre çok daha düşük kalır.

Özellikle hava almak için ağzınızı kullanmaya alışkınsanız, ağızdan buruna nasıl geçiş yapabilirsiniz? İyi haber: Ağızdan nefes almayı durdurmak için birkaç çözüm önerimiz var.

1. Alıştırma Yapın

Burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan verin. Muhtemelen sizi doğru nefes almaktan alıkoyan şey, nefes alma teknikleri konusundaki bilgi eksikliğiniz değildir. Farkında olmanız ve pratik yapmanız daha olasıdır.

2. Burun Tıkanıklığını Giderin

Açık görünebilir, ancak birçok insan burnu tıkalı olduğu için ağızdan nefes alır. Burnunuzu sümkürerek veya bir nazal yıkama suyu kullanarak, burun geçişinizdeki tıkanıklıkları giderebilirsiniz.

3. Stresi Azaltın

İnsanlar stresli olduklarında nefesleri daha hızlıdır. Stresli durumlarda derin nefes almak için ağzınızı kullanma olasılığınız daha yüksektir. Bir doktora görünmeniz veya ortamınızı değiştirmeniz gerekebilir, ancak stresi azaltmak nefes alma şeklinizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

4. Doğru Yastık Tercih Edin

Uyurken ağızdan nefes almakta zorlanıyorsanız, başınızın yüksekliğini değiştirmeyi deneyin. Başınızı ekstra bir yastıkla destekleyin veya daha kalın bir yastık kullanın.

5. Egzersiz Yapın

Günlük yürüyüş veya koşu rejimi ile düzenli olarak egzersiz yaparak, derin nefes alma ihtiyacınızı artıracaksınız; ve burnunuz doğal olarak nefesinizi ağzınızdan alacaktır.

6. Bir Terapiste Görünün

Bir Miyofonksiyonel terapist, nefesinizi iyileştirecek şekilde çalışmak için yüz kaslarınızı yeniden eğitmek için egzersizler kullanarak yardımcı olur.

7. Ameliyat Olun

Bu öneriler işe yaramazsa, burnunuzun yapısında bir sorun olabilir. Mevcut ameliyatlar hakkında doktorunuzla konuşun. Düzgün nefes almakla hayatınızın geri kalanında ağızdan nefes almak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Rem Uykusu Nedir? Kaç Saat Olmalı? Önemli Mi?

En Etkili Uyku İlacı Hangisidir?

Konforlu Yatak Çeşitleri ile Kaliteli Bir Uyku Deneyimi Kapısını Aralayın

Uykunun Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Uyku Felci Nedir? Uyku Felci Neden Olur?

Uykusuzluk İçin Etkili Ve Şifalı 8 Bitki Çayı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu