Reklam
Sağlık

Akrofobi Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Reklam

Akrofobi, yükseklik korkusudur. Yaşam çizgisi olmadan düşme veya atlama korkusu olarak da tanımlanabilir. Yüksekliğin tehlikeli olduğuna dair mantıksız bir endişe olarak yer almaktadır. Farklı şiddet seviyeleri bulunmaktadır.

Hafif akrofobi, yüksek yerlerden kaçınma olarak ortaya çıkabilirken, daha ciddi vakalar arasında yükseklerdeyken panik atak krizleri eşlik edebilir. Akrofobların pek çok farklı türü vardır – yıllarca belirli yüksekliklerden kaçınan ve bir daha asla adım atmayı düşünmeyenler; yükseklikten kaçındıkları için arkadaşlarından soyutlanmış hisseden; ve yürüyüş yapmaktan hoşlanan, ancak tepelere veya dağ kenarlarına çok yakın olduklarında güçlü duygular yaşayanlar.” olarak sınıflandırabiliriz.

İçindekiler

Akrofobi Korkusu Nedir?

Akrofoblar, yüksekliği veya altındaki şeyleri korkunç bir tehdit olarak görür. Filmlerde, yüksek bir binanın tepesinde çığlık atan veya son anda helikopterle kurtarılan insanların sahneleri yaygındır. Gerçek hayatta ise işler daha inceliklidir, ancak her iki durumda da akrofobi mevcuttur. Akrofoblar, balkon ve merdiven gibi bir çitten veya köprüden düşmelerine neden olabilecek her şeyden korkabilir.

Akrofobi Nedeni Nedir?

Akrofobi, aşırı yükseklik korkusundan kaynaklanan bir kaygı bozukluğudur. Kaç kez düştüğün ya da ölüme ne kadar yaklaştığın önemli değil; korku aynı şekilde güçlü bir şekilde geri döner ve travma zihinde birikir. Bu, akrofobun çok kısa bir süre içinde mantıksız bir yükseklik korkusu geliştirmesini sağlar.

Korkunun uyarıcısı çok farklı olabilir: Bir uçurumun kenarına çok yakın olmak, sevilen birinin çok yüksekten düştüğünü görmek, hatta çok yükseğe çıkmak ya da merdiven çıkmak.

Akrofobi Ne Kadar Yaygındır?

Akrofobi yaygın bir korku olmasına rağmen, hala o kadar yaygın değil. İnsanların sadece %3’ünde bir tür akrofobi varken, %2’si buna eşlik eden fobik ve kaçınmacı davranışlardan muzdariptir. Küresel Akrofobi Araştırması’nda, Avrupa’da 80 milyon insanın akrofobiden muzdarip olduğu tahmin ediliyor.

yükseklik korkusu tedavisi
yükseklik korkusu tedavisi

Akrofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak, henüz akrofobiyi tedavi edecek herhangi bir ilaç veya tedavi yoktur. Pek çok hasta, bilişsel terapi, psikoterapi ve davranışçı terapinin bir kombinasyonunu kullanan bir psikoterapi türü olan CBT ile korkularının üstesinden gelmeyi başardı.

Tedavinin iki farklı odağı vardır;

Akrofobikler, korkularını yenmek için adımlar atarken hoşgörülerini geliştirmek için hayal güçlerini kullanmalıdır. Bazıları bunu kendi başlarına yapabilir; diğerlerinin profesyonellerin yardımına ihtiyacı var.

Akrofobikler, tehlikeli durumlarda nasıl tepki vereceklerini öğrenecek ve yükseklikle ilgili durumlardan kaçınmanın veya endişelenmemenin yollarını bulacaktır. Bu durumlar hakkında gerçekçi düşünmeye ve en kötüsünü varsaymamaya teşvik edilecekler. Akrofobikler, sevdiklerine de açılacaktır, çünkü fobi genellikle buradan kaynaklanır.

Akrofobik hastalar, sevdikleri şeyleri iyileştirmek için korkularını kendi lehlerine kullanarak bir yol bulmaya çalışmalıdır. Bu, hastanın zevkli bulduğu her türlü kendi kendine yardım materyali veya yöntemiyle yapılabilir, ancak akrofobik, potansiyel olarak tehlikeli durumları dikkatlice düşünmeli ve aceleci kararlar vermemelidir.

Çoğu durumda, akrofobiyi tedavi etmek için ilaç gerekli değildir.

Yukarıda bahsedilen tedavi yöntemleri bazı akrofobi vakalarının tedavisinde yardımcı olsa da, bu noktada tüm vakaların nasıl tedavi edileceği hala net değildir. Akrofobiyi ortadan kaldırmanın bir yolu hap almaktır, ancak şimdiye kadar doktorlar etkili olduğu kanıtlanmış herhangi bir tedavi geliştiremediler. Etkili tedavinin olmaması bir sorun değildir, çünkü bozukluk çok nadirdir; Bundan mustarip bireylerin %90’ı çok az sorunla ya da hiç sorun yaşamadan yaşar.

Akrofobinin Nedeni Nedir?

Akrofobiklerin fobilerini neden geliştirdiğine dair birçok farklı teori var, ancak hepsi bir şeye işaret ediyor gibi görünüyor: yükseklikleri içeren travmatik bir deneyim. Belki de yüksek bir binaya düşme veya benzeri bir şey, akrofobinin korkularını oluşturmasına neden olurken, diğerleri korkularını tetikleyen bir tür kaza yaşadı. Ancak bunu nasıl geliştirmiş olurlarsa olsunlar, neden genellikle dramatik ve korkunç bir olaydır. Sıradan ve unutulması kolay bir şey değildir.

Akrofobi geliştirmenin bir başka olası yolu da genetiktir. Akrofobinin genetik bir bileşeni olduğuna dair kanıtlar var, ancak akrofobi geliştirme eğiliminin ne kadarının genlerimizden geldiği hala belirsiz.

Akrofobikler, düşme veya yükseklik içeren bir kazaya tanık olmak, bir uçak kazası veya hortumda olmak, hatta iş yerinde bir asansör kazası geçirmek gibi belirli çevresel faktörlere maruz kaldıktan sonra da korkularını geliştirebilirler.

Akrofobikler ayrıca, gerçek ve yanlış tehlikeleri ayırt etmelerini engelleyen, çevrelerine karşı bir tür uyuşukluk veya bir kopukluk duygusuna sahip olabilirler.

Korku ve travmanın yanı sıra, akrofobinin kökenlerini açıklayabilecek başka olasılıklar da var. Evrenin sonsuz olması mümkündür ve gökyüzüne bakarak bu sonsuz dünyayı yukarıdan görebiliriz. Bu, beynimizin bulamadığı cevapları aramasına neden olabilir; mysterium tremendum olarak bilinir.

Başka bir teori, insanların aslında deniz seviyesinde yaşamayı amaçladığı ve sınırlarının ötesine geçmemesi gerektiğidir. Yüksekte yaşamak bizim için bir nevi ceza olabilir.

 

 

 

 

yükseklik korkusu nasıl tedavi edilir
yükseklik korkusu nasıl tedavi edilir akrofoblar

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir? adlı yazı dizimize göz atabilirsiniz.

Akrofobi Tedavi Edilebilir mi?

İyi haber şu ki, birçok akrofobik, bir süre sonra genellikle birkaç yıl sonra kendi kendine iyileşir. Ancak akrofobiniz varsa, kendi kendine iyileşmesini beklememelisiniz. Size yardımcı olabilecek birkaç tedavi ve tedavi vardır. Hipnoz gibi bazı yöntemler, kullanılırken akrofobun biraz irade ve disiplini gerektirir, ancak etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Bu tedavilerin birçoğunun etkinliği, dünya çapındaki üniversitelerle işbirliği içinde yürütülen araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Akrofobikler, fobilerine karşı verdikleri mücadelede yalnız değildirler: psikoterapistler, iyileşme süreçlerinde onlara cesaret verebilir ve destek verebilir. Korku hiçbir şekilde tedavi edilemez bir durum değildir; doğru tedavi ile üstesinden gelinebilir.

Başka Benzer Rahatsızlıklar Var mı?

Akrofobi, tüm fobilerin en yaygını olmasına rağmen, yükseklikleri içeren tek fobi değildir. Bu diğer fobilere sahip kişiler, pteromerhanofobiler olarak bilinir. Diğer örnekler:

Akrofoblar sanat ve edebiyatta popüler bir konu olmuştur, ancak aynı zamanda birkaç kez filmde de tasvir edilmiştir.

Araştırmalar, bir erkek ve kadın arasındaki ilişkide, erkeklerin topuklu giyen kadınları daha çekici bulduğunu göstermiştir. Kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymelerini tercih eden sadece erkekler değil çünkü kadınlar topuklu ayakkabı giyen diğer kadınları düz ayakkabı giyen veya çıplak ayaklı olanlardan daha çekici buluyorlar.

Diğer araştırmalar, erkeklerin yüksek topuklu bir ayakkabıyı aşırı uyarıcı ve tahrik edici bulduklarını göstermiştir; bu, onları giyen kadınlara neden ilgi duyduklarını açıklayabilir.

Yabancı düşmanlığı, yabancı veya bilinmeyen herhangi bir şeye karşı duyulan mantıksız korkudur; bir tür fobi sayılabilir. Yabancılara ve geleneklere karşı hafif bir hoşnutsuzluktan, yabancılara karşı şiddetli saldırganlığa kadar değişebilir. Farklı nedenleri ve kökenleri olmasına rağmen, yabancı düşmanlığı ve akrofobi birkaç yönden benzerdir.

Yabancı düşmanlığının gerçek bir fobi olarak kabul edilebilmesi için, dikkat çekme, rahatsız edici durumlardan kaçınma ve yeni duruma uyum sağlamada zorluk gibi obsesif-kompulsif özellikleri içermesi gerekir. Bununla birlikte, aşırı yabancı düşmanlığı vakaları, akrofobi durumundan farklı olarak başkalarına yönelik şiddet ve saldırganlığı içerir.

Akrofobikler nadiren şiddetli veya saldırgandır; tipik olarak, korkularını küçümseyerek ve yükseklik içeren durumlardan tamamen kaçınarak gizlerler. Akrofobikler, fobilerinin onlara yaşattığı stres miktarının farkında değiller; bu, insanların korkularının kendilerini içine soktuğu tehlikelerin ve korkularının mantıksız olabileceğinin farkında olduğu yabancı düşmanlığı durumundan farklıdır.

Akrofobinin hafif yabancı düşmanlığına dönüştüğü bildirilen vakalar olmasına rağmen, mevcut araştırmalar söz konusu olduğunda, bunlar izole vakalar gibi görünmektedir. Bunlar iki farklı fobidir: akrofobi, mantıksız ve kalıcı bir yükseklik korkusu ve yabancı düşmanlığı, yabancılardan tehlikeli bir hoşlanmama veya tamamen reddedilmedir.

Akrofobiklerin, birçok yabancı düşmanlığının yaptığı gibi fobilerinden dolayı utanmalarına veya suçluluk duymalarına gerek yoktur.

Akrofobi Testi Nedir?

Akrofobi testi denilince google üzerinden arama yaptığınızda bir çok farklı test görebilirsiniz. Yine de bu bir hastalık tanısı olduğu için psikoterapi veren uzman bir ruh sağlığı çalışanına gitmeniz daha uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu