Reklam
Sağlık

Göbek Fıtığı Kendini Nasıl Belli Eder? Göbek Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Reklam

Göbek fıtığı, karın kaslarının zayıflaması veya yırtılmasından kaynaklanan bir durumdur. Yetişkinlerde, genellikle yaş, obezite, hamilelik veya doğum gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, genellikle göbek çevresinde bir şişlik veya çıkıntı şeklinde belirir. Şişlik, öksürme, hapşırma veya zorlanma gibi durumlarda daha belirgin hale gelir ve bazen hafif rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir. Tedavi genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Öte yandan, çocuklarda göbek fıtığı genellikle doğumsal bir durumdur. Bebeklerin karın duvarı gelişirken, göbek deliği çevresindeki kas tabakası tam olarak kapanmayabilir. Bu durum genellikle doğumdan hemen sonra fark edilir ve göbek çevresindeki şişlik ve çıkıntı özellikle öksürme, ağlama ve zorlanma anlarında daha belirgin olabilir.

İçindekiler

Göbek Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Göbek fıtığının ana belirtisi, göbek bölgesinde belirginleşen bir şişlik ve şekil bozukluğudur. Bu şişmiş bölge etrafında hissedilen baskı ve ağrı da fıtığın belirtileri arasında yer alır. Bu rahatsızlık genellikle fiziksel aktivitelerle birlikte artan bir rahatsızlık hissi ile kendini gösterir. Göbek fıtığı vakalarında, genellikle ince bağırsaklar ve karın içi yağ dokusu, fıtık bölgesinde bulunabilir.

Göbek Fıtığı Ne Gibi Rahatsızlıklar Verir?

Göbek fıtığı olan kişilerde, kusma, tuvalete çıkarken güçlük, mide bulantısı ve göbek bölgesindeki şişliğin içe itilememesi gibi belirtiler, fıtığın dokularda yarattığı hasar ve fıtık deliğindeki organların sıkışmasının bir sonucu olabilir.

Göbek Fıtığı Ne Zaman Tehlikeli?

Göbek fıtığı, genellikle ağrısızdır ve herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak, bazı durumlarda fıtık, karın içi basıncın artmasıyla birlikte büyüyebilir ve sıkışabilir. Bu durum, fıtığın içindeki organların kan akışını engellemesine ve fıtığın boğulması olarak bilinir.

göbek fıtığı ne zaman tehlikeli olur
göbek fıtığı ne zaman tehlikeli olur

Göbek fıtığının boğulması, acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Fıtık boğulması, aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

  • Barsak tıkanıklığı
  • Barsak çürümesi
  • Bağırsak delinmesi
  • Peritonit (karın içi iltihabı)

Peritonit, hayati tehlike oluşturabilecek ciddi bir durumdur. Göbek fıtığında aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen bir doktora başvurmanız önemlidir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığının tek etkili tedavisi cerrahidir. Göbek fıtığı zaman içinde giderek büyüyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, fıtık başlangıç aşamasındayken cerrahi müdahale, ameliyatın başarısını önemli ölçüde artırabilir. Fıtık tedavisi, açık cerrahi veya laparoskopik yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Fıtık ameliyatı planlanırken, hastanın ağrılarını hafifletmek için göbek fıtığı korsesi kullanmak da önerilebilir, bu süreçteki rahatsızlık seviyesini azaltabilir.

Göbek Fıtığı İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Göbek fıtığının çocuklarda teşhisi ve tedavisi için, çocuk cerrahisi ve pediatri uzmanlarına başvurmak uygun olacaktır. Ancak yetişkinlerde, bu durum için genel cerrahi uzmanlarına danışmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Göbek Fıtığı Kendi Kendine Geçer Mi?

Bebeklerde göbek fıtığı oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle zararlı değildir. Çoğu zaman, ilk iki yaş içinde cerrahi müdahale olmaksızın kendiliğinden kapanır; ancak nadiren, kapanma süreci beşinci yaşa kadar devam edebilir. Dördüncü yaş itibariyle hala kapanmamış olan göbek fıtıklarında cerrahi müdahale düşünülebilir. Ayrıca, göbek fıtığı yetişkinlerde de görülebilen bir durumdur ve genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Göbek Fıtığı Ameliyat Edilmezse Ne Olur?

Göbek fıtığı tedavi edilmezse, defekt her gün genişleyebilir ve karın içindeki bağırsaklar deri altına doğru çıkabilir, bu da cerrahi müdahaleyi zorlaştırabilir ve bu tür vakalarda nüks oranı artabilir.

Hamilelikte Göbek Fıtığı Ameliyatı Olur Mu?

Hamilelik sürecinde göbek fıtığına sahip olan kadınların ameliyat kararı, bir dizi faktöre bağlı olarak değerlendirilmelidir. Genelde, hamilelik sırasında cerrahi müdahalelerin riskli olabileceği düşünüldüğünden, bu tür operasyonlar genellikle doğum sonrasına ertelenir. Bu noktada, bekleme sürecinde semptomları hafifletmeye yönelik konservatif tedavi yöntemleri önerilmektedir. Hamilelik sonrasında ise göbek fıtığının semptomları ve boyutu göz önüne alınarak cerrahi müdahale düşünülebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu