Reklam
Sağlık

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Reklam

Kaygı, gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Öyle ki sınav stresi, iş stresi, para sıkıntısı, partnerle anlaşmazlığa düşme vs. anksiyete haline girmemize sebebiyet vermektedir. Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri nelerdir? öğrenmek için yazı dizimizin devamına bakmayı unutmayın.

Anksiyete bozukluğu diğer anlamıyla kaygı bozukluğunda, kişi kendini kriz durumlarında içinde bulunduğu şartlardan çok daha fazla panik ve endişe içinde bulur. Bu durum kişiye o an sanki hiç bitmeyecekmiş hissi uyandırarak; kendini durumu kontrol edemez halde bulur.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

anksiyete bozukluğu tanısı
anksiyete bozukluğu tanısı

Belirtileri ise panik bir halde olmanın dışında ellerde titreme ve terleme, kalp atışlarında hızlanma, nefes alışların birden hızlanması, kendini o an aciz durumda hissetme hatta o anda öleceğini hissetme durumları gözlenir. Çok hafif bir kaygı durumundan panik atak derecesine kadar çeşitli dereceleri vardır. Bütün bireyler gündelik yaşamda stres yaşayabilmektedir. Fakat bu durum gündelik hayatımızın akışını bozacak ve devam ettiremeyecek raddeye kadar geldiyse öncelikle durumu kabullenerek; bir psikiyatriste gitmenizde fayda var.

Anksiyete bozukluğu büyük bir başlıktır. Altında çeşitli psikolojik rahatsızlıkları barındırır. Bunlar; obsesif kompulsif bozukluk, özgül fobiler, sosyal fobiler, travma sonrası stres bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk gibi bir çok alt başlığa bölünmektedir. Bu başlıkların tümünün anksiyete bozukluğu adı altında birleşmesinin nedeni ise saydığımız alt başlıkların tümünde çeşitli şiddetlerde anksiyete durumu yaşanmasının söz konusu olmasıdır.

Anksiyete Nedenleri

anksiyete nedenleri
kaygı bozukluğu nedir?

Anksiyete bozukluğu nedir? Tetikleyici sebepler nelerdir? diyecek olursak, bireylerin travmatik olaylar yaşamasından sonra ortaya çıkabileceği gibi, genetik faktörlere bağlı olarak da anksiyete bozukluğu tetiklenebilir. Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, madde bağımlılığı, tiroid problemleri, kronik rahatsızlıklar vs. anksiyete bozukluğu yaşama ihtimalini artırıcı etkenlerdir.

Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Genellikle psikolojik rahatsızlıklarda antidepresan ilaçları ve psikoterapi yöntemlerinin ikisinin birlikte kullanımı önerilmektedir. Yine anksiyete bozukluğu yaşayan birey psikiyatri önerisiyle antidepresan ilaçlar kullanarak, bir psikoterapi yöntemi olan bilişsel davranışçı terapiden yararlanabilir. Anksiyete bozukluğu tedavisinde özellikle bilişsel davranışçı terapinin hastaya etkili olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bu terapi yöntemi sayesinde kültürel olarak öğrendiğimiz inanç sistemindeki algılarımıza odaklanarak, yeni baş etme mekanizmaları üretilebiliyor.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Testi

Anksiyete Bozukluğu tedavisinde başlangıçta anksiyete düzeyinin derecesini ölçek amacıyla uygulanan testlerdir. Kişinin kendisini değerlendirerek testteki soruları içtenlikle cevaplaması gerekmektedir. Psikiyatristin hastayla bu noktada iyi bir güven ilişkisi kurması gerekmektedir. Böylelikle hasta doğru bir şekilde soruları cevaplayarak; uygun tedavi yöntemi seçilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu