Reklam
Gebelik

Anne Sütü Almayan Bebekler Nasıl Beslenmelidir?

Reklam

Bebeğin yatış pozisyonu, çevreye olan ilgisinin artmış olması, sıcaklık veya bilinmeyen herhangi bir nedenden kaynaklı olarak bazı bebekler emme konusunda isteksiz olabilir. Ancak annelerin bu durumda endişelenmeyip bebeğin beslenmesine yardımcı olması önemlidir. Peki, anne sütü almayan bebekler için beslenme nasıl olmalı, diye soracak olursanız, içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Anne Sütü Almayan Bebekler Ne Yemeli?

Bebeğim emmiyor, emmek istemiyor gibi üzülen anneler için bebeklerine nasıl bir beslenme programı uygulamaları konusunda faydalı bilgiler vereceğiz.

Anne sütü almayan bebekler
Anne sütü almayan bebekler ne yemeli

Mama İle Beslenme

Yeni doğan döneminden itibaren anne sütü ile beslenemeyen bebekler veya anne sütü ile beslenmenin uygulanmadığı bebekler için mama ile beslenme tavsiye edilir. Özellikle mama ile beslenmeyi en az 6 ay, mümkün olursa 1 yaşına kadar devam ettirilmeli.

Biberon İle Beslenme

Anne sütü almayan bebekler için biberon yöntemi kullanılabilir. Ancak biberonları ve başlıklarını her kullanımdan su ile iyice temizleyip, yaklaşık 20 dakika kaynatın.

Bebek, anne kucağında yarı dik pozisyona getirilip, başı annenin koluyla desteklenecek şekilde tutulur. Emzik şişesini dikçe tutup ve lastik memenin sütle dolu olması gerekir.

Biberon deliğinin uygun boyutta olmasına da dikkat edilmelidir. Şişe ters çevrildiğinde önce ip gibi, ardından damla damla süt akışı olmalıdır.

Anne sütü almayan bebekler
Biberonla besleme

Adapte mamalar Similac 1, Preaptamil, SMA S-26, Nan 1, Humana1, Nutrilon 1 gibi her 30 mililitre kaynatılmış, ılıtılmış su içerisine 1 ölçek olacak şekilde biberon ile hazırlanır. Bebeğe vermeden önce el bileğine 1-2 damla damlatılıp ısısı kontrol edilir. Kullanıldıktan sonra artan mamaların tekrar kullanılmaması tavsiye edilir. Zira, mamaların her beslenme öncesinde hazırlanması iyi olur.

Hazır mama ile beslenme sağlanamıyorsa, bebeğe inek sütü verilebilir. Ancak inek sütünü ilk ay yarı yarıya, 1-4 aylar arasında iki hacim süte 1 hacim su olacak şekilde sulandırıp verilmeli. 4.aydan sonra sulandırılmadan verilmeli. 100 mililitre inek sütüne 1 çay kaşığı (5 gram şeker) ve 1 çay kaşığı bitkisel yağ eklenir.

Bebeklerin zorunlu haller hariç ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Ancak anne sütü ile beslenemeyen bebeklere ise, mümkün olursa formül hazır mama verilmelidir.

Anne Sütü Almayan Bebekler İçin Beslenme Planı

(0-1 ay)

  • Formül mama, yoğurt (1 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)

(2 ay)

  • Formül mama, yoğurt (2 ölçü yoğurt, 1 ölçü su ile sulandırılmalı)

(3 ay)

  • Formül mama, yoğurt (sulandırılmayacak)

(4 ay)

  • Günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt, sebze çorbası (tuz eklemeyin, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ekleyin) 5 meyve suyu (taze sıkılmış elma veya şeftali)

(5 ay)

  • Yumurta sarısı (1 çay kaşığı ile başlayın, katı kaynamış yumurta) sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası günde toplam 500cc süt ve yoğurt, meyve püre veya meyve suyu

(6 ay)

  • Tam yumurta sarısı (katı kaynamış) sebze çorbası, yoğurt çorbası, mercimek çorbası, tarhana çorbası meyve püresi, muhallebi günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt

(7 ay)

  • Tam yumurta, kıyma, tavuk, balık ezmesi, kurubaklagil ezmeleri günde toplam 500cc formül mama ve yoğurt, meyve püresi

(8 ay)

  • Tam yumurta, kıyma, tavuk, balık ezmesi, kurubaklagil yemekleri günde 500cc formül mama yoğurt mevsim meyveleri, sebze yemekleri

(9 ay)

  • Aile sofrasına çocuğunuzla beraber oturabilirsiniz.

1 yaş öncesi bebeklerin yemeklerine tuz ve şeker ilavesi yapılmamalıdır. Ayrıca inek sütü verilmemelidir.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu