Reklam
Gebelik

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Reklam

Özellikle anne adayların ilgisini çekeceği hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler yazı dizimizle karşınızdayız.

Hamilelik sırasında hem annenin hem de bebeğin gelişimi için sağlıklı beslenmek şart! Anne karnındaki bebeğin kilo alması için neler yenmeli ?

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne karnında iken, yemenize ve içmenize dikkat etmemiz gerekir.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Listesi

Hamilelik kilonuzu takip etmeniz zorunludur. Hatta yeterli miktarda kilo almadıysanız, doktorunuz bebeğinizin büyümesine yardımcı olmak için kalori alımınızı artırmanızı isteyebilir.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Hamilelikte bebeğe yarayan besinler

Özellikle bebek kilosunu nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız, beslenme programınıza eklemeniz gereken bazı besleyici yiyeceklere bir göz atın:

 • Avokado, lif ve C ve E vitaminleri açısından zengin olduğu için bebeklerde kilo alımı için çok önemli bir besindir.
 • Ayran, süt ve yoğurt yani süt ve süt ürünleri de bebeğin gelişimi kilo alımı için son derece önemlidir.
 • Adeta bir protein kaynağı olan yumurta, mineral ve vitamin açısından zengin bir besindir.
Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler
 • Kabak çekirdeği çinko ve demir açısından zengindir. Ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
 • Meyve ve sebzeyi mevsiminde ve taze tüketmeye dikkat ediniz. Bebeğin iskelet ve kas siteminin gelişiminde potasyum kaynağı muzun etkisi büyüktür. Ayrıca kivi, kavun ve çilek gibi taze meyveler günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Bu vitamin, bebeğinizin plasentasının düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için gereklidir.
Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler
 • Ispanak, lahana ve diğer yapraklı sebzeleri, kabuklu yemişleri ve tam tahılları toplamanın zamanı geldi. Magnezyum yönünden zengin olan bu besinler, bebeğinizin kemiklerinin gelişmesine yardımcı olurken, aynı zamanda rahminizin erken kasılma ve kramplardan korunmasını da sağlar.
 • Aşırıya kaçmadan et ve balık da beslenme programınız içerisinde yer alsın.
Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler
Bebeğe kilo aldıran besinler
 • Bebeğinizin beyni gelişimini tamamladıkça, iyi miktarda omega-3 yağ asidi tüketmeniz çok önemlidir. Somon, omega-3 yağ asidi bakımından sağlıklı bir besindir.
 • Ceviz, fındık ve fıstık bebeğin zekası için faydalıdır.

Hamilelikte Yatma Pozisyonları Nasıl Olmalıdır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Biz sizlere hangi besinler faydalı ve bebeğin kilo almasını sağlar sorusunun yanıtlarını verdik. Ancak bu besinlerin ölçüsü ve bunları ne kadar yemeli sorusunu doktorunuzla görüşerek edinmenizi öneririz.

Hamilelik Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bazı beslenme seçenekleri, bebeğinizin anne karnındaki ağırlığını artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak bunu daha sağlıklı bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Herhangi bir şeyin aşırıya kaçması komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar, almanız gereken bazı önlemlerdir:

 1. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun: Gebelikte alkol ve sigara  tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu alışkanlıkların her ikisi de gelişmekte olan bebeğiniz için ölümcül olabilir ve ayrıca ciddi tıbbi komplikasyonlara yol açabilir.
 2. Kafein Alımını Azaltın:  Yüksek miktarda kahve, çay veya gazlı içecek tüketmek, fetal sağlığı olumsuz etkileyebilir.
 3. Kızarmış, Şekerli veya Yağlı Gıdalardan Kaçının: Bu tür gıda maddelerinin düzenli olarak alınması sizi obeziteye yatkın hale getirebilir ve bu da kolesterol ve hipertansiyon olasılığını artırır. Yağlı ve şekerli gıda maddelerini azaltmanız önerilir. Belirli besin kategorilerinden uzak durmak sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacağı gibi doğmamış bebeğiniz için de faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında sağlıklı yiyecek seçimleri yapmak, bebeğinizin büyümesinin ve gelişmesinin yolunda gitmesini sağlamanın anahtarıdır. Bununla birlikte, diyetinizde herhangi bir değişiklik veya değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın. Uzman rehberliği ve desteği ile sadece sağlıklı bir hamilelik değil, aynı zamanda sağlıklı bir bebek sahibi olacaksınız.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu