Reklam
Sağlık

Apranax Ağrı Kesici Hakkında Her Şey

Reklam

Apranax reçeteli olarak kullanılan bir ilaçtır ve kaslardaki, eklemlerdeki iltihabı tedavi etmek, ağrıyı dindirmek için kullanılır. Apranax ağrı kesici daha çok osteoartrit, romadoid artrit, gut gibi çeşitli eklem hastalıklarının tedavilerinde reçete edilen bir ilaçtır.

Günlük hayatta, hafif baş ağrıları, diş ağrıları, regl ağrıları, kas ve kemik ağrıları, sırt ağrıları tedavisinde tercih edilmektedir. Ağrı kesici kullanmak isteyenler, apranax için mutlaka doktor muayenesi yaptırmalı ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olarak kullanmalıdır. Yan etkileri arasında, mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, baş dönmesi, ödem ve baş ağrısı görülebilmektedir. İşte; Apranax Ağrı Kesici Hakkında Her Şey.

Apranax Nedir? Apranax Çeşitleri Nelerdir?

Apranax ağrı kesici non-steoridal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) grubunda yer alan reçeteli ilaç türlerinden birisidir. Etken maddesi olarak naproksen sodyum kullanılmakta ve tablet şeklinde üretilmektedir. Üretimde tabletler, 225 mg ve 550 mg olarak iki farklı formda kullanılıyor. Apranax formları ve türleri sayısı fazladır ve aynı etken maddeye sahip olarak üretilmektedir.

Apranax çeşitleri şunlardır;

  • Apranax 100 mg/g gel,
  • Apranax fort,
  • Apranax plus,

Bu çeşitlerinin yanı sıra muadile olan ve naproxen sodyum içeren ilaçların sayısıda fazladır. Bunlar arasında, a-nox fort 550 mg tablet, aleve 220 mg film tablet, apraljin forte 550 mg film tablet, aprodent fort 550 mg film tablet, synax 275 mg ve 550 mg, mednap 250 mg, mednap 500 mg tablet şeklinde sıralanabilmektedir. Apranax ağrı kesici ilaçları, hamileler ve emzirenler, bypass ameliyatı öncesi ve sonrasında, kalp yetmezliği olanlar, mide ülseri, mide kanama riski bulunanlar kullanmamalıdır. Yüksek tansiyonu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kalp damar riski bulunanlar, doktor gözetiminde kullanmalıdır.

Apranax Ağrı Kesici Hakkında Her Şey
Apranax Ağrı Kesici Hakkında Her Şey

Apranax Plus Ne İşe Yarar?

Apranax plus, bu ilaç grubunun çeşitlerinden birisidir ve iltihap giderici, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Apranax plus ne işe yarar?

  • Eklemlerde görülen ağrılı iltihap tedavisi,
  • Kadınlarda regl sancılarına bağlı ağrıların tedavisi,
  • Kemiklerde meydana gelen ağrıların dindirilmesi,
  • Omurga bölgesinde meydana gelen ağrıların tedavisinde,
  • Gut hastalığı ve benzeri romatizmal hastalıkların tedavi edilmesinde,
apranax ağrı kesici
apranax ağrı kesici

Apranax plus kullanımı, ağız yoluyla yapılmakta ve tablet halindeki ilaçlar su ile yutulmalıdır. Doktor tavsiyesine göre aç ya da tok olarak kullanılabilmektedir. Apranax ağrı kesici ilaçların kullanım dozu günlük olarak belirlenmektedir. Genel olarak günlük 1 tablet önerilirken, hastalık durumuna göre 1 ya da 2 olarak kullanılabilmektedir.

Apranax plus içerisinde bulunan maddeden dolayı bazı kişilerde yan etkilere neden olabilecektir. Yan etkileri görülmeye başlandığında, mutlaka doktora bilgi verilmeli ve ilaç kullanımına ara verilmelidir. Yan etkileri arasında, nefes almada güçlük, yüz ve dudaklarda şişme, deride kızarıklık ve kaşıntı, göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, kan basıncında yükselme gibi belirtiler görülebilecektir.

Özellikle diş ağrısı çekenler İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? adlı yazı dizimize göz atabilirsiniz.

Apranax Antibiyotik Çeşidi Midir?

Apranax çeşitleri içerisinde bulunan iltihap, ağrı ve ateşe karşı etkili maddeler ile tedavi edici bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Apranax antibiyotik çeşitlerinden değildir, ancak hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında olumlu sonuçlar gösterdiği gözlemlenmiştir.

Apranax ağrı kesici antibiyotikler ile birlikte kullanıldığında, kasların bazı bölümlerinde ya da tümünde ritmik kasılmalara risklerini artırabileceği belirtiliyor. Etkili bir ağrı kesici olduğu için antibiyotik çeşitleri kullanıldıktan belirli bir süre içerisinde apranax kullanılmaması gerektiği önerilmektedir.

Yan etkilerin görülmemesi ve tedavi edici etkisinin kısa sürede görülebilmesi için mutlaka muayene sonrasında ve doktor tavsiyesi ile kullanması önemlidir. Antibiyotik değildir ve birlikte kullanıldığında, mide ülseri, bağırsak ve mide kanaması riskleri görülebileceği belirtilmektedir.

Parasetamol İçeren Ağrı Kesiciler Hangileri?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu