Reklam
Sağlık

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Reklam

İltihaplı bir dişe sahipseniz; gerçekten zorlu ve titiz olmanız gereken bir süreç sizi bekliyor demektir. En başta belirtmek isterim ki iltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir ? diyorsanız en başta bir diş doktoruna görünmelisiniz. Son çare olarak ağrınızı hafifletmek maksadıyla aşağıdakiler sizlere faydalı olacaktır.

Doktora gitmediğiniz takdirde ise, diş iltihabı diğer adıyla diş apsesi yüzünden iltihap diğer dişlere geçerek; birçok dişe yayılma oranı çok yüksektir. En yakın zamanda diş doktoruna görünmeniz sizin için en faydalı olandır.

Doğal Yollarla İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? İltihaplı Diş Ağrısını Ne Keser?

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir ? diye büyüklerimize sorduğumuzda en başta akla gelen yöntem tuzlu gargara yöntemidir.

Malzemeler:

Ilık su

Tuz

1 su bardağı ılık suya, iki çay kaşığı tuzu ekleyerek; karıştırın. Diş ağrısını yoğun hissettiğiniz zaman bu gargara yöntemini kullanarak; ağrınızı azaltabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak 1-2 damla sirke de atabilirsiniz.

Gargara demişken, eczanelerden satın alabileceğiniz ağız gargaraları sayesinde dişlerinizdeki bakterileri dezanfekte ederek; ağrınızın büyümemesini sağlayabilirsiniz.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir
İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir

İkinci bir yol olarak malzemeler:

Çay ağacı yağı

Pamuk veya ılık su

Çay ağacı yağının iki damlasını iltihaplı dişinize uygularken; pamuk bulamadığınız takdirde ılık suyun içine dökerek ağzınızda biraz çalkalayabilirsiniz.

Eğer sarımsak çiğneyebilecekseniz, sarımsağı çiğnedikten sonra iltihaplı dişin üzerinde gezdirmek.

Karbonatta yine aynı şekilde kompres edilebilir. Dilerseniz yukarıda belirttiğim gibi suya veya pamuğa dökerek uygulayabilirsiniz.

Adayaçayı, papatya çayı, siyah çay torbalarını da ılık suyun içinde bekletin. Ardından dişinizin üzerinde bekletebilirsiniz. Sonrasında da ılık suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dişlerinizi her gün düzenli olarak fırçalayın. Hatta diş ipi kullanılması da gerekmektedir. Bu şekilde bakteri oluşumunu büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Florürlü ağız bakım suyu kullanabilirsiniz.

Hamilelerin yukarıda belirttiğim doğal yöntemleri kullanması genel olarak tavsiye edilmez. En mantıklı çözüm en kısa zamanda bir diş hekimine başvurmanız olacaktır.

Çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.

Yemek yerken mümkün mertebe iltihaplı dişe yaklaştırmamaya gayret gösterin.

Dişin üzerine alkol veya asprin uygulamamanızda fayda var. Daha fazla tahrişe sebebiyet verebilirsiniz.

Diş ve ağızda oluşan iltihaplanmalara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Diğer dişlere özellikle diğer organlara yayılmaması gerekiyor. Bu sebeptendir ki bütün iltihaplı dişler çekilmez. Akut veya kronik olarak çeşitlenmesine dikkat edilerek; karar verilir.

Diş Apsesi Belirtileri

Dişinizde ağrı, sızı veya şişlik.

Şiddetli diş ağrısı olur. Öyle ki çeneden kulağa kadar bu ağrı farklı yerlerde kendini gösterebilir.

Yanaklarda, boğazda ve çenede şişlik.

Ağızdan kötü kokunun gelmesi.

Dişinize gereken hassasiyeti göstermediğiniz takdirde; dişleriniz çürüyebilir hatta iltihaba dönebilir.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Çekilir Mi?

Toplumda iltihaplı dişin asla çekilmemesi gerektiğine dair bir inanış mevcut. Peki gerçekten durum böyle mi?

Hızlı gelişen bir enfeksiyon varsa mümkün mertebe antibiyotik verilmesi uygundur. Diş çürüğü varsa çürüğünde temizlenmesi gerekmektedir. Akut değilde kronik bir iltihaplı dişin varlığında yani apse sonucu diş şişiyor bir süre o şişlik iniyor fakat belli zaman sonra tekrar baş gösteriyorsa; böyle bir durumda beklemeye gerek kalmadan diş çekilebilir.

Akut halinde bir iltihap söz konusuysa kana karışması riskli bir durum olduğundan genellikle antibiyotik tercih edilir. İltihaplı dişin çekiminde en zor olan ise dişin kolay kolay uyuşmaması; hastanın ise ağrıdan dolayı hekimin dişiyle temasına engel olmasıdır.

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? İltihaplı dişin oluşmaması için neler yapılabilir ve diş apsesi diğer adıyla iltihaplı diş belirtileri nelerdir? sorularınızın cevabını yazı dizimizde umarım karşılamışsınızdır.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu