Reklam
Sağlık

Hızlı Yemek Yeme Neden Olur, Hızlı Yemek Zararlı Mı?

Reklam

Vaktimiz olmadığında hemen hızlı hızlı atıştırır ve kaç dakikada yemeği bitirdiğimizi önemsemeden sofradan kalkarız. Bazen de saatlerdir yemediğimiz için bir anda yemeğe saldırıp, tabağın dibini kısa bir sürede görürüz. Ancak farkında olmadan hızlı yemek yeme, vücudumuzda bazı olumsuzlukların oluşumuna neden oluyor.

Üstelik bu durum bir alışkanlık haline gelirse de mide ve bağırsak sorunlarının oluşmasına yol açıyor. Peki, bu alışkanlığı önlemek mümkün mü?

Hızlı Yemenin Nedenleri

Hızlı yemek
Hızlı yemenin nedenleri
 • Uzunca bir süre aç kalmak
 • Partnerinizin hızlı yemesi
 • Stres
 • Besinin aşırı sıcak ve acı olması
 • Yemek yediğiniz ortamın rahatsız olması
 • Bir şeyler izlerken atıştırmak

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Besinleri hızlı yemeniz kilo almanıza sebep olacaktır. Zira, siz hızlı yedikçe doymayacaksanız ve tekrar tekrar yeme isteğiniz oluşacaktır. Bu durum çok ilerlese de obezite, kalp hastası olmaya kadar gider.

Hızlı yemek
Hızlı yemenin zararları

Hızlı yemeniz metabolik sorunları da beraberinde getirir. Özellikle tip-2 diyabet, insülin direnci gibi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Dışarıda bir cafe veya restorana gittiğimizde istemsizce hızlı hızlı yiyip kalkarız. Hem kafelerin konsepti gereği sandalye ve masaları çok rahat değildir hem de garson sürekli bir şeyler sipariş etmemiz için bize bakar durur. Haliyle rahat edemeyeceğimiz bu tarz ortamlarda, ye- kalk kuralını uygulamış oluyoruz. Ve haliyle bu tarz beslenme de sindirim sorunlarına yol açacaktır.

Yavaş Yemek Yemek Zayıflatır Mı?

Besinleri yavaş ve sindire sindire tükettiğimizde kilo vermemize yardımcı olur. Zira, yeteri kadar çiğnediğimiz için hem tokluk hissi oluşacaktır hem de mide ve bağırsakta sindirimi artıracaktır. Haliyle yaşam kalitemize ve sağlığımıza olumlu katkı sağlayacaktır. 

Bunun yanı sıra, yiyecekleri yavaş yediğimizde, lezzetini daha çok almış olacağız.

Yavaş Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

 • Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinin yanında ara öğünler ile açlığınızı dengeleyin.
 • Küçük çatal tercih edin. Böylelikle, lokmaları küçük küçük alıp sindire sindire yemiş olacaksınız.
 • Yemek yerken su, ayran gibi içecekler tüketin. 
 • Özellikle yüksek lifli besinler tüketerek çiğneme sürenizi uzatabilirsiniz.
 • “Yemek yerken konuşmayın” derler ama tabi ki de ağzınızda yemek varken değil. Yemek yerken sohbet ederseniz, hızlı yemeyi önlemiş olursunuz. 
 • Stresli olduğunuz zamanlarda direkt bir şeyler yemeye yönelmekten ziyade, başka şeylerle stresinizi üzerinizden atın ve sakinleşince yemek yiyin.
 • Televizyon karşısında ve aşırı loş ortamda bir şeyler yemekten uzak durmanız gerekiyor.
 • Masada yavaş yemek yiyen varsa, onlara eşlik edin. Bu sayede, yavaş yeme alışkanlığı kazanmanız kolaylaşır.
 • Yemeği yerken çatal, bıçak ve kaşık kullanımını her lokmada elinizden bırakıp diğer lokmada tekrar elinize alın.

Yemeği Kaç Dakikada Yemeliyiz?

Yemeğin en az 20 dakikada ve çiğneyerek yenmesi gerekiyor. Özellikle çiğnenmeden yutulan lokmalar midenin yorulmasına sebep oluyor. Zira, dişlerin görevini mide yapacağı için midede hazmedilmesi zorlaşıyor. 

Hızlı yemek
Yemeği kaç dakikada yemeliyiz

Bunun yanı sıra, yavaş yediğinizde, yediğiniz besinlerden daha fazla tat almanızı ve doygunluk hissi sağlar. Ayrıca besinleri hızlı tüketmekten dolayı meydana gelen midede ekşime, yanma gibi sorunların oluşmasını önler.

Gece Yemek Yemek Zararlı Mı, Kilo Aldırır Mı?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu