Reklam
Güncel Hayat

Tükenmişlik Sendromu Ne? Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Tükenmişlik sendromu veya iş tükenmişliği, bir kişinin işle ilgili stres ve baskı nedeniyle kontrolden çıkan ve kaçamayan, devam eden birikmiş duygusal tükenmeden muzdarip olduğu bir durumdur. Sonuç olarak, kişi enerjisi tükenmiş, yıpranmış, zayıf, cesareti kırılmış hissedebilir, işine karşı olumsuz bir tutuma sahip olabilir veya işyerinde mutsuz olabilir, bu da onun etkili bir şekilde çalışma ve etrafındakilerle ilişkilerini sürdürme yeteneğini etkileyebilir. Buna ek olarak, uzun vadeli tükenmişliğin, stresli hastalıklar, uykusuzluk, depresyon veya diğer hastalıkların yanı sıra izolasyon duyguları ve diğer antisosyal davranış sorunları da dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel etkileri de vardır.

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu, iş stresinin bir süre boyunca kişi tükenene kadar birikmesinden kaynaklanır ve bu durum zihinsel ve fiziksel sağlığı etkiler. Tükenmişlik yaşayan bireyler, sorunun kaynağını belirlemek ve mümkün olan en iyi çözümü bulmak için işbirliği yapmak için deneyimli bir uzmandan tedavi ve terapiye başvurmalıdır.

Tükenmişlik Sendromu Neden Olur?

Tükenmişlik sendromlarının başlıca nedenleri aşırı iş baskısı ve zaman içinde biriken olumsuz kişilerarası etkileşimlerdir; bu da insanları görevlerini iyi bir şekilde yerine getiremez hale getirir ve stresli bir çalışma ortamı, ağır bir sorumluluk yükü nedeniyle kronik duygusal strese neden olur.

tükenmişlik sendromu
insan neden tükenmişlik sendromuna girer?

Tükenmişlik sendromu aşağıdaki gibi üç ana semptom grubuna ayrılır:

 1. Duygusal tükenme: İşten sonra enerji kaybı, yorgunluk ve bitkinlik.
 2. Duyarsızlaşma: Diğer insanlardan yabancılaşma duygusu; iş arkadaşlarıyla, amirleriyle, ekip üyeleriyle veya işyerindeki diğer kişilerle veya etkileşimde bulunmak zorunda oldukları dışarıdan kişilerle mesafeli ilişkiler kurmak; kayıtsız, cansız hissetme ve işyerindeki kişi veya kuruluşla hiçbir bağın olmaması.
 3. Düşük benlik saygısı: yetersizlik, değersizlik, verimsizlik ve işteki üretkenliğin azalması; işe karşı olumsuz tutumlar; sorunları çözmede zorluk; ve yetersizlik duygusu, işte başarısızlık duygusu, başarılı olmak için çalışmaya devam etme motivasyonunun eksikliği ve iş tükenmişliği

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri

Tükenmişlik sendromlu kişilerin üç semptomu ve uyarı işareti alanı vardır:

 1.  Stresli, bitkin, zayıf, tazelenmemiş, şevksiz, üzgün, cesareti kırılmış, umutsuz, depresif, çabuk sinirlenen, çabuk sinirlenen, ihmal edilen, işinden memnun olmayan, işyerinde mutsuz olan, işte hiçbir hedefi olmayan, isteksizlik gibi duygusal belirtiler işe gelmek ve işten ayrılmak istemek.
 2. Kötümserlik, paranoya, meslektaşlarına karşı olumsuz bir tutum, bir iş arkadaşını suçlama, kaygı, sorunlardan kaçma ve kendilerini beceriksiz, verimsiz ve işle ilgili sorunlarla baş edemeyen biri olarak görme gibi olumsuz bir tutuma sahip olmak.
 3.  İzolasyon davranışı, mesafeli davranmak veya içine kapanmak, yalnızlığı tercih etmek, başkalarına karşı paranoyak olmak, ruh hali değişimleri veya dürtüsel davranmak, işte konsantrasyon eksikliği, işe karşı coşku eksikliği, işi yönetememek, işe geç gelmek, bitkin hissetmek gibi davranışsal belirtiler.

Tükenmişlik Sendromu Nelere Yol Açar?

 • Düzensiz uyku düzenleri, uykusuzluk ve uykuya dalmakta zorluk.
 • Belirgin kilo alımı veya kaybı.
 • Kas ağrısının olması
 • Azalan bağışıklık.
 • Aşırı stres
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı riski
 • Depresyon
 • Kalp hastalığı
 • Tip 2 diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Hastalık riski

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi Nasıl?

Sorunu çözmek için farklı seçenekleri değerlendirin, patronunuz ve meslektaşlarınızla iş yükünüzü dengelemek, gereksiz görevleri azaltmak ve hedeflere başarılı bir şekilde ulaşmak için öncelik belirlemek için bir plan oluşturun.

Yardım ve destek isteyin: Ofiste amirinizden, iş arkadaşlarınızdan, arkadaşlarınızdan veya sevdiklerinizden yardım isteyin; İşyerinde destek almak sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, meslektaşların ve yöneticilerin sorumluluklardaki eşitsizliği gidermelerine ve dengeyi sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapmalarına olanak tanır.

Egzersiz yapın veya fiziksel egzersiz, meditasyon, yoga, film izlemek veya müzik dinlemek gibi rahatlatıcı aktiviteleri deneyin. Düzenli egzersiz aynı zamanda tükenmişlik sendromlu kişilerin dikkatlerini işten başka ilgi alanlarına (eğlence, spor veya vücudun enerjisini yenileyip tazeleyebilecek diğer faaliyetlere) yönlendirmelerine de yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz aynı zamanda bireylerin stresle iyi başa çıkmalarına da yardımcı olabilir.

Yeterince uyuyun: Dinlendirici bir gece uykusu almak vücudun yorgunluktan kurtulmasına ve yeniden enerji kazanmasına yardımcı olur. Sağlıklı uyku, refahı artırır ve sağlıklı bir fiziğin uzun vadeli gelişimine katkıda bulunur.

Farkındalık ve meditasyon: Nefes alıp verişinize odaklanmak ve her duygu, düşünce ve eylemin farkında olmak, zihninizi sakinleştirmenize, stresinizi gidermenize, dikkatinizin dağılmasını önlemenize ve aynı zamanda zihniyetinize ince ayar yapmanıza yardımcı olacaktır. Olumlu tutumu ve öz saygıyı azaltan stres, baskı ve iyimserlik duygularını bir sırdaşınıza anlatın.

Asperger Sendromu Ne Demek? Neden Olur? Tedavisi Var Mı?

Ohtahara Sendromu Nedir? Neden Olur? İyileşir Mi?

Kırık Kalp Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Piriformis Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Patlayan Kafa Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Klinomani Sendromu Nedir? Klinomani Tedavisi Nasıldır?

Languishing Sendromu Nedir, Nasıl Düzeltilir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu