Reklam
Sağlık

Kafa Terlemesi Neden Olur? Kafa Terlemesi Nasıl Önlenir?

Reklam

Kafa terlemesi sizi de rahatsız ediyor mu? Terleme vücudunuzun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olan doğal bir süreçtir. Ancak bunun fazlası rahatsızlığa neden olabilir ve aynı zamanda altta yatan bir durumun belirtisi de olabilir.

Bu yazımızda, kafa terlemesine neyin sebep olduğunu ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağız.

İçindekiler

Neden Terliyorum?

Terlemek sizin için pek de iyi bir deneyim olmayabilir ancak normal vücut sıcaklığınızı kontrol etmek için hayati bir süreçtir. Vücudunuzun normal sıcaklığı yaklaşık 90 Fahrenheit derecedir. Ancak dış hava koşulları, her türlü fiziksel aktivite veya ateş nedeniyle sıcaklık artabilir.

Vücudunuz bu sıcaklığı düşüremezse bunun yansımaları olur. Sıcak çarpması veya başka sağlık sorunları yaşama olasılığınız yüksektir.

Neyse ki insan vücudu, gerektiğinde vücut ısısının soğumasını sağlayan son derece gelişmiş bir mekanizmaya sahiptir. Beyninizin hipotalamusu, vücut ısınız yükselmeye başlar başlamaz ekrin ter bezlerine sinyaller gönderir. İşte o zaman terlemeye başlarsınız ve bu sayede vücudunuzun sıcaklığı soğur.

Aşırı duygular yaşamak veya baharatlı yiyecekler yemek gibi diğer koşullar da sizi terletme eğilimindedir. Stresli olduğunuzda, heyecanlandığınızda veya bir şeyden korktuğunuzda vücudunuz da terlemeye başlar. Ancak bu terleme normal terlemenizden kısmen farklıdır.

Bunun nedeni, stresli olduğunuzda veya korktuğunuzda vücudunuzun, sıcaklığınıza bakılmaksızın bir savaş veya kaç tepkisi başlatmasıdır. Vücudunuzun apokrin ter bezlerini harekete geçirir ve terlemeye başlarsınız.

Bazen baharatlı yiyecekler yediğinizde ağzınız yanıyormuş gibi hissedersiniz. İşte o zaman beyniniz vücudunuzun aşırı ısındığını düşünmek için kandırılır ve ter bezlerinize bir sinyal gönderir. Ayrıca gıdanın metabolize edilmesi sürecinde hafif bir ter yaşarsınız. Aynı nedenden dolayı, ağır bir yemek yedikten sonra kendinizi biraz huzursuz ve terli hissedersiniz.

Yüz ve Baş Terlemesi Neden Olur?

Hiperhidroz aşırı terlemenize neden olan yaygın bir sağlık durumudur. Hiperhidroz yüzünüzü ve başınızı etkilediğinde buna Kraniofasiyal Hiperhidroz denir. Vücudunuzun ter salmasının nedeni vücut ısısını soğutmak içindir.

Ancak hiperhidroz durumunda vücudunuzun soğumaya ihtiyacı olmadığı halde hiçbir sebep olmadan çok fazla terlersiniz. Neredeyse 100 kişiden 2 ila 3’ü bu durumdan etkileniyor.

Hiperhidroz iki tiptir; primer fokal hiperhidroz ve sekonder hiperhidroz. Aşırı terleme, altta yatan herhangi bir tıbbi durumla veya devam eden ilaç tedavisiyle ilişkili olmadığında birincil fokal hiperhidroz olarak tanımlanır. Ancak ikincil hiperhidroz, altta yatan tıbbi durumlarla veya bazı ilaçlarla ilişkilidir.

Bunların yanı sıra yüzünüzde ve başınızın aşırı terlemesine neden olan başka faktörler de vardır. Bunlar:

 • Fokal hiperhidroz üzerine yapılan bir araştırma, aşırı terlemesi olan kişilerin neredeyse %30 ila %50’sinin aile öyküsünün aynı olduğunu göstermektedir.
 • Yüzünüz ve başınız, vücudunuzun diğer bölgelerine kıyasla daha fazla ter bezinden oluşur. Doğal olarak aşırı terleme sorununuz varsa yüzünüzde ve başınızda daha çok görülür.
 • Aşırı nemli veya sıcak hava koşulları hiperhidrozun tetikleyicisi olarak çalışır.
 • Öfke, korku, stres ve kaygı gibi duygular genellikle insanlardaki aşırı terlemenin sorumlusudur.
 • Bazı sağlık koşulları yan etki olarak hiperhidroza neden olur. Kanser, kalp hastalığı, diyabet, omurilik yaralanması ve menopoz aşırı terlemeyle ilişkilidir.

Yüz ve Baş Terlemesi Nasıl Durdurulur?

Terleme vücudunuzda meydana gelen en doğal şey olsa da aşırı terleme, özellikle yüzünüzde ve başınızdaysa stresli olabilir. Rahatsız edici olabilir ancak bunu kontrol etmenin basit yollarına başvurabilirsiniz. Ancak yüzünüzde ve başınızda hiçbir sebep olmadan aşırı ve kontrol edilemeyen terleme yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz altta yatan bir durum olup olmadığını belirleyecek ve ciddiyetine göre bir tedavi önerecektir.

kafa terlemesi
yüz ve baş terlemesi nasıl önlenir

1. Terlemeyi Önleyiciler

Aşırı terlemeyi önlemenin en kolay yolu alüminyum klorür içeren terlemeyi önleyici maddeler kullanmaktır. Piyasada terleme sorunlarınızı kontrol altına almak için formüle edilmiş vücut spreyleri bulunmaktadır. Ayrıca alüminyum klorür hekzahidrat içeren reçeteli antiperspirantlara da başvurabilirsiniz.

2. Botoks Enjeksiyonları

Çılgınca gelebilir ama botoks enjeksiyonları aşırı terlemenizi kontrol etmenize yardımcı olabilir. Ekstra aktif ter bezlerinden sorumlu sinirlerin fonksiyonlarını azaltabilir. Ancak enjeksiyonların işe yaraması birkaç seans alabilir.

3. Ağızdan Alınan İlaçlar

Antikolinerjikler adı verilen bir ilacın hiperhidroz için ideal bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Ancak ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık ve idrar retansiyonu gibi bazı yan etkilere neden olabileceğini unutmayın. Ayrıca beta blokerler ve benzodiazepinler gibi ilaçlar, terleme gibi anksiyetenin fiziksel semptomlarını kontrol etme yeteneğine sahiptir.

4. İyontoforez

Doktorunuzun vücudunuza düşük seviyeli bir elektrik akımı vereceği bir terapidir. Bu prosedürde ya suya batırılırsınız ya da nemli bir ped üzerinde yatarsınız. Çoğunlukla koltuk altı, ayaklar ve eller için kullanılır. Genellikle doktorlar bu işlemi yüz için kullanmazlar.

5. Ter Bezlerinin Çıkarılması

Bu işlemde aşırı terlemeye neden olan etkilenmiş ter bezleri vücudunuzdan çıkarılır. Ameliyatla veya ter bezlerini yok etmek için elektromanyetik radyasyon kullanılarak yapılabilir.

6. Sempatektomi

Sempatektomi, ter bezlerinizi normalde olduğundan daha fazla terlemeye tetikleyen sinirleri kesmek veya klipslemek için yapılır. Bu şekilde sinirlerin ter bezlerinize sinyal göndermesi durdurulur ve hiperhidroz probleminiz çözülür.

Çok Aşırı Terliyorum Ne Yapmam Lazım?

 • Aşırı terleme sorununuz varsa, yumuşak ve kuru bir havluyu yanınızda bulundurun. Terinizi temizlemeniz gerektiğini hissettiğinizde havluyu kullanarak kurulayın. Havluyla silerken nazik olun.
 • Cildinizdeki tüm mikrop ve bakterilerden kurtulmak için her gün duş alın. Unutmayın hijyen çok önemlidir.
 • Terlemeyi önleyici kullanıyorsanız sabah ve yatmadan önce kullanmayı deneyin.
 • Günlük kıyafetlerinizi seçerken dikkatli olun. Rahat, tercihen cildinizin nefes almasını sağlayan pamuklu giysiler giymeyi deneyin.
 • Kafein alımınızı sınırlayın ve mümkün olduğunca baharatlı yiyeceklerden kaçının.
 • Terleme çok fazla su kaybetmenize neden olur ve bu da dehidrasyona neden olabilir. Çok terliyorsanız, susuz kalmamak için yeterli su içirin.
 • Yüzünüzdeki ekstra teri veya nemi emmek için hafif bir yüz pudrası kullanın.
 • Dışarı çıkacaksanız yanınızda küçük bir el vantilatörü bulundurun. Bu, gerektiğinde serinlemenize yardımcı olabilir.
 • Metabolizma süreci vücudunuzu ısıttığı için vücut ısısını düzenlemek için küçük ama sık öğünler yiyin.
 • Aşırı yorgunsanız veya bazı fiziksel aktiviteleri yeni bitirmişseniz egzersiz yapmaktan kaçının. Aksi takdirde terleme sorununuzu artırabilir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu