Reklam
Sağlık

Adet Geciktirici Hakkında Merak Edilen Her Şey

Reklam

Bazı kişiler, önemli bir olay veya tatil gibi uygun olmayan zamanlarda daha az adet görmek veya kanamayı önlemek için adetlerini geciktirmek isteyebilir. Ve böylelikle adet geciktirici şeyler araştırılır durur. Elbette ki adeti geciktirmek ilaçlı veya ilaçsız olarak mümkündür. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Adet Geciktirici Bitkiler

 • Tarçın
 • Böğürtlen yaprağı
 • Elma sirkesi
 • Civanperçemi
 • Maydanoz çayı
 • Biberiye
 • Zencefil
 • Salatalık
 • Karpuz

Adet Geciktirici İlaçlar

Adet geciktirici ilaç arasında en bilinen ve etkili olanı Noretisteron ismiyle bilinen Primolut ilacıdır. Adet döngüsü esnasında vücutta progesteron düzeyi düşer ve adet kanaması başlar. Eğer tablet olarak Norotisteron ya da progesteron alınırsa, adet kanaması gerçekleşmez.

Adet Geciktirici İlaç İşe Yarıyor Mu?

Adet geciktiriciler, tatil günleri, balayılar vb. özel gün ve etkinlikler için kadınların yılda 2 ya da 3 kere kullandığı bir ilaçtır. kanamalarını geciktirerek özel günleri daha konforlu geçirme konusunda etkilidir.

Adetin İlk Günü Geciktirici Kullanılır Mı?

Normal şartlarda adeti geciktirme konusunda olumlu sonuç almak için regl olmadan 2-3 gün öncesinde hap kullanılmalı. Ancak adetin ilk günü de bu ilaçlar kullanılabilir. Adet geciktirici ilaçları 1 sene içerisinde ayda 2-3 defa kullanılması önerilir.

Adet Geciktirici İle Birlikte Doğum Kontrol Hapı Kullanılır Mı?

Adet geciktirici ilaçlar sadece adet kanamalarını geciktirmek için işe yarar. Yani genel korunma açısından adet geciktirici hapların herhangi bir etkisi yoktur. Bundan dolayı, hamile kalmak istemeyen kişiler doğum kontrol haplarından yararlanmalıdır. Aynı zamanda, partnerinin prezervatif kullanması da ekstra koruma sağlayacağı bilinmelidir.

Adet geciktirici
adet geciktirici ile birlikte doğum kontrol hapı kullanılır mı

Bunun yanı sıra, adet geciktirici ilaç ile birlikte doğum kontrol hapı alınmasında bir sakınca görülmemiştir. Kısacası, ikisinin birlikte kullanımı ile hem regl günü geciktirilir hem de korunma sağlanır.

Adet Geciktirici Kullanırken Alkol Alınır Mı?

Adet geciktirici ilaçlar ile birlikte alkol alınması konusunda herhangi bir zararı olup olmadığı kadınlar tarafından araştırılmaktadır. Her ne kadar bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış herhangi bir zararı bulunmasa da, ilaç ile alkol arasındaki aranın birbirinden uzak olmasında fayda var.

Adet Geciktirici Hap Kimler Kullanamaz?

 • 40 yaş üzeri kadınlar
 • Meme kanseri hastaları
 • Akciğer embolisi geçirmiş hastalar
 • Gebeler
 • Obezite problemi olan kişiler
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar

Adet Geciktirici Hap Kullandıktan Sonraki Ay Ne Zaman Adet Olunur?

Regl geciktirmek için hap/ilaç kullanan kişilerin en merak ettiği diğer sorulardan biri de, adet geciktirici sonrası ne zaman regl olacaklarıdır. Adet geciktirici ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonrasında adet kanaması görüleceğini söyleyebiliriz.

Adet Geciktirici Hap Fiyatları

En iyi adet geciktirici hap olan Primolut güncel fiyatı 19,33 TL’den eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır.

Adet Geciktirici Yan Etkileri

Adet geciktirmek için alınan ilaçlar sonrasında göğüslerde dolgunluk, vücutta gerginlik gibi değişimler görülür. Ancak bu ilaçların kısa vadede görülen yan etkileri olarak baş ağrısı, kabızlık ve şişkinlik söylenebilir.

Adet Kabı Nasıl Kullanılır, Adet Kabı Zararlı Mı?

Regl İken Saç Kesilir Mi? Adetliyken Saç Boyanır Mı?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu