Reklam
Yemek Tarifleri

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? | Beyaz Lahana Turşu Tarifleri

Reklam

Probiyotik kaynağı olan ve kış aylarında bolca sofralarda yerini alan beyaz lahana turşusu, kalp ve damar hastalıklarını koruyan ve karaciğerdeki yağlanmayı gidermesiyle oldukça sağlıklı bir besindir.

Bugün sizlere tam ölçülü ve leziz lahana turşu ve sirkesiz limonsuz lahana turşusu tariflerinden söz edeceğiz.

 

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

 

Beyaz lahana turşusu tarifi için ustalardan aldığımız tarifi sizlerle paylaşacağız.

Sizler de evde kendiniz lahana turşunuzu hazırlayarak sağlıklı olan bu besinden yararlanabilirsiniz.

Beyaz lahana turşu tarifi

 

Beyaz Lahana Turşusu Yapılışı:

 

En dış yapraklarını ayırıp bol suda yıkadığımız orta boy lahanayı birkaç yerinden uzunlamasına kestikten sonra ortasında bulunan kökünü çıkartalım.

Daha sonra lahanayı önce 4-5 parçaya ardından her bir parçayı istenilen boyutta gelişigüzel keselim. Ek bir bilgi eklemek gerekirse, lahananızın kök kısmına giden yerleri küçük keserseniz turşunuz daha kısa zamanda hazır olacaktır.

Derin bir tencerenin içerisine küçük küçük kestiğimiz lahanaları ve üzerine yarım su bardağı kaya tuzunu serpiştirelim ve lahanaları elimizle 10 dakika kadar harmanlayalım.

Lahana turşusu
Beyaz lahana turşu yapımı

 

5 lt olan cam kavanoza lahanaları boşluk kalmayacak şekilde yavaş yavaş yerleştirelim. Ardından 3 baş sarımsağın kabuklarını soyup lahanaların aralarına yerleştirelim. Eğer acı bir turşu seviyorsanız, turşunun içerisine bir miktar kurutulmuş kırmızı biber eklemeniz yeterli.

Cam kavanoz dolana dek lahanaları yerleştirme işlemine devam edelim. Üzerine 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı sirke ve kavanoz doluncaya kadar su ilave edelim. Kavanozun ağzını hava almayacak şekilde iyice kapatalım.

Kavanozu ters çevirip su ve sirkenin eşit miktarda karışmasını sağlayalım. 15 gün serin bir yerde muhafaza edelim. Ve lahanalarınızın rengi döndükten sonra turşunuz hazır olmuş demektir.

Şimdiden afiyet olsun!

Sirkesiz Limonsuz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

 

Sirkesiz limonsuz lahana turşusu için 1 kg ince kıyılmış lahana ve 20 gr. yemeklik kaya tuzuna ihtiyacınız olacak.

Lahanayı derin bir cam kaba alalım.  Daha sonra üzerine 20 gr yemeklik kaya tuzunu ilave edip 2 saat bekletelim. 2 saatin ardından yumuşayan lahanaları elinizle ovarak lahanaların suyunun çıkmasını sağlayın.

Lahana turşusu
Sirkesiz limonsuz lahana turşusu

Yapımı Kolay ve Leziz Sufle Tarifi ile benzersiz bir lezzet yaşayabilirsiniz!

Yeterince lahanaların suyunun çıktığından emin olduğunuzda kavanozlara doldurma işlemini yapabilirsiniz. Bir miktar kavanozlara koyup sıkıştırarak üzerine lahana koymaya devam edin. Tüm kavanoz dolana kadar ekleme yapalım. Daha sonra kapta kalan suyu da kavanoza ilave edelim. Ardından tahta kaşığın sapı ile bir miktar ezelim. Lahananın suyu üstüne çıkana kadar ezmeye devam edelim.

Ardından küçük bir kavanozu üstüne bastırarak yerleştirelim ki lahanalar suyun üzerine çıkmasın. Daha sonra kavanozumuzun kapağını sıkı bir şekilde kapatıp 1 hafta boyunca bekletelim.

Turşuyu yemeye başladığınızda ardından dolaba kaldırın. İster salatalara ilave edin isterseniz yemeklerinizin yanına eşlik etsin.

Afiyet olsun!

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu