Reklam
Güncel Hayat

Bira Göbeği Neden Olur? Bira Göbeği Nasıl Eritilir?

Reklam

Bira göbeği hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygın olarak görülür ve genellikle metabolizma hızının düştüğü yaş civarındadır. Bira göbeği ile nasıl mücadele edeceğinizi bilmiyorsanız ve bu yazıya denk geldiyseniz, şanslısınız. İçeriğimize göz atın ve bira göbeği eritmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

İçindekiler

Bira Göbeği Ne Demek?

Bu, genellikle orta bölüm çevresinde ve genellikle aşırı bira içmenin bir sonucu olarak, bir kalori fazlasından yağın toplanmasına neden olur. Bu visseral yağ olarak bilinir ve aslında büyük bir sağlık riskidir – diyabet, kalp hastalığı, bazı kanserler ve Alzheimer hastalığı için daha yüksek risk ile ilişkilidir.

Bira İçmek Göbek Yapar Mı?

Alkol aşırı göbek yağında rol oynayabilirken, diğer yaşam tarzı seçimleri ek vücut yağına daha da fazla katkıda bulunur. Genel olarak, belin genişlemesine neden olan, bira gibi belirli bir kaynaktan gelen kalori değil, çok fazla kaloridir. Alkolden, şekerli içeceklerden, kızarmış yiyeceklerden, tatlılardan veya büyük porsiyonlardan gelsinler, her türlü kalori karın yağını artırma potansiyeline sahiptir.

Alkol tek suçlu olmasa da, bira ve göbek yağı arasındaki ilişkinin arkasında iyi bir mantık var. Alkol, mide yağına katkıda bulunduğu için ün kazanmıştır çünkü alkol tüketildiğinde karaciğer yağ yerine alkolü yakmak için çalışır. Karaciğer boş alkol kalorilerini yakmakla meşgulken, orta kısımda yağ daha kolay birikebilir.

Bira veya başka bir alkollü içecek içerken kalorileri aşırıya kaçmak da kolaydır. Bir içeceği yudumlarken, içecekler sorunsuz bir şekilde aşağı indiği için kalorileri takip etmek veya sınırlamak zor olabilir. Özellikle bir oturuşta hatırı sayılır sayıda bira içebilenler için alkolden alınan kaloriler hızla artabilir.

Tabii ki, bira içmek genellikle onunla bazı sağlıksız yiyecekler yemeyi içerir. Çoğu zaman, alkol bir barda veya bir partide tüketilir ve her ikisi de pizza, kanat, hamburger, soğan halkası veya diğer kızarmış yiyecekler gibi yiyecekler servis etme eğilimindedir. Ek olarak, alkol iştahınızı artırarak daha fazla gereksiz kalori tüketmenize neden olabilir.

Yaş ayrıca mide büyüklüğü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. İnsanlar yaşlandıkça, daha az aktif oldukları ve kalori ihtiyaçları azaldığı için bira karınları tipik olarak daha belirgin hale gelir. Kilo almayı kolaylaştırır. Ek olarak, hormon seviyeleri hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşlandıkça azalır ve bu da onların mide bölgesinde fazla yağ depolama olasılığını artırır.

Erkekler yaşlandıkça karın kasları zayıflamaya ve kütle kaybetmeye başlar, bu da bağırsaklarının ve diğer organlarının dışarı doğru itilmesine neden olur. Erkeklerin büyük bir omentumu (bağırsakların etrafına sarılı koruyucu yağ tabakası) olduğu için, orta kısımlarında başka herhangi bir yerden daha hızlı kilo alma eğilimi gösterirler. Zayıf karın kasları, karın içindeki ekstra kütlenin dışa doğru itilmesiyle birleştiğinde, erkeklerde yuvarlak bira göbeği görünümü oluşur.

Bira Göbeği Neden Olur?

“Bira göbeği” ismine rağmen, karında yağ birikmesinin tek nedeni bira değildir – genellikle sağlıksız alışkanlıkların bir birleşimidir. Kötü beslenme ve fazla kaloriden egzersiz eksikliğine ve hormonal değişikliklere kadar mide büyüklüğünü etkileyen birçok değişken vardır. Her zaman suçlu olmasa da, alkol de yağ depolamasını etkileyebilir.

Bira Göbeği Nasıl Erir?

Bira göbeğinin tek sorumlusu bira olmasa da, genişleyen belinizin nedeninin maltlı, mayalı lezzetli biralara olan aşkınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirerek yağlardan kurtulabilirsiniz.

bira göbeği
bira göbeği nasıl gider

İçme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Aşırı içki içmekten kaçının. Biradan kilo almamanın en iyi yolu? Çok fazla içmekten kaçınmaktır. Bir gecede düzenli olarak birkaç ortalama güçlü bira içiyorsanız, bunu gün içinde yediğiniz her şeyin üzerine fazladan bir veya iki Big Mac olarak düşünün ve kilo almanıza neden olur.

Aşırı içtiğinizde, karaciğeriniz tükettiğiniz o lezzetli biralardan gelen alkolü işlemek için aşırı hızlanır ve toksin görevi gören alkolü filtreler. Bu nedenle, karaciğer daha az verimli hale gelir ve yağı enerjiye daha az işleyebilir, bu da daha fazlasının orta bölümünüze yapışacağı anlamına gelir. Yaşlandıkça metabolizma düşer ve bir bira göbeğine sahip olmak daha mümkün hale gelir.

Düşük Kalorili Bira Tercih Edin ve Sadece Birkaç Tane İçin

Birayı seviyorsanız, bira göbeğini kaybetmeye başlamak için onu içmeyi tamamen bırakmanıza gerek yok. Egzersiz yapmak ve içme ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek, içmeyi tamamen bırakmanın yoludur.

Şişe sayısını değil, kaloriyi takip edin. Düzenli bir bira içicisiyseniz, hafif biralardaki düşük alkol içeriğinin, daha fazla içebileceğiniz – ve isteyeceğiniz – anlamına geldiğini ve bunun da düşük kalorileri olumsuz etkileyebileceğini görebilirsiniz.

Alternatif olarak, yüksek alkollü veya yüksek kalorili biranızı içmeye devam edebilir ve onu bir taneyle sınırlayarak ara sıra özel bir ikram haline getirebilirsiniz.

Gün Boyunca Daha Az Kalori Alın

Biraz kilo vermek istiyorsanız, egzersizlerinizi yağ yakmada daha etkili hale getirmek için yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve kalori saymaya odaklanmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, açıkçası fazladan biraları ve bunlarla ilişkili boş kalorileri kesmektir.

Sağlıklı kilo kaybı için erkekler belirli bir günde en az 1.500 kalori almalı ve kadınlar belirli bir günde en az 1.200 kalori almalıdır. Kalori alımınızı çok fazla düşürmeyin ve alkolden aldığınız kalori miktarını çok düşük tutun.

Belirli bir haftada tüketilen alkol için bir “kalori sınırı” geliştirin. Biradaki kalori sınırınıza ulaştıktan sonra o hafta içmeyi bırakın. Günlük toplam kalorinizi günde 1.500 ila 1.700 kaloriye düşürüyorsanız, bu kalorinin 100 veya 200’den fazlası biradan gelmemelidir. Düzenli bir şekilde kilo vermek için kendinize haftada 1000 kalori veya en fazla beş hafif bira vermeniz uygun olabilir.

İçmeden Önce Sağlıklı Bir Şeyler Yiyin

Arkadaşlarınızla bir tur bira içmeye çıkacaksanız, önce hem doyurucu hem de sağlıklı bir şeyler yediğinizden emin olun. Yağsız etler, kepekli tahıllar ve besleyici sebzeler, tükettiğiniz biranın metabolize edilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, herhangi bir iyi kilo verme rejiminin önemli bir parçasıdır. Toksanız, daha fazla içme ve sağlıksız bar yemekleri yeme olasılığınız da azalır.

Asla aç karnına içmeyin. Sindirim sisteminizden başka hiçbir şey geçmezse, alkolün toksik etkisi artar. Artı, akşamdan kalmalar çok daha kötü. Bira içmeden önce daima bir şeyler yiyin.

Her Sabah Kahvaltı Yapın

Pek çok diyet yapan kişi, kilo vermeye çalışırken kahvaltıyı atlama hatasına düşer, ancak gerçek şu ki, uyandıktan sonraki bir saat kadar içinde yemek yemek, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur ve kan şekeri seviyenizi günün geri kalanında sabit tutmaya yardımcı olur.

Her gün düzenli bir saatte yemeye çalışın, sabaha lif oranı yüksek, kepekli tahıllar, taze meyveler ve yumurta veya doğal fıstık ezmesi gibi sağlıklı protein içeren bir kahvaltıyla başlayın. Güne rafine karbonhidratlarla başlamanın yanı sıra işlenmiş şeker ve tahıllardan uzak durmaya çalışın.

Hayvansal Proteinleri Diğer Protein Kaynaklarıyla Değiştirin

Baklagiller, fasulye, mercimek ve kuruyemişler sizi tok tutmaya, sağlıklı ve enerjik kalmanız için gerekli proteini sağlamaya ve diyetinizin büyük ölçüde et, yumurta ve süt ürünlerinden oluşmasına kıyasla daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Doymuş Yağlardan ve İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Rafine şekerler, karbonhidratlar ve yağlı atıştırmalıklar, çok fazla kalori ve başka sağlıksız bileşenler içerir ve başka pek bir şey sunmaz. Kalorileri ve yağdan gelen kalorileri yüksek olan bunlar, biradan daha az kalori tüketiyor olsanız bile o bira göbeğini kaybetmenizi çok zorlaştıracaktır. Kaçınılması gereken yiyecekler:

  • Patates cipsi ve aperatif kraker
  • Şeker
  • Pastırma, sosis ve hamburger
  • Muffin ve hamur işleri
  • Yumurta sarısı
  • Kızarmış yiyecekler

Karaciğer Yağlanması Nedir? Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu