Reklam
Güncel Hayat

Romanya Gezi Rehberi / Romanya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Reklam

Balkan Yarımadası’nda yer alan Romanya, bir zıtlıklar ülkesidir. Eski Doğu Bloku ülkesi, yıllar içinde ülkeye ismini veren Romalılara, Macarlara ve Osmanlılara aitti. Şirin eski şehirler, harika kayak fırsatı sunan dağ tatil köyleri ve gelişen bir sanat topluluğu ile doludur. Kendinizi, komünist dönemin vahşi binaları tarafından büyülendiği kadar ortaçağ mimarisinden de etkileneceksiniz. Romanya’da gezilecek en iyi yerlere bir göz atın.

İçindekiler

Romanya’da Gezilecek Muhteşem 17 Yer

Avrupa’nın belki de en az değer verilen ülkesi olan Romanya, gizli hazineler ülkesidir. Sayısız doğa harikasından canlı şehirlere, sanata, kültüre ve iyi yemeklere kadar bu ülke her türden gezgini tatmin edebilir. Seyahat programınıza ne ekleyeceğinizi bilmiyorsanız, okumaya devam edin. İşte Romanya’da ziyaret edilecek en iyi ve en destansı yerlerden 17 tanesi.

1.Sighişoara

Romanya gezilecek yerler
sighisoara

Transilvanya’nın tarihi bölgesinde yer alan Sighisoara, hala Avrupa’nın en güzel ortaçağ şehirlerinden biri olarak duruyor. Turistik yerler arasında Vlad Dracula’nın doğum yeri, pitoresk duvar resimleriyle Tepedeki Kilise, 13. yüzyıldan kalma Venedik Evi ve Dominik Manastırı Kilisesi sayılabilir. Klasik ve romantik tarih arayanlar her şeyi burada bulabilirler.

2.Transfagaraşan

Romanya gezilecek yerler
transfagaraşan

Dolambaçlı yollar, biraz ürkütücü tepeler ve nefes kesici manzara, Transfagarasan Otoyolu‘nu oluşturuyor. Romanya’da gezilecek yerler listesinde yer alan bu muhteşem yolda seyahat etmek için zaman ayırmaya değer. Otoyolun her iki tarafında, geziniz sırasında dinlenirken sıcak yemekler ve harika manzaralar sunan çok sayıda köy ve kasabanın yanı sıra ilginç oteller ve biraz daha maceraperestler için birçok kamp alanı bulunmaktadır.

3.Corvin Şatosu

Romanya gezilecek yerler
corvin şatosu

Batı Karpatları koruyan bu masalsı müstahkem kalede çocukluğunuzu yeniden yaşayın. Evet, Corvin Şatosu aynı zamanda Hogwarts hayallerinizi gerçekleştirmeye gerçek hayatta en yakın olacağınız yer.

4.Decebalus’un Kaya Heykeli

Romanya gezilecek yerler
decebalus’un kaya heykeli

Tuna Nehri üzerinde bir tekne turuna çıkıyorsunuz, manzaranın tadını çıkarıyorsunuz ve aniden karşınıza nehre bakan kayaya oyulmuş dev bir yüz çıkıyor. Roma İmparatorluğu’na karşı defalarca savaşan ve Romanya’da bir kahraman olarak kabul edilen antik Dacia krallığının son kralı Decebalus ile tanışın.

5.Salina Turda

Romanya gezilecek yerler
salina turda

Yerin 120 metre altında yer alan Salina Turda, insanoğlunun bildiği en eski tuz madenlerinden biridir ve bugün kayıklarla dolu bir yeraltı gölü, kaplıca tedavi odaları, bovling salonu ve mini golf ile tamamlanmış fütürist bir modern sanat tema parkına ev sahipliği yapmaktadır.

6.Timisoara

Romanya gezilecek yerler
timisoara

Batı Romanya’nın en büyük şehri olan Timisoara Romanya’da ziyaret edilecek yerler arasındadır. Bega Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan bu şehrin cazibesi, farklı mimari karakterinde ve canlı kültürel yaşamında yatmaktadır. Timisoara, Romanya’daki en iyi müzikal ve tiyatro performanslarından bazılarının yanı sıra sanat galerileri, müzeler ve hareketli bir gece hayatına ev sahipliği yapmaktadır.

7.Balea Gölü

Romanya gezilecek yerler
balea gölü

Romanya’nın şaşırtıcı doğa harikalarından bir diğeri olan Bâlea Gölü, yüzmek için biraz fazla soğuk olsa bile inanılmaz, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Buzul gölü, ‘Transilvanya Alpleri’ olarak da bilinen Făgăraş Dağları’nın zirvesinin yakınında 2.034 metre yükseklikte oyulmuştur.

8.Lacul Rosu (Kızıl Göl)

Romanya gezilecek yerler
lacul rosu (kızıl göl)

1838’de meydana gelen depremle oluşmuş büyük bir doğal baraj gölü. Bugün Kızıl Göl ve çevresi, sağlık turizmini teşvik eden ılıman mikro iklimi ile biliniyor. Fiziksel ve zihinsel yorgunluktan uykusuzluk ve nevrasteniye kadar her şeye burada yardım edildiği söylenir.

9.Köstence Kumarhanesi

Romanya gezilecek yerler
köstence kumarhanesi

Bir zamanlar Romanya’nın Monte Carlo’su ve Köstence şehrinin sembolü olarak kabul edilen kumarhanenin en yeni ve modern versiyonu Art Nouveau tarzında inşa edilmiş ve 1910’da açılmıştır. 1990 yılında büyük işletme giderleri nedeniyle terk edilmiş ve bu güne kadar deniz kıyısında unutulmaz bir manzara olarak kalmıştır.

10.Sarmizegetusa Regia

Romanya gezilecek yerler
sarmizegetusa regia

Karpatların aşılmaz ormanlarında gizlenmiş Sarmizegetusa Regia , Romanya’nın en görkemli ve esrarengiz yerlerinden biridir. 1200 metre yüksekliğindeki bir dağın tepesinde kurulmuş, altı kale içeren kale, M.S. 2. yüzyılda Roma’nın fethinden önce Daçyalıların başkenti ve en önemli dini, askeri ve siyasi merkeziydi.

11.Bükreş Parlamento Sarayı

Romanya gezilecek yerler
bükreş parlamento sarayı

Parlamento Sarayı, başkent Bükreş’te bulunan Romanya Parlamentosu’nun şu anki koltuğudur. 1984’ten 1997’ye kadar 13 yılda inşa edilen sosyalist gerçekçi ve modernist neoklasik mimariye bu büyük an, Komünist Romanya diktatörü Nicolae Ceaușescu tarafından emredildi ve yaklaşık 700 mimardan oluşan bir ekip tarafından tasarlandı. Bugün hala idari işlevi olan dünyanın en büyük sivil binası olmasının yanı sıra en ağır ve en pahalı binadır.

12.Tuna Deltası

Romanya gezilecek yerler
tuna deltası

Avrupa’nın en büyük ikinci nehir deltası olan Tuna Deltası’nın çoğunluğu Romanya’da bulunuyor. Aslen Karadeniz’in bir parçası olan Tuna Deltası, doğayı gözlemlemek için iyi bir yerdir. Ayrıca Avrupa’daki birçok benzersiz bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmanın yanı sıra dünyanın en büyük sulak alanlarından bazıları da dahil olmak üzere 23 farklı ekosistemi barındırıyor.

13.Bigar Şelalesi

Romanya gezilecek yerler
bigar şelalesi

Bu belki de Romanya’da görülecek en eşsiz güzelliklerden biri. Caras-Severin County’de bulunan, dünyanın her yerinden insanlar, sıra dışı ve muhteşem Bigar Şelalesini görmeye geliyor. Kuzey Romanya’da popüler bir dönüm noktası olan Bigar Şelalesi, suyun daha sonra küçük şeritler halinde kesildiği ve minyatür akarsular olarak itildiği büyük yuvarlak bir taşın zirvesinden akar.

14.Braşov

Romanya gezilecek yerler
braşov

Transilvanya’da bulunan ve Karpat Dağları’nın çevrelediği Brasov, Romanya’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Şehir hayatını ve eski dünya cazibesini çarpıcı manzaralar ve zengin tarihle birleştirir. Braşov’un sokaklarından oluşan labirentinde, boho kafelerinde ve gerçek hayattaki zencefilli kurabiye görünümlü evlerinde dolaşmayı seveceksiniz.

15.Sibiu

Arnavut kaldırımlı sokakları ve hala büyük bir surla korunan heybetli kiliseleriyle Transilvanya’nın kalbindeki bu hareketli şehrin havasını içinize çekin.

Romanya gezilecek yerler
sibiu

Kahve kültürü yetiştiren şehirlerde kendinizi şımartın, tarihi plazalarda dolaşın, barok saraylarda sanatı keşfedin ya da sakinlerinin dizginsiz yaratıcılığıyla yeniden canlandırın. Eski ve yeni Romanya’nın bir karışımı olan kozmopolit Sibiu’nun ülkedeki en popüler turistik yerlerden biri olması şaşırtıcı değil.

16.Cimitirul Vesel (Neşeli Mezarlık)

Romanya gezilecek yerler
cimitirul vesel (neşeli mezarlık)

Küçük bir kırsal mezarlıkta yaşam ve ölümün bu renkli ve esprili yeniden yorumunu düşünün.

Bu mezarlığın belirli bir olağandışı özelliği nedeniyle bir süre önce öne çıkan ulusal bir turistik yerdir. Neşeli Mezarlık, adından da anlaşılacağı gibi, ölümü silinmez ciddi bir şey olarak görmez, bunun yerine ölümün neşe ve daha iyi bir yaşam beklentisiyle dolup taşan bir an olması gerektiğini düşünür.

17.Bran Şatosu

Romanya gezilecek yerler
dracula’nın şatosu- bran şatosu

Bran Şatosu, Romanya’daki en muhteşem ortaçağ kalelerinden biridir. Bran’da, Transilvanya’daki Brasov kasabası yakınlarında yer almaktadır. Transilvanya her zaman birçok vampir efsanesi ve folkloru ile güçlü bir şekilde bağlantılı olmuştur ve Bran Şatosuna genellikle “Drakula’nın Şatosu” da denir.

Şanlıurfa Gezi Rehberi : Urfa Gezilecek Yerler Listesi

Rize’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

İstanbul’a Yakın Muhteşem Kamp Alanları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu