Reklam
Güncel Hayat

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

Pas lekesi nasıl çıkar? Kumaştan, fayanstan, klozetten ve metalden inatçı pas lekelerini çıkarmanın kolay yollarını içeriğimize bakarak öğrenebilirsiniz.

İçindekiler

Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştaki pas lekesini geçirmek için pas lekesi olan bölgeye limon sıkın ya da limon suyu dökün ve kumaşın tamamen emmesini bekleyin. Ardından, güneşte kurumaya bırakın. Daha sonra, kumaşı veya kıyafeti soğuk su ile yıkayın.

Pas lekesi nasıl çıkar
kumaştan pas lekesi nasıl çıkar

Alternatif olarak, kumaşın üzerindeki pas lekesini gidermek için lekeli bölgeye beyaz sirke dökün ve emmesini sağlayın. Daha sonra, kuruyunca soğuk suyla yıkayın.

Ayrıca pas lekesi olan kumaşın üzerini sert bir cisimle kazıyın. Daha sonra, sabun damlattığınız bulaşık süngerine sabun damlatın ve lekenin üzerine uygulayın. Sonrasında, amonyak ile suyu karıştırıp lekeli bölge üzerine dökün ve yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra temiz bir bez yardımıyla silin.

Fayanstan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanstaki pas lekelerini çıkarmak için limon suyu kullanılabilir. Şayet derin bir pas lekesi varsa da, sert kıllı bir fırça ile diş macununu fayansın üzerine uygulayarak lekeyi çıkarabilirsiniz.

Kıyafetten Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle gömlekler üzerinde oluşan pas lekelerini çıkarmak için sorunlu bölgeye az miktarda limon sıkıp üzerine bir miktar tuz ekleyin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra gömleği sudan geçirin ve çamaşır makinesinde yıkama talimatına uygun olarak yıkayın.

Mermerdeki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Mermerdeki pası geçirmek için jel olmayan beyaz diş macunu ve sert fırça ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.
 • Eczaneden satın aldığınız hidrojen peroksiti bir sprey şişesine ekleyin ve lekeli bölgeye püskürtün. Daha sonra, fırça ile yüzeyi fırçalayın.
 • Bir miktar su ile amonyak çözeltisini hazırlayın. Ardından, kağıt peçete ile yüzeye uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra su ile durulayın.

Metalden Pas Nasıl Çıkar?

 • Paslı alana bol miktarda karbonat serpin ve birkaç saat kadar bekleyin. Daha sonra, ovalayarak çıkarmaya çalışın. Eğer ulaşılması zor alanları temizleyecekseniz, diş fırçası, bulaşık süngeri ya da çelik tel yumağı kullanın.
 • Paslı bölgeye bol miktarda tuz dökün. Ardından, limonun yarısının iç kısmını tuz döktüğünüz bölgeye sürün. Arada bir de limonu sıkın.
 • 1 adet patatesi ortadan ikiye ayırıp iç tarafına bulaşık deterjanını sürün. Daha sonra, paslı alanı patatesle ovarak temizlemeye çalışın.
 • Paslanmış metali sirke dolu bir kabın içine atıp 1 gece bekletin. Ertesi gün de paslanmış metali bulaşık süngeri veya tel fırça ile temizleyin.

Klozetteki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Öncelikle kloboru 7 litre suyun içinde çözdürün.
 • Ardından, tuvalete giden suyu kapatın.
 • Klorobor çözeltisini spreyle klozetin her yerine eşit gelecek şekilde uygulayın.
 • Yaklaşık 2 dakika kadar bekledikten sonra tuvalet fırçası yardımı ile lekeyi ovun.
 • Tuvalete giden suyu açıp klozeti yıkayın.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? | Basit ve Etkili Ev Yöntemleri

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? | Hızlı ve Pratik Çözümler

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişteki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu