Reklam
Sağlık

Ciltte Kızarıklıkların Sebebi Nedir?

Reklam

Bilhassa hassas ciltlilerin yaşamakta olduğu ciltte kızarıklıkların sebebi nedir? Pürüzsüz bir cilde sahip olmak adına yapmış olduğumuz pek çok uygulama, takip ettiğimiz pek çok metot vardır. Uygulanan metotların muhakkak değişik biçimde tepkimeleri görülmüştür. Gerek kullanılan ürünlerin gerek dış etkenlerin tesiriyle ciltte en fazla karşılaşılan problem kızarıklık emareleridir. Bu yazımızda sizlere kızarıklık meydana gelmesine sebep olan faktörler ile nasıl düzeleceğini anlatmaya çalışacağız.

İçindekiler

Kızarıklık Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Alerjik tepkimelerden güneş yanığına değin pek çok etmen, cilt üzerinde kızarıklığa veya tahrişe sebebiyet verebilir. Bu durumun ortaya çıkmasının sebebi, tahrişin bulunduğu bölgeye meydan okumaktır, derinin düzelmesine destek sağlayarak ciltte kızarıklıkların sebebi nedir? Sorununa cevaben cilt yüzeyine fazladan kanın akması olayıdır.

Çoğunlukla endişeye mahal yoktur, fakat gerek görsel gerek ruhsal bakımdan rahatsız hissettirebilir. Ciltte oluşan kızarıklık diğer hastalıkların da habercisi olabilir. Mesela kalp ritmiyle alakalı bir problem varsa veya akciğerde sorun yaşıyorsanız bu, cildinizdeki kızarıklıkları açıklayacaktır.

hassas kızarık cilt
hassas kızarık cilt

Kızarıklık Oluşumunun Sebepleri

Deride ya da ciltte meydana gelen kızarıklıkların birden çok nedeni bulunmaktadır. Çoğunlukla, bu durumun ortadan kaldırılması daha kolay ve pratik olmaktadır. Fakat kimi zaman kurtulamadığımız, moral bozucu hale gelebilir. Bu sebeplerden birisi olan birinci dereceden yanık oluşumu;

  • Cildin sadece birinci katmanına etki eden yanık türüdür.
  • Kızarıklığın meydana geldiği alan zaman içerisinde kurur.

Bu bağlamda ciltte kızarıklıkların sebebi nedir? Sorusuna binaen ilk sebebi açıklamış olduk.

Alerjik Egzama

Görünüş itibariyle yanık oluşumuna benzemektedir. En fazla el ya da kol bölgelerinde rastlanmaktadır. Cilt; pullu ve kızarık bir görünüme sahiptir.

Gül Hastalığı

  • Genel itibariyle yüzü etkisi altına alan, iltihaplı ve kronik yapıda bir cilt rahatsızlığıdır.
  • Esmer tenli kişilere göre beyaz tene sahip kişilerde daha çok rastlanmaktadır.
  • Tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde daha kötü duruma gelebilir.
  • Rosacea hastalığı olarak da bilinen gül hastalığı genel olarak egzama benzeri cilt hastalıklarıyla karıştırılmaktadır.
  • Erkeklere nazaran kadınlarda daha yoğun görüldüğü bilinmektedir.

Benzer şekilde temassal egzama ise alerjen bir maddeye temas edilmesinden birkaç saat sonra fark edilmeye başlar. “ciltte kızarıklıkların sebebi nedir?” sorusunu alt başlıklar halinde yanıtlamaya devam edelim.

vücutta gül hastalığı
vücutta gül hastalığı

Kemik Enfeksiyonu

Bir diğer adı osteomiyelit olan kemik hastalığı, mantar veyahut bakterilerin kemiği ele geçirmesi neticesinde meydana gelmektedir. Belirtileri; enfekte olan bölgenin ısınması, şişmesi ve kızarması gibi belirtilerdir. Ameliyat ile enfekte gerektirmektedir.

Isırılan ya da sokulan bölgede de şişlik ve kızarıklık meydana gelebilmektedir. Söz konusu bölgede ve kaslarda ağrı hissedilmektedir. Yukarıda açıklamış olduğumuz hastalıkların sebep olduğu kızarıklıkların tedavi sürecinde kullanılacak ürünün, hastalığa nasıl tepki vereceği son derece mühimdir. Kızarıklık ibaresi gösteren hastalıkların çeşitleri değişiklik arz ettiği için, uygulanacak metot da farklı olmalıdır.

İsilik

Aşırı terleme veya sürtünme neticesinde cilt döküntüsü olan isilik oluşmaktadır. İsilik de ciltte kızarıklıkların sebebi nedir? Sorusunun en çok karşılaşılan sebeplerinden birisidir. Ter bezlerinin tıkanması, isiliğin bir başka sebebidir. İç uyluklar içerisinde ya da kolların alt kısmında olduğu gibi sürtünme yaşanan alanlarda meydana gelmektedir. Görüntü itibariyle, içi sıvıyla dolu uçak saydam ya da beyaz yumrular biçimindedir.

bebeklerde isilik
bebeklerde isilik

Sedef ve Zona Hastalığı

Sedef hastalığı, keskin ve kızarık tanımlı pullu cilt yamaları biçimindedir. Çoğunlukla kafa derisinde, dizlerde, dirsekte ve sırtın alt kısmında meydana gelir. Zona hastalığı ise sedef hastalığından farklı olarak kendisini çok ağrılı döküntüler biçimimde göstermektedir. Parçalanarak sıvı dolu kabarcık oluşturabilir.

Ciltte kızarıklıkların sebebi nedir? sorusuna ciltte kızarıklara sebep olan hastalıkları derledik. Cildinizdeki problemler için muhakkak dermatoloğa gitmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu