Reklam
Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Çeşitleri

Reklam

Her yaşta görebildiğimiz sedef hastalığı, insanın sadece derisini değil bir yandan tüm hayatını olumsuz yönden etkiler. Genetik faktörlerden dolayı meydana gelirken bağışıklık sistemi kaynaklı da meydana gelebilir.

Çevresel unsurlara varana kadar birçok şeyin etkilediği bu sağlık sorununun birçok çeşidi vardır. Bunlar; plak tipi psoriasis, guttatpsoriasis, eritrodermikpsoriasis, püstüler psoriasis, eklemlerin sedef hastalıkları, psoriasiste tırnak değişimleri gibi farklı türleri vardır. Ama genel olarak hepsinin deri hastalığı olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

İçindekiler

Sedef Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Sedef hastalığının birçok nedeni vardır. Bunlar;

 • Genetik faktörler
 • Yaşam şartları
 • Alkol
 • Sigara
 • Güneş yanıkları
 • Kortizon
 • Aspirin
 • Lityum
 • Kullandığımız bazı ilaçlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Hava kirliliği
 • Viral enfeksiyonlar
 • Stres gibi birçok durum etkiler.

Sedef Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Sedef hastalığını, uzmanlar tarafından erken teşhis eder ve özellikle alanında uzman doktora giderseniz tedavisi tabi ki de vardır.

Her ne kadar kesin bir tedavisi olmasa bile birçok uygun yöntem ile uzman doktorlar kontrol altına alabiliyor. Topikal kremler, sistematik haplar, iğneler ve haplar gibi birçok yöntem ile kişilerin durumlarına göre kontroller sağlanabilir.

kaşıntı sebepleri nelerdir?
kaşıntı sebepleri nelerdir?

Sedef Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sedef hastalığı zamanında tedavi edilmezse belirli bölgelerde çıkan deri kusurları birçok noktaya yayılabilir. Daha ileri gitmesine engel olmak için kısa sürede kontrol altına alınmalıdır.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı hayatınızı birçok yönden etkileyebilir. Kendiniz hakkında hissettiklerinizi, giymeyi seçtiğiniz kıyafetleri, semptomları yönetme şeklinizi ve genel sağlığınızla ilgilenme şeklinizi etkiler. Sedef hastalığının kaşıntısı ve görünümü, işte veya okulda, hamile veya romantik bir ilişki içinde olun, hayatınızın önüne geçebilir.

Sedef hastalığı kendinizi izole hissetmenize neden olabilir. Kimsenin sizi anlamadığına inanabilirsiniz. Ama bunu yaşayan ilk kişi siz değilsiniz. Diğer insanlar şu anda sizin içinden geçtiğinizden geçiyor ve gelişiyorlar. Yani yapabilir misin.

İşte sedef hastalığınızı günlük durumlarda yönetmenin bazı yolları;

Stres, sedef hastalığı alevlenmesi için yaygın bir tetikleyicidir. Stres ayrıca kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir. Bu, stresi yönetmeyi sedef hastalığı olan kişiler için özellikle önemli bir beceri haline getirir. Sedef hastalığı ve psoriatik artriti olan bazı kişilerin yaşamlarındaki stresi etkili bir şekilde azalttığı aşağıdaki yolları düşünün.

 • Meditasyon.
 • Egzersiz (Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışın.)
 • Uzmandan destek alın.

Eşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizle sedef hastalığınız ve bunun hayatınızı nasıl etkilediği hakkında konuşmak zor olabilir. Muhtemelen utanacaksınız ya da hakkınızdaki gerçeği bilseler insanları uzaklaştırabileceğinizi hissedeceksiniz. Ancak utanmak doğaldır ve sizi önemseyen insanlar sizi nasıl destekleyeceklerini bilmek isterler. Bu sohbetlerden kaçmayın, kucaklayın.

Sedef hastalığı utanılacak bir şey değildir, ancak birinin gördüğü ilk şey olmasını istemeyebilirsiniz. Belirli giysiler ve kumaşlar, nemlendirme ile birleştiğinde, her durumda veya mevsimde en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir.

Sedef Hastalığı Yayılır Mı?

Deri hastalıklarının en başında gelen sedef hastalığı zamanında kontrol altına alınmazsa her yere yayılması mümkündür. Lakin alanında uzman isimler bu konuda net bir tedavi yöntemi olmasa bile kontrol altına almayı başarıyor.

Kaşıntılar için doğal önerilerin yanı sıra Alerji ve Kaşıntı Karşıtı Krem Önerileri adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Sedef İlaçları Nelerdir?

Sedef ilaçları için net bir şey söylemek pek mümkün değildir. Bununla birlikte genel olarak kişilerin bünyelerine, ciltlerinde meydana gelen lekelere, ne kadar zamandır var olduğuna göre değişmektedir.

Bazen ilaç tedavisi uygulanırken bazen iğne ya da daha farklı yöntemler tercih edilebiliyor.

Sedef Hastalığı Nelere Yol Açar?

Sedef hastalığı insanın sadece deri hastalıkları ile yüz yüze olmasına neden olmaz. Bir yandan da insanların yaşam kalitelerinin düşmesine neden olur. Fakat sadece bununla da sınırlı kalmaz eğer her yeri kaplarsa ağrı olmasına neden olabilir.

Sedef Hastalığına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Sedef hastalığına iyi gelen net bir yiyecek ismi vermek doğru olmaz. Fakat sigara, alkol kullanımı, baharatlı gıdalar, bulgur ve soğan sedef hastalığının daha çok yayılmasına neden olacaktır.

Eczacı Reyhan Aliusta Sedef İlacı

Son zamanlarda sedef tanısı alan kişilerin tercihi haline gelen eczacı Reyhan Aliusta Sedef İlacı ortalama olarak on yıldır piyasada satışa sunulan ve birçok cilt sorununa çözüm olan ilaçtır.

Eczacı Reyhan Aliusta Sedef İlacı Yorumları

Eczacı Reyhan Aliusta Sedef İlacı yorumları incelenirken bazı hastalarda iyi geldiği, bazılarında iyi gelmediği gözlenmiştir. Fakat bu durum kişilerin hastalıklarının derecesi ile alakalıdır. Lakin düzenli kullanım konusunda dikkatli olan kişilerin istedikleri etkileri gördüklerini de söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu