Reklam
Sağlık

Laktoz İntoleransı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Geçer Mi?

Reklam

Laktoz intoleransı, sindirim sisteminde sütte bulunan laktoza karşı ortaya çıkan bir reaksiyon olup, süt ve süt ürünleri tüketildikten sonra rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Farkında olmadan laktoz intoleransına sahip olabileceğiniz bir gerçek olabilir. Semptomları ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Laktoz İntoleransı Hangi Hastalık?

Laktoz intoleransı, sindirim sisteminde sütte bulunan laktoza karşı ortaya çıkan bir reaksiyondur. Süt ürünleri tüketildikten sonra rahatsız edici semptomlara yol açabilir. Birçok insan laktozu sindiremeyebilir, ancak bu semptomları herkes yaşamaz.

Laktoz İntoleransı Kaç Yaşında Başlar?

Hastalık, laktaz adı verilen sindirim enziminin eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Her yaşta meydana gelebilir, ancak genellikle 20 ila 40 yaşları arasında daha yaygındır. Çocuklarda ise 5 yaş altında nadiren görülür.

Laktoz İntoleransı Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Laktoz intoleransı uygun şekilde tedavi edilmediğinde sindirim sorunlarına neden olabilir. En yaygın semptomlar arasında şişkinlik, karın ağrısı, ishal ve gaz bulunmaktadır. Bazı hastalarda ani tuvalet ihtiyacı, mide bulantısı, kusma, bel ağrısı ve nadiren kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Laktoz İntoleransı Sonradan Ortaya Çıkar Mı?

Primer laktoz intoleransı, en sık karşılaşılan laktoz intoleransı türüdür. Yaş ilerledikçe vücutta laktaz enzimi üretiminin azalmasıyla ortaya çıkar. Bazı toplumlarda daha sık görülmesi nedeniyle primer laktoz intoleransının genetik bir hastalık olabileceği üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

Laktoz İntoleransı Geçici Midir?

Laktoz intoleransı, vücudun yeterli miktarda laktaz üretememesinin altında yatan nedene bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir.

Laktoz İntoleransı Testi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Test yaptırmak isteyenlerin, alerji ve klinik immünoloji bölümlerine başvurmaları önerilmektedir. Bu bölümlerde uzman hekimler, laktoz intoleransı gibi durumları değerlendirmek ve uygun testleri önermek için gereken bilgi ve deneyime sahiptirler.

Laktoz İntoleransı Zamanla Geçer Mi?

Çölyak hastalığına sahip olan bireylerde, laktoz intoleransı genellikle glütensiz bir diyete geçtikten birkaç ay sonra ortaya çıkabilir veya düzelebilir; fakat geçici olarak laktoz tüketimini kısıtlamak gerekebilir. Ancak, birincil laktaz eksikliği olan kişilerin vücutları laktaz üretimini değiştiremez.

Laktoz İntoleransı Tedavisi Var Mı?

Laktoz intoleransının çözümü için birkaç yol bulunmaktadır. İlk akla gelen seçenek, laktoz içeren gıdalardan kaçınmaktır. Diğer bir seçenek ise laktaz enzim takviyeleridir. Laktaz enzimleri, laktozun glikoz ve galaktoza ayrılmasına yardımcı olur, bu da laktoz intoleransının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

laktoz intoleransı tedavisi
laktoz intoleransı tedavisi

Laktoz intoleransı yaşayanlar için tedavi seçenekleri mevcuttur. Laktoz içermeyen gıdaları tüketmek mümkün olduğunca tercih edilmelidir. Ek olarak, laktaz enzim takviyeleri kullanılabilir.

Laktoz İntoleransı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Laktoz intoleransının tedavisinde, süt ve süt ürünleri ile birlikte laktoz içeren diğer gıdaların tüketimi kısıtlanabilir veya tamamen kesilebilir. Bağırsak duvarını iyileştirmek için laktozsuz gıdaların ağırlıklı olduğu bir diyet uygulanabilir. Beslenme planı oluşturulmadan önce intoleransın şiddeti ve bireyin beslenme ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekirse, besin takviyeleri kullanılarak diyet desteklenebilir. Alışkanlık yapan gıdaların bırakılması başlangıçta zor olabilir, ancak hastanın kişisel tercihleri dikkate alınarak sürdürülebilir bir diyet planı oluşturulabilir.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler Ne Yemeli?

Laktoz intoleransı olan kişilerde genellikle laktozsuz süt ve süt ürünlerinin tercih edilmesi önerilir. Bir süre süt ve süt ürünlerinin kesilmesi ve diğer kalsiyum kaynaklarının beslenmeye dahil edilmesi daha faydalı olabilir. Bitkisel sütler, özellikle badem gibi zengin kalsiyum kaynaklarından elde edilenler, günlük süt ihtiyacını karşılamak için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca, yağlı küçük deniz balıkları, badem, yulaf, fındık, ceviz gibi yağlı kuru yemişlerin çiğ formu ve bunlardan üretilen bitkisel sütler ve yan ürünler, keten tohumu, kümes hayvanları, yumurta, tüm sebzeler ve meyveler de kalsiyum ve diğer besin ihtiyaçlarını karşılamak için faydalıdır.

Laktoz İntoleransı Olan Ne Yememeli?

Laktoz içerebilecek diğer gıda ürünleri şunlardır: ekmek ve diğer unlu mamüller, işlenmiş kahvaltılık tahıl ürünleri, kahvaltı içecekleri, margarin, et ürünleri, salata sosları, şekerlemeler, gözleme, bisküviler, kurabiyeler ve bu tür gıdaları tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca gıda etiketlerini özenle okumalısınız.

Çocuklarda Alerji Belirtileri Nelerdir? Alerji Olan Çocuğa Ne İyi Gelir?

Gluten Hassasiyeti Nasıl Belli Olur? Gluten Hassasiyeti Olanlar Nasıl Beslenmeli?

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi 

Glutensiz Diyet Nedir? Kimler Glutensiz Beslenmeli?

Badem Sütü Nedir? Badem Sütünün 30 Faydası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu