Reklam
Sağlık

Defne Yaprağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Reklam

Defne yaprağı, hem tıbbi hem de tatlandırıcı özellikleri nedeniyle nesillerdir kullanılmaktadır. Defne yaprağının akıl almaz sağlık faydalarından bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin!

İçindekiler

Defne Yaprağının Mucizeleri Nelerdir?

 • Kanserle savaşır.
 • Doğal antioksidan etkisi sayesinde, hücrelerin yaşlanmasını ve ölmesini engeller.
 • Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
 • İnsülin direncini kontrol altında tuttuğu ve şekeri dengelediği için diyabet hastalarına faydalıdır.
 • Migren ve baş ağrılarına iyi gelir.
 • Doğal bir yatıştırıcı etkisi olan defne yaprağı yakılırsa, kaygı ve stresi azaltır.
 • Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir.
 • Cildi tazeler.
Defne yaprağı
defne yaprağı faydaları
 • A ve C vitamini içeren defne yaprağı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır.
 • Öksürüğü hafifletir ve balgam söktürür.
 • Vücudu terleterek arınmasını sağlar. Böylelikle, ter yoluyla  vücuttan mikropların atılmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Sindirim problemlerine ve mide ağrısına iyi gelir.
 • Kalp sağlığına iyi gelir.
 • Daha rahat uyku çekmenize yardımcı olur.
 • Solunum yollarını korur ve mevsim değişikliklerinde görülen hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Defne Yaprağı Hangi Ayda Kurutulur?

Dört mevsim yapraklarını dökmeyen defne yaprağı her zaman toplanabilir. Ancak Mayıs ile Ekim arasında yaprakların kokusu ve aroması daha etkin olduğundan bu aylar arasında toplanması önerilir. Defne yaprakları toplandıktan sonra güneş almayan havadar bir yerde kurutulmalıdır.

Defne Yaprağı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Aromatik kokusu olan defne yaprağı genellikle et ve balık yemeklerine tat vermesi için kullanılır. Et yemekleri için hazırlanan soslara eklenir, balık yemeklerinde marine işleminde kullanılır, ayrıca pilava da eklenebilir.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Kaynar suyun içine 3 tane defne yaprağı koyup ortalama dakika demleyin. Ardından, süzüp  8 dakika bekletin. Tadı acı gelirse, içerisine süt ya da bal ekleyip içilebilir. Alternatif olarak, defne yaprağı çayı başka türlü de hazırlanabilir. Su ile defne yaprağını beraber 4 dakika boyunca kaynattıktan sonra süzülüp içilebilir.

Defne Yaprağı Nazar İçin Yakılır Mı?

Defne yaprağı tütsüsü yapılması, negatif enerjiden arındırır ve pozitif iyonların havaya salınmasını sağlar. Ayrıca nazara da iyi gelir.

Defne yaprağı
defne yaprağı tütsüsü

“Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: Nazar değmesi hakdır. Ya’nî, göz değmesi doğrudur. Bazı kimseler, bir şeye bakıp, beğendiği zemân, gözlerinden çıkan şuâ’ zararlı olup cânlı ve cânsız, herşeyin bozulmasına sebeb oluyor. Bunun misâlleri çokdur. Fen, belki birgün, bu şuâ’ları ve te’sîrlerini anlıyabilecekdir. Nazarı değen kimse, hattâ herkes, beğendiği bir şeyi görünce (Mâşâallah) demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Nazar değen veyâ korkan çocuk için, çöp yakıp etrâfında döndürerek tütsülemek veyâ ergimiş mumu başı üzerinde suya dökmek [ve kurşun dökmek] câiz olduğu, (Fetâvâ-yı Hindiyye)de yazılıdır.”

Defne Yaprağı Büyüyü Bozar Mı?

7 tane defne yaprağı üzerine 3 Ayetel Kürsi, 1 Fatiha okuyun ve ardından çay yapıp için. Böylelikle, gece rüyanızda büyünün bozulduğunu görebilirsiniz.

Defne Yaprağı Zararları

Defne yaprağı kullanım miktarı ve sıklığına göre, zararları kişiden kişiye değişebilir. Merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Ayrıca aşırı koklandığı zaman solunum yollarına zarar verebilir. Bununla birlikte, fazla kullanımı sonucunda alerjik reaksiyon gösterebilir.

Defne Yaprağı Kimler Kullanamaz?

Hamileler ve emziren annelerin defne yaprağı kullanması kesinlikle zararlıdır. Ayrıca operasyon geçirecek kişiler en az 2 hafta öncesinden defne yaprağı tüketimini bırakmaları tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra, kan şekerini düşürücü özelliği nedeniyle diyabet hastalarının dikkatli kullanması, hatta kullanmadan önce doktora danışmaları gerekir.

Taze Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Zeytin Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu