Reklam
Eğlence

Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır? | Doğum Günü Partisi Fikirleri

Reklam

Büyük gün yaklaşıyor ve parti planlamanız gerektiğini biliyorsunuz ama nereden başlayacaksınız? Bir doğum günü partisi nasıl planlanır biraz bunaltıcı olabilir, ancak onu daha küçük görevlere ayırdığınızda çocuk oyuncağı haline gelecektir.

İçindekiler

Çocuğun Doğum Gününde Ne Yapabilirim?

Özellikle bir planınız yoksa, çocuklarınız için bir doğum günü partisi planlamak bunaltıcı ve stresli olabilir. Kendi kendinize düşünüyor olabilirsiniz: nereden başlamalıyım, dekorasyon mu yoksa yemek mi? Partiyi planlama konusunda stresliyseniz, partinin bazı önemli kısımlarını unutabilirsiniz.

Doğum günü partisi
çocuk doğum günü partisi fikirleri

Neyse ki, aşağıdaki adımları çok daha kolay ve eğlenceli hale getirebilir. İşte çocuğunuz için mükemmel doğum günü partisini planlamanın yedi adımı!

1. Bir Tema Belirleyin

Bir çocuğun doğum günü partisini planlamanın ilk adımı bir tema seçmektir. Tüm partilerin bir teması olmak zorunda olmasa da, partiyi daha benzersiz kılmak ve çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun hale getirmek için bir tema düşünmeye teşvik edilir.

Çocuğunuzun en sevdiği aktiviteyi veya filmi bir başlangıç noktası olarak düşünün. Bunlar harika parti temaları yapabilir. Bir tema seçerken düşünülmesi gereken diğer alanlar, ziyaret etmek için favori yerler, oyuncaklar veya baktıkları karakterlerdir. Bazı temalar için parti aksesuarları bulmak diğerlerinden daha kolay olacaktır, ancak bu, yaratıcı olmak ve tüm aileyi beyin fırtınası sürecine dahil etmek için iyi bir fırsat sağlar!

Doğum günü partisi
doğum günü parti konsepti

Çocuğunuzun seveceği bir tema bulmakta sorun yaşıyorsanız, çocuğunuzun doğum günü partisi için göz önünde bulundurmanız gereken bazı popüler parti fikirleri şunlardır:

 1. Süper kahramanlar
 2. Unicorn
 3. Deniz kızları
 4. Video oyunları
 5. Prensesler
 6. Dinozorlar
 7. Korsanlar
 8. En sevdiği film veya TV şovu

2. Misafir Listesini Belirle ve Davetiye Gönder

Bir sonraki adım, kimi davet ettiğinizi belirlemek ve ardından davetiyeleri göndermektir. Bu oldukça kolay bir adım gibi görünse de, aslında oldukça zor olabilir. Davetli listesinde kimlerin olacağına karar vermenin en iyi yolu bir bütçe belirlemek ve o bütçeye kaç çocuğun gelebileceğini belirlemektir. Bu, yakın aile ve arkadaşlar gibi ana konukları seçmeye başlamayı kolaylaştırır. Davetli listenizi yapmadan önce nasıl bir parti istediğinizi bilmek önemlidir.

Dilerseniz, davetiyenizi web üzerinden ücretsiz uygulamalar yardımıyla hazırlayabilirsiniz. Tasarım, renk ve tema ile tam istediğiniz daveti yapabilirsiniz.

3. Konumu Seçin

Çocuk partisi yapmak için pek çok harika yer var, ancak bir yere karar vermeden önce dikkate alınması gereken birçok şey var. Karar vermen gereken ilk şey, partiyi evde mi vereceksin yoksa bir mekan kiralamak mı istiyorsun? Evde bir parti vermek bazen paradan tasarruf edebilir, ancak çoğu parti mekanı oyunlar, etkinlikler, fotoğraf çekme, ayrıca kurulum ve temizlik gibi şeyleri içerir, bu da çok zaman kaybettirebilir. Ev sahibi olan bir mekan kiralamak, rahatlamanızı ve özel anların tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

4. Catering veya Kendiniz Pişirin

Partide olmazsa olmaz tabi ki de yiyeceklerdir. Evde kendiniz kek, kurabiye gibi pastalar ve tuzlu atıştırmalıklar hazırlayabileceğiniz gibi bir catering firması ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz. Çoğu ebeveyn bunun basit olduğunu düşünebilir, ancak diğer ebeveynlerin çocuklarını beslemeden önce bilmeniz gereken birçok alerji ve diyet kısıtlaması vardır.

Parti için yiyeceğinize karar vermeden önce kendinize şu soruları sormanız önemlidir:

 1. Misafirlerden herhangi birinin gıda alerjisi veya diyet kısıtlaması var mı?
 2. Farklı diyet kısıtlamaları için seçenekler sunmam gerekiyor mu?
 3. Yemek ne zaman sipariş edilmelidir?
Doğum günü partisi
doğum günü partisi menüleri

İlk iki soruya evet cevabı verdiyseniz, özel bir diyete ihtiyacı olan çocukları olan ebeveynlerle iletişime geçmeniz akıllıca olacaktır. Aklınızda yiyecek varsa, örneğin pizza varsa, ebeveynlerine, çocuklarının süt ürünlerini veya genellikle pizzada bulunan belirli et türlerini yiyip yiyemeyeceğini sorun. Hayır derlerse, onlara çocuklarının yemesi için hangi yiyeceklerin güvenli olduğunu sorun. Bu, tüm çocukların güvenli bir şekilde yemek yiyebilmelerini ve kendilerini dışlanmış hissetmemelerini sağlayacaktır.

5. Parti Dekorasyon Ürünleri Satın Alın

Partiniz kiralık bir mekandaysa, bir organizasyon firması ile anlaşıp doğum günü partisi için gerekli süslemeler ve organizasyona dair her şeyi onlar halledecektir. Ancak, kendinizi süslemeniz gerekiyorsa, bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz.

Doğum günü partisi
doğum günü partisi için süslemeler

Doğum günü partisi için gerekli malzemeler:

 • Balonlar
 • Masa örtüleri
 • Doğum günü afişi
 • Parti şapkaları
 • Konfeti
 • Şeritler

Kendiniz hazırladığınızda, parti için gerekli malzemeleri satın almanız gerekecektir ancak bir organizasyon firmasına ödeyeceğiniz kadar para cebinizden çıkmayacaktır.

6. Oyunlar İçin Malzemeleri Ayarlayın

Doğum günü partiniz ister bir mekanda ister evinizde olsun, misafirlerinizi eğlendirmek için bazı eğlenceli oyunlar seçmek önemlidir!

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda parti oyunu var, ancak hangi oyunları seçeceğinize karar vermeden önce çocukların yaşlarını göz önünde bulundurun ve oyunların onlara uygun olduğundan emin olun. Bir grup çocuğun oynaması için tasarlanmış oyunların seçilmesi de önemlidir. Parti misafirlerinin yarısını dışarıda bırakacak bir oyun seçmek istemezsiniz.

Doğum günü partisi
doğum günü partisi oyunları

Son olarak, kimsenin incinmediğinden veya hiçbir şeyin kontrolden çıkmadığından emin olmak için oyun oynarken çocukları denetlemek önemlidir.

7. Bir Kontrol Listesi Oluşturun

Parti için bir kontrol listesi oluşturmak, o gün hiçbir şeyi unutmamanıza yardımcı olabilir. Böylece, her şeyin kontrol altında olduğundan emin olursunuz.

Güzel Bir Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

İster bir çocuğun doğum günü partisi ister 40. doğum günü partisi planlıyor olun, büyük günün sorunsuz geçmesini sağlamak için neye odaklanmanız gerektiğini aşağıdaki bilgilerden öğreneceksiniz. Doğum günü partisini nasıl planlayacağınızla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!

Doğum günü partisi
doğum günü partisi nasıl yapılır

Adım 1:  Bütçenizi Ayarlayın

İlk adım en zorudur. Rakamlar hakkında konuşalım. Başlamak için en iyi yer bütçenizdir. Parti verme konusunda nispeten yeniyseniz, bir bütçeyi aklınızda bulundurun, ancak harcamak istediğiniz çoğu şey için kesin bir sınırınız da olsun. Bu, bütçenizi biraz aşsanız bile harcamalarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

Doğum günü partileri çok eğlencelidir ve tanıdığınız herkesi davet etmek istiyorsanız bu anlaşılabilir bir durumdur. Düşük bütçeli bir arka bahçe eğlenceniz varsa bu önemli değil, ancak çalışan sayınız arttıkça sekmenizi hızla artıracaktır.

Ayrıca, ne tür bir “vibe” istediğinizi de unutmayın. Büyük partiler eğlenceli olabilir ama aynı zamanda streslidir. Daha küçük, daha samimi doğum günü partileri çok daha az masraf ve stresle aynı derecede eğlenceli olabilir! Bu nedenle, konuk sayısını önceden belirleyin ve tıpkı bütçenizde olduğu gibi katı bir sınır ekleyin. Ve herkesi davet edemezseniz kendinizi kötü hissetmeyin.

2. Adım: Doğum Günü Parti Mekanlarını Araştırın

Bütçeniz size nereden başlayacağınızı söyleyecektir. Ekonomik olacaksanız, partiyi evde ya da yakındaki bir parkta yapmayı planlamak isteyeceksiniz. Ancak harcayacak biraz daha fazla paranız varsa, seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Doğru doğum günü partisi mekanını bulmanın bir düğün planlamak gibi olmadığını unutmayın. Muhtemelen araştırma sürecinizin çoğunu tamamen çevrimiçi olarak halledebilirsiniz. Ancak para yatırmadan önce incelemelere göz atmayı ve yorumları okumayı unutmayın!

3. Adım: Parti İçin Beyin Fırtınası Yapın

Artık doğum günü partisi bütçeniz, doğum günü partisi davetli listeniz ve doğum günü partisi mekanınız hazır olduğuna göre eğlence kısmına geçebilirsiniz!

Bütçenize ve mekanınıza dikkat ederken, bazı doğum günü partisi fikirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu, doğum günü pastası fikirlerinden doğum günü partisi süslemelerine, doğum günü balonlarına kadar her şeyi içerir.

Unutmayın herkes bir temayı sever! Ve son bir ipucu olarak, beyin fırtınasını ne zaman durduracağınızı ve planlamaya ne zaman başlayacağınızı bilin. Doğum günü partisi davetiyeleri göndermek için bolca zaman ayırmak isteyeceksiniz, bu da bizi bir sonraki adımımıza yönlendiriyor.

4. Adım: Doğum Günü Partisi Davetiyesi Gönderin

Doğum günü partisi davetiyeniz, konuklara partiniz hakkında tüm bilgileri vermelidir. Tarih, saat ve yere ek olarak, başka ayrıntıları da eklemek isteyebilirsiniz: hediye ve/veya mayo getirip getirmemeleri gibi.

Bu ayrıntılar gereksiz görünebilir, ancak misafirlerinize kıyafetlerinden doğum günü hediyesi fikirlerine kadar her şeyi planlamada ekstra yardım sağlayacaktır.

Pijama Partisi Nasıl Yapılır? | Pijama Partisi Fikirleri

Bride To Be Partisi Nasıl Yapılır? Bride To Be Malzemeleri Nelerdir?

Cinsiyet Partisi Nasıl Yapılır? | Cinsiyet Partisi Fikirleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu