Reklam
Güncel Hayat

Dudak Dolgusu Sonrası Yapılması Gerekenler

Reklam

Dudak dolgusu enjeksiyonları cerrahi olmayan prosedürler olabilir, ancak güzel dudaklarınızı güvenle gösterebilmeniz için mümkün olduğunca sorunsuz iyileşmenizi sağlamak için bir dudak dolgusu sonrası yapılması gerekenler neler olduğunu takip etmek önemlidir.

İçindekiler

Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dudak dolgusu sonrası en olumlu sonucu elde etmek ve bakımdan sonra dudak dolgusunu en üst düzeye çıkarmak için kaçınmanız gereken birkaç şey vardır:

  • Sigara içmek veya elektronik sigara içmek
  • Enjeksiyon bölgelerinin etrafını kaşımak
  • Yorucu egzersiz yapmak (1-2 gün boyunca)
  • Ruj veya dudak kremi sürmek (en az 24 saat)
  • Sert yiyecekler yemek
  • Diş tedavisi veya invazif prosedürlerden geçmek (en az 2-3 hafta boyunca)

Dudak Dolgusu Sonrası Bakım İçin 8 Tüyo

Kurul onaylı dermatologlarımız, komplikasyonları önlemek ve dudak dolgusu sonrası bakımınızı geliştirmek için sekiz ipucu paylaşıyor.

dudak dolgusu sonrası yapılması gerekenler
dudak dolgusu sonrası neler yapılmalı

Alkolden Kaçının

Alkol kanı inceltici etki yapar ve iltihaplanma, morarma ve şişme olasılığını artırabilir; bu nedenle randevunuzdan birkaç gün önce alkolden kaçınmanız da önerilir. Komplikasyonları önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için dudak dolgusu enjekte edildikten sonra en az 24-48 saat alkolden kaçının.

Öpüşmekten ve Dudaklarınıza Masaj Yapmaktan/ Dokunmaktan Kaçının

Dudaklarınıza baskı uygulamaktan kaçının. Öpüşmek, dudaklarınıza masaj yapmak veya dokunmak enfeksiyon riskini artırabilir ve dolgu maddelerinin dudaklarınıza yerleşmesini engelleyebilir.

Ek olarak, masaj veya öpüşme nedeniyle oluşan basınç potansiyel olarak dolgu maddesinin yer değiştirmesine neden olabilir, bu da dolgunun üst dudağın dışına çıkmasına veya düzgün olmamasına yol açabilir. Dudaklarınız da biraz hassas ve şişmiş olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca baskıyı en aza indirin.

Pipet Kullanmayın

Dudak dolgusu uygulamasından hemen sonra 24-48 saat içinde pipetle içmekten kaçının. Pipet kullanmak için gereken basınç ve hareket, dudak dolgusunun bozulmasına neden olabilir. Ayrıca pipet kullanmak dudak enjeksiyonlarından sonra şişlik olacağından rahatsızlık verebilir.

Sodyum İçeriği Yüksek Gıdaları Sınırlayın

Dudak dolgusu tedavinizi takip eden ilk 48 saat boyunca diyetinizden mümkün olduğunca fazla sodyum çıkarın. Tuz şişliği artırır ve aynı zamanda egzersiz yapmaktan ve terlemekten kaçındığınız için vücudunuz doğal olarak fazla tuzdan kurtulamayacaktır. Tuzlu yiyecekler de dudakları tahriş edebilir.

Meyve ve sebzeler gibi sağlıklı gıdalara odaklanın. Besin açısından zengin olan bu gıdalar, iyileşme sürecinizi hızlandırırken susuz kalmanıza yardımcı olur.

Buz Uygulayın

İşlemden sonraki ilk 48 saat boyunca dudaklarınıza buz uygulayın. Bunu gün içinde birkaç kez yapabilirsiniz ancak buzu doğrudan dudaklarınıza uygulamadığınızdan emin olun. İnce bir beze sarılı bir buz torbası veya buz küpü kullanın. Buz uygulamak şişliği, morarmayı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Sıcak Ortamlardan Kaçının

Isı, kan damarlarının genişlemesine neden olabilir ve bu da şişliğin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Kendinizi doğrudan güneş ışığına ve yüksek sıcaklıktaki yerlere veya aktivitelere maruz bırakmayın. Dudak dolgusu tedavisinden sonra en az 48 saat boyunca sıcak sauna ve banyolardan, buhardan veya sıcak egzersizlerden kaçının.

Uçakla Seyahat Etmeyin

Uçakla seyahat etmeden önce en az bir hafta bekleyin. Uçaktaki hava basıncı şişlik ve morarmayı artırabilir ve uçağın içindeki hava dudaklarınızdaki cildin kurumasına neden olarak sonuçlarınızı etkileyebilir.

Su İçin

Su içmek vücudunuzun iyileşme sürecini destekler. Su vücudunuzu nemli tutar ve iyileşmeyi desteklemek için vücudunuzun etrafındaki besin maddelerinin dağıtımını iyileştirir.

Ayrıca Juvederm Volbella ve Restylane Kysse gibi dudak dolgu maddeleri tipik olarak suya bağlanarak cildin nemi korumasına yardımcı olan ve daha dolgun cilt hücreleri üreten hyaluronik asitten yapılır. Bol miktarda su içmek ve sıvıyı korumak, dolgu maddesinin dudak dokularınıza daha iyi entegre olmasına ve daha iyi bir sonuç elde edilmesine yardımcı olur.

Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu