Reklam
Güncel Hayat

Menopozda Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

Reklam

Kadınlar her yaşta vajinal kuruluk yaşayabilse de, genellikle perimenopoz ve postmenopoz sırasında daha yaygın hale gelir. Menopozdaki her üç kadından birinin vajinal kuruluk yaşadığı tahmin edilmektedir. Peki, menopozda vajinal kuruluk nasıl giderilir?

Bu durum, utanç veya yaşlanmanın doğal bir parçası olduğuna dair yanlış inanç nedeniyle, bu semptomla yaşayan birçok kadın ihtiyaç duydukları yardımı alamıyor. Ve birçok perimenopozal semptomun aksine (sıcak basması, ruh hali değişiklikleri ve cilt problemleri gibi menopozdan önceki yıllarda yaşananlar) vajinal kuruluk tedavi olmaksızın kötüleşebilir.

Burada, vajinal kuruluğa neyin sebep olduğuna bir göz atacağız ve rahatsızlığı yönetmenin mümkün olan en iyi yollarını özetleyeceğiz.

İçindekiler

Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Perimenopoza girerken östrojen seviyeleriniz düzensiz bir şekilde düşmeye başlar. Bu hormonal dalgalanma, vajinadaki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi zorlu fiziksel ve psikolojik semptomlara neden olur. Düşen östrojen seviyeleri vajinal duvarın incelmesine, kan akışının ve kayganlığın azalmasına ve elastikiyetin azalmasına neden olabilir.

Menopozda vajinal kuruluk nasıl giderilir
kadınlarda vajina kuruluk nedenleri

Çoğu kadın, art arda 12 ay boyunca adet kanamanızın olmadığı nokta olarak tanımlanan 51 yaşına kadar menopoza girer. Menopozdan sonra yumurtalıklarınız ihmal edilebilir miktarda östrojen üretmeye devam eder, bu da menopoz sonrası vajinal rahatsızlığın daha belirgin hale gelebileceği anlamına gelir. Gerçekten de, postmenopozal kadınların yaklaşık %58’i vajinal ağrı bildirmektedir.

Pelvik ve vajinal bölgedeki rahatsızlığın yanı sıra şunları da yaşayabilirsiniz:

  • Azalmış libido
  • Vajinanızın içinde ve çevresinde yanma hissi
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Ağrı
  • Seks sonrası hafif kanama
  • Vajinal batma veya kaşıntı
  • İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)

Bununla birlikte, menopoz, östrojende bir düşüşü ve dolayısıyla vajinal kuruluğu tetikleyen tek faktör değildir. Sigara içmek, depresyon, stres, doğum, emzirme, ağır egzersizler ve yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması da vajinal rahatsızlığa neden olabilir.

Menopozda Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?, Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır? ve Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir? yazı dizinlerimiz de ilginizi çekebilir.

Menopozda Döneminde Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

Diğer birçok kronik durum gibi, vajinal kuruluk da bir kadının benlik saygısını ve yaşam kalitesini etkilediği bildirilmiştir. Örneğin bazı kadınlar pantolon giyemez, uzun süre oturamaz, hatta egzersiz yapamaz.

Menopozda vajinal kuruluk nasıl giderilir
menopozda vajina kuruluğuna ne iyi gelir

Sıcak basması veya uyku sorunları gibi diğer menopoz semptomları zamanla iyileşirken, vajinal kuruluk perimenopoz boyunca ve sonrasında kronik, ilerleyici bir yapıya sahiptir. Bu, yardım olmadan semptomların tipik olarak iyileşmek yerine daha da kötüleştiği anlamına gelir. Vajinal kuruluğu olan kadınların sadece %7’si tıbbi yardım almaktadır.

Bununla birlikte, vajinal kuruluğa yardımcı olacak birçok tedavi vardır.

Bol Su Tüketin

Vajinanızdaki mukoza zarlarını nemli tutmak için nemli kalmanız gerekir. Bunu yapmanın en etkili yolu her gün yaklaşık 1,5 litre su içmektir. Bunun ötesinde, kafein ve alkol alımınızdan kaçınmayı veya en azından azaltmayı düşünebilirsiniz, çünkü bu maddeler idrar söktürücüdür, bu da vücudun susuz kalması anlamına gelir.

Parfümlü Deterjan ve Sabunlardan Kaçının

Bu ürünler genellikle nemi genital dokulardan uzaklaştıran sert kimyasallar içerir. Vajinal sağlığı desteklemek için, hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş biyolojik olmayan yıkama deterjanı ve banyo malzemeleri kullanın.

Bazı İlaçlara Karşı Dikkatli Olun

Alerjiler, soğuk algınlığı ve duygudurum bozuklukları gibi spesifik ilaçların mukoza zarlarını kuruttuğu ve vajinal kuruluğa neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçları alıyorsanız ve vajinal kuruluk yaşıyorsanız, doktorunuzla olası alternatifleri tartışmak bir fikir olabilir.

Hormonal Tedaviler

Yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak hormon replasman tedavisinden (HRT) faydalanabilirsiniz. Östrojen, tüm vücuttaki seviyeleri arttırmak için ağızdan alınabilir veya lokalize ağrı seviyelerini iyileştirmek için vajinal olarak alınabilir.

Veriler, vajinal kuruluğu azaltmak için vajinal östrojen tedavisi kullanan menopozal kadınlarda, %58’inin daha az rahatsızlık bildirdiğini, %41’inin seksi daha zevkli bulduğunu ve %29’unun cinsel yaşamlarını iyileştirdiğini iddia ettiğini göstermiştir.

Vajinal Yağlayıcı ve Kremler

Yağlayıcılar ve kremler de vajinal kuruluğu iyileştirmede etkilidir. Cinsel ilişki sırasında su bazlı veya yağ bazlı kayganlaştırıcılar kullanılırken, nemlendiriciler düzenli olarak ve seksten en az iki saat önce uygulanır. Ayrıca menopozda vajinal kuruluk bitkisel tedavisi var mı diye sorulacak olursa, kayganlaştırıcı olarak Hindistan cevizi yağı da kullanılabilir.

Vajinal kuruluk yaşıyorsanız, yukarıda önerilen yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, sizin için en iyi rotayı önerecek olan doktorunuzla belirtilerinizi tartışmak iyi bir fikirdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu