Reklam
Düğün

Düğüne Ne Kadar Para Gider?

Reklam

Günümüzde hepimizin aklına gelmiştir düğün yapacak olsak da, yapmasak da. Düğüne ne kadar para gider? Epey masraflı olduğu kesin. 2020 yani günümüzde pandemi dolayısıyla her şey ve tabi düğün de pahalılaşmaya başladı. Düğün bizim tarafımızdan yeterince masraflı olduğu kadar çağırdığımız tanıdıklarımızın da altın alma imkanı son derece az.

Söz ve Nişan Ne Kadar Masraflı Olur?

Çiçek için 200-3000 denebilecek bir fiyat aralığı mevcuttur. Yani pahalılık zaten en başında buradan başlıyor. Nişan bohçasından devam edelim. Gelin geceliği, terliği, makyaj seti, gelin bornoz takımı, gelin pijama takımı, iç çamaşırı, parfüm seti bulunuyor. Damat bohçasında ise, pijama seti, terlik, iç çamaşırı takımı, damat havlusu, kemer ve kol düğmesi, damat saati, damat tıraş seti ve temizlik bakım ürünleri bulunmakta.

 • Çiçek ve Çikolata: 1000 TL
 • Alyans: 2000 TL
 • Gelin Bohçası: 2500 TL
 • Nişan takımı: 1500 TL
 • Nişan Mekanı: 16000 TL
 • Nişan Pastası: 1500 TL
 • Takım elbise, kıyafet, saç makyaj: 2200

Söz ve nişanda toplam 26,700 gibi bir fiyat söz konusudur. Mekan herkes için mümkün olmayabilir masraf istemeyenler söz ve nişanı kendi evinde aile arasında da yapabilir ki gayet anlaşılabilirdir. Aslında düğün kadar para gitmese de göz korkutacak cinsten bir olaydır. İnsana bu zamanda düğün yapmak akıl işi mi diye sordurur. Çünkü düğüne ne kadar para gider diye soracak olursak yapılan düğüne göre farklılık gösterir biz genel anlamda hatta en düşükleri hesaplamaya çalışıyoruz.

Bekarlığa Veda ve Kına Ne Kadar Masraflı Olur?

Düğüne ne kadar para gider diye düşünüyorsanız daha oraya gelmedik bile. Öncesinde bekarlığa veda partisini ve kına organizasyonlarını ele alalım. Bekarlığa veda isteğe bağlıdır kadın – erkek istediği şekilde yapabilir. Kına kadınlara, bekarlığa veda erkeklere aittir demek büyük yanlış olur. Şimdi temeldeki fiyat analizlerine geçelim. Mekan için 4000 diyelim. Saç – makyaj, kına elbisesi, malzemeler ve organizasyonla toplamda 7500 diyebiliriz.

Düğüne ne kadar para gider
Düğün Maaliyeti

Çeyiz Ne Kadar Masraflı Olur?

Düğüne ne kadar para gider demeden önce düşünmemiz gereken bir diğer şey düğünden öncesinin olmazsa olmazlarından çeyiz. Yatak odası eşyaları, elektronik ve beyaz eşya, banyo, salon, mutfak, hol ve diğerleri olarak çıkacak olan masraflar şunlar;

Yatak odası için 12.500, elektronik ve beyaz eşya için 20.500, banyo için 1.500, salon, mutfak ve hol için toplamda 32.500 dersek genel toplam olarak 67,000 gibi bir fiyat vermek gayet mümkün. Tabi bazısı çeyizin gerekmediğini de söyleyebilir. Bunlar kişinin tercihine göre değişen şeylerdir. İlla ki adetlerimizden bunları yapacaksınız diye bir kural yok ve bunun dayatılmaması da gerekir. Sonuç olarak bunların paralarını onlardan başka kimse ödemeyecek. Masraflı adetlerimizle insanları borca batırmanın alemi yok dileyen dilediğini yapabilir.

Düğün Ne Kadar Masraflı Olur?

Düğün öncesinde alınan düğün arabası, fotoğraf çekimi, gelecek tanıdıklar için servis ayarlanması, düğün mekanı, davetiyeler, nikah şekeri, balayı gibi masrafları inceleyelim bir de.

 • Gelin için yapılacak işler genel toplam (saç, makyaj, ayakkabı, gelinlik, buket): 7000 TL
 • Damat için yapılacak işler genel toplam (saç, damatlık): 1800 TL
 • Düğün Müziği: 600 TL
 • Davetiyeler: 750 TL
 • Fotoğraf çekimi: 1.500 TL
 • Mekan ve Organizasyon: 25.000 TL
 • Balayı: 6.000 TL

Düğüne ne kadar para gider sorusuna verilecek tek bir cevap var aslında. Çok para gider. Masraflı ve israftan kaçınılmış bir düğün tercihinizse tabi ki daha az para ve borçla bu işin içinden sıyrılabilirsiniz. Sonrasından masraflarla uğraşmak herkes için yorgunluk sebebi olabiliyor. Dileyen kır düğünü ve aile arasında gösterişsiz bir düğün de yapabilir ki bu gayet akıllıca olur. Evlenecek olanlara hayırlı olsun diyorum umarım sadakatli ve mutlu bir evlilik geçirirsiniz.

Çeyiz Listesinde Neler Olmalıdır? 

Nişan Bohçasında Neler Olur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu