Reklam
DüğünDüğün

Evlilik Korkusu Nedir? Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Reklam

Evlilik korkusu (gomofobi), kişinin kendi ailesinde veya yakın çevresinde tanık olduğu olumsuz evlilik deneyimlerinden kaynaklanabilir. Bu korku psikolojik bir bağlanma korkusu olarak da tanımlanabilir. Bir kişiye bağlı olma fikri, bazı insanlara yalnız yaşamanın daha iyi olduğunu düşündürür. Tabii ki, başka bir kişinin sorumluluğunu almak göz korkutucu olabilir.

Evlilik aynı zamanda maddi ve manevi yükümlülüklerin yanı sıra diğer fedakarlıkları da beraberinde getirir. Bütün bunlar, bazı kişilerde korku, kaygı gibi duyguların ortaya çıkmasına ve nihayetinde mutlu bir ilişki içinde olsa bile evlilik fikrinden uzaklaşmasına neden olabilir.

İçindekiler

Evlilik Korkusu Neden Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutsuz bir ailede büyümek ya da bu tür örnekleri yaşamak evlilik korkusuna yol açabilir. Fakat evlilik korkusunun altında başka hangi sebepler yatabilir?

  • Uzun süre yalnız yaşamak ve bu tür bir hayata alışmak, bir insanla aynı evi paylaşma fikrine endişeli bir yaklaşımı tetikleyebilir.
  • Mutlu bir ailede yaşamak, kişinin bir partnerle en ufak bir tartışmayı bile ebeveynleriyle aynı mutluluğu elde edemeyeceklerinin bir işareti olarak almasına neden olabilir.
  • Aile baskısı nedeniyle boşanmanın zor olabileceği düşüncesi, evlilik korkusunun altında yatan sebeplerden bir diğeridir.
  • Kızın anne ve babasından izin alma, nişan, düğün gibi geleneksel uygulamalar da insanları evlenme fikrinden uzaklaştırabilmektedir.

Evlilik Fobisi Nasıl Yenilir?

Her insan hayatının bir noktasında evlilik fikrinden vazgeçebilir ve bu nedenle endişeli hissedebilir. Ancak iradenin kararlılığı ve gücü sayesinde, bu korku diğer korkularla aynı şekilde ele alınabilir.

Evlilik korkusu
evlilik korkusunu nasıl yenebilirim

Evlilik korkusunu yenmek için kendinize olan güveninizi korurken başkalarına güvenmeniz gerekir. Bir şeyleri başkalarıyla paylaşmak için her türlü bencilliği terk etmelisiniz. İyi planlanmış ve düzenli bir yaşamın kişisel başarıyı desteklediği unutulmamalıdır. İşte evlilik korkusuyla başa çıkmak için atabileceğiniz bazı adımlar:

Evlendikten Sonra Hiçbir Şeyin Değişmediğini Anlayın

Bir soyadı (ya da değil) ve birinin karısı ya da kocası olarak anılmaya alışmak bir yana, gerçek şu ki, evlendikten sonra ilişkinizin çoğu yönü aslında değişmiyor.

Mutlu Evli Çiftlerle Takılın

Evlilikle ilgili konuşmaları tolere edebilen bir gamofob iseniz, evlendikten sonra hala birbirlerine aşık olan evli insanlarla ilişki kurun. Mümkünse onlarla evlilik korkularını nasıl aştıklarını konuşun ve bu yaklaşımlardan bazılarını kendi ilişkinize nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.

Korkunuzun Kökenine İnin

Belki çevrenize bir göz atmanız ve bunun mümkün olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Belki de ailenizin evlilik sorunları sizde bir iz bıraktı ve birine sonsuza kadar bağlanma fikrini anında reddetmenize neden oldu. Belki de kötü bir evliliğiniz oldu. Her ne ise, korkunuzun altında yatan kaynağı bulmak, onu çözmenin büyük bir parçasıdır.

Evlilikten Beklentilerinizi İnceleyin

Gerçekçi mi? Şu an hayatında olan kişiyle evlenmenin, kafanda yarattığın neşe dolu fanteziyi gerçekleştiremeyeceğinden mi korkuyorsun? Durum buysa, yalnız olmadığınızı bilerek rahatlayın.

Terapiye Başvurun

Gamofobinizi yenmek için aklınıza gelen her şeyi denediyseniz, ancak yine de kendinizi o korkunç yolculuğa çıkmayı hayal edemiyorsanız, o zaman sizin ve eşiniz için en iyi olan ilişki türünü seçmekten çekinmeyin. İşleri halletmenize yardımcı olacak bir profesyonelden yardım almayı düşünün.

Sağlıklı evlilikler toplumun en sağlam yapı taşlarıdır. Sağlıklı ve uzun süreli ilişkilere sahip olmak için evlilik korkusuyla baş etmek ve gerekirse bir uzman desteği ile üstesinden gelmek gerekir.

Özetlersek;

  • Önyargılı olmayın ve çevrenizde gördüğünüz olumsuz aile kalıplarını görmezden gelin.
  • Kendinizi ve partnerinizi yeterince tanıdığınızdan emin olun.
  • Partnerinizle bir şeyler paylaşmayı öğrenin.
  • Evliliğin anlamına odaklanın. Evlilikten ne beklediğinizi tanımlayın ve bu konuda eşinize açık olun.
  • Partnerinizin bir birey olduğunu ve evliliğin o bireyselliğin ortadan kalkması anlamına gelmediğini unutmayın.
  • Evlilik korkunuzu yenemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve bu nedenle stres altındaysanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu