Reklam
Sağlık

El Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Reklam

Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan morluklar gibi, tırnak morlukları da cildinizin altındaki küçük kan damarlarını künt bir kuvvetle ezdiğinde ortaya çıkar. Tırnak yaralanmalarının çoğu, çatlama ve potansiyel olarak düşebilen tırnak plağını (uzayan tırnağın sert kısmı) ve kanamaya ve morarmaya neden olabilen tırnak yatağını (tırnak plakasının altındaki deri) etkiler. El tırnak morarması, en sık görülen semptomu şiddetli, zonklayıcı ağrıdır.

Tırnak Morarması Neden Olur?

 • Kalp yetmezliği, koah, zatürre, astım, bronşit, anfizem, damar tıkanıklığı, anemi ve tırnak altında tümör oluşması gibi hastalıklar nedeniyle el ve ayak tırnaklarında morarma görülür.
 • Tırnakta dolama çıkması morarmaya neden olabilir.
 • Gümüş zehirlenmesi tırnakların morarmasına yol açabilir.
 • Tırnağın darbe alması sonucunda morarma olabilir.

El Tırnak Morarması Belirtileri

 • Etkilenen tırnak etrafında şiddetli ağrı ve zonklama
 • Tırnak bölgesinde şişlik ve hassasiyet
 • Tırnak altında koyu renk değişikliği

El Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Tırnak morarması çeşitli sebeplerden kaynaklı görülebilir. Konuyla ilgilenen doktora görünerek problemin şiddetine göre tedavisi yapılır. Ancak bazı morarmalarda tedaviye bile gerek kalmadan tırnak uzayarak eski haline dönebilir.

El tırnak morarması
el tırnak morarması nasıl geçer

Aynı şekilde, basit tırnak yaralanmalarının evde tedavisi mümkündür. Tırnak morarması durumunda, parmağın kalbin üzerinde bir yükseklikte tutulması gerekir. Soğuk suda etkilenen parmak durulanmalı. Morarmadan kaynaklı ağrı ve şişliği azaltmak için de parmağa buzlu havlu sarıp 20 dakika boyunca bekletilmeli.

El Tırnak Morarmasına Bitkisel Çözüm

 • Bir kasenin içine yarım limonu sıkın ve moraran tırnağınızı içine bandırın. 15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Ardından, yumuşak bir diş fırçasıyla tırnak yüzeyini fırçalayın. İşlem sonrasında ellerinizi yıkayıp nemlendirin. Bu uygulamayı tırnak morarması geçene kadar günde 2 kere tekrarlayın.
 • 1 bardak suyun içine 3 tatlı kaşığı oksijenli su (%3 oksijenli su) ekleyip karıştırın. Daha sonra, moraran tırnağınızı bu suyun içinde 2 dakika kadar bekletin. Sonrasında, tırnak yüzeyini yumuşak diş fırçası ile fırçalayın. İşlem bittikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın. Ayda 1 bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 • Uygun bir kabın içinde 2 tatlı kaşığı oksijenli su (%3 oksijenli su) ile 2 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Ardından, bu karışımın içine bir top pamuğu batırıp tırnaklarınıza uygulayın. 4 dakika beklettikten sonra ellerinizi bol su ile yıkayın. Bu yöntemi her 2 ayda 1 uygulayabilirsiniz.
 • Birer tatlı kaşığı karbonat ve zeytinyağını macun kıvamını alana kadar iyice karıştırın. Daha sonra, diş fırçasını elde edilen karışıma batırıp moraran tırnağın üzerine sürün. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra ılık suyla ellerinizi yıkayın. Etkili sonuçlar için 2 haftada 1 tekrarlayın.

El Tırnak Morarması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnaklarda morarma için öncelikle Aile Hekimliği Polikliniğine gitmeniz gerekiyor. Doktorunuz gerekli görürse sizi Dermatoloji (Cildiye) bölümüne yönlendirecektir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer? | Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu