Reklam
Sağlık

El Titremesi Neden Olur? El Titremesi Nasıl Geçer?

Reklam

Tıptaki ismi el tremoru olan el titremesi, günlük yaşamı olumsuz etkilemekle kalmayıp, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır. Hepimizin zaman zaman başına geldiği olmuştur. Çok stresli olduğumuz anlarda veya uzun süre yemek yemediğimizde el titremesi problemiyle karşılaşmışızdır. Ancak ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olduğu da bilinmelidir. Bizzat kendiniz ya da etrafınızda bu problemle uğraşan kişiler için çözüm yolları arıyorsanız, bu hastalığın neden olduğu faktörler ve çözüm yollarını ele aldığımız bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Genç Yaşta El Titremesi Neden Olur?

El titremesi psikolojik nedenler veya sinirsel bir hastalık sonucu genç ve yaşlılarda görülebilir. El titremesi psikolojik nedenlerine bakıldığında, kişinin yaşadığı stres, heyecan ve korku gibi duygular sonucu ortaya çıkabilir. Ancak psikolojik nedenler sonucu ortaya çıkan el titremesi genellikle geçicidir.

El titremesi
el titremesi neden olur genç yaşta

Diğer nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Kronik bir şekilde ilaç kullanan biriyseniz, ilaçların yan etkisi sonucunda el titremesi görülebilir.
 • Kan şekeri düştüğünde el titremesi meydana gelebilir. Bunu önlemek için uzun süre aç kalınmamalıdır. Buna ek olarak, yemek yedikten 3 saat sonra titreme görülüyorsa ve bu durumla sürekli karşılaşılıyorsa, doktora gidilmesi tavsiye edilir.
 • Parkinson hastalığının en yaygın belirtisi el titremesidir. Eğer hastalık ilerlerse, bu titreme her iki ele ve bacağa sıçrayabilir.
 • El titremesi ile başlayıp tüm vücuda yayılmışsa, MS hastalığı olduğu anlaşılabilir. Ancak bu ancak doktor kontrolünde ortaya çıkabilir.
 • Yetersiz beslenme, fazla kafein tüketimi el titremesine neden olabilir. Bunu önlemek için kafein dozu düşürülmeli ve dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmeli.

Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

El titremesi vitamin eksikliğinden kaynaklı da ortaya çıkabilir. Özellikle vücutta B12 vitamini eksikliği olması durumunda el titremesi yaygın olarak görülür.

El Titremesi Nasıl Geçer Evde?

El titremesi için bitkisel çözüm önerileri arıyorsanız, el titremesine iyi gelen 3 bitkisel tedavi yöntemini sizin için paylaştık. Bu yöntemler, hastalığı tamamen geçirmese de azaltacaktır.

El titremesi
ellerim titriyor ne yapmalıyım
 • Stresten kaynaklı el titremesi için kedi otu bitkisinden yararlanabilirsiniz. Kedi otu bitkisi, sinirleri yatıştırır ve stresi azaltır. Günde 2 kere kedi otu çayı tüketerek stresten kurtulabilirsiniz.
 • Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın el titremesi şikayeti için kuşburnu ve kakule ile hazırlanan bitki çayını öneriyor. Bunun için bir miktar kakule ile bir tutam kuşburnu bitkisini 500 ml suyun içinde demleyin. Ilık haliyle tüketin. Bu çay, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olacaktır.
 • Vücut ve el titremeleri için çarkıfelek çayı önerilmektedir. Çarkıfelek bitkisini demleyip için. Her seferinde taze olmak şartıyla bu çayı günde 3 kere tüketin.

El Titremesi Nasıl Durdurulur?

Elinizle bir şeyleri tutarken veya yazı yazarken elinizin titrediğine şahit oluyorsanız, erken tedavi için Nöroloji doktoruna görünmekte fayda var. Doktorunuzun önereceği tedavinin yanında, aşağıdaki yöntemleri de uygulayarak el titremesini durdurabilirsiniz.

El titremesi
eldeki titreme nasıl geçer
 • Stresten mümkün olduğunca uzak kalınmalı.
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekleri sınırlamalı.
 • El titremesi yan etkisi yapan ilaçlar doktora bildirilmeli ve onların yerine muadilleri kullanılmalı.
 • Sağlıklı beslenmeye önem verilmeli. Özellikle C vitamini yönünden zengin besinler tüketilmeli.
 • El titremesi egzersizleri yapılmalı.

İbrahim Saraçoğlu El Titremesine Ne İyi Gelir?

El titremesi rahatsızlığı için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bitkisel tedavisi bulunmaktadır.

Melisa limon çayı öğleden önce ve sonra tüketilmelidir. Uyumadan önce de 150 ml suyun içinde 6-7 karabaş otu atılıp demlenmeli. Süzdükten sonra tüketilmelidir. Buna ek olarak karıncalanma şikayeti de varsa, kiraz sapı faydalıdır. Ağrı bulunuyorsa, ardıç yağı tüketilmesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu