Reklam
Saç

Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklam

Cildinize ve vücudunuza iyi bakıyorsunuz. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve en iyi şekilde görünmek için çok çalışıyorsunuz. Harika. Ama saçınız nasıl görünüyor? Erkek saç bakımı hakkında bilmeniz gerekenler için içeriğimize göz atın.

Erkek Saç Bakım İpuçları

 • Saçınızı her gün yıkamayın. Saçınızı her gün yıkayarak ekstra temizlendiğinizi düşünebilirsiniz, ancak aslında yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz. Çoğu erkek için haftada üç ila dört kez en iyisidir.
 • Saçınızı ucuz şampuanla yıkamak, arabanızı el sabunu ile yıkamak gibidir. Genellikle daha ucuz ürünlerde bulunan çok sayıda sert içerikle formüle edilmiş şampuanlar, saçınızı koruyan ve nemlendiren bu doğal yağların çoğunu yok edebilir. Saçınızı yıkama zamanı geldiğinde, bunun yerine sülfat içermeyen ve doğal içerikli yumuşak bir formül kullanın.
 • Hangi saç tipine sahip olduğunuzu (düz, ince, kıvırcık, kuru) bilmek ve bunun için tasarlanmış bir şampuan satın almak büyük bir fark yaratabilir. Bu sadece pazarlama değil; bu şampuanlar, belirli saç tiplerinin yararlandığı özel bileşenler içerir.
 • Hepimiz duşta zamandan tasarruf etmek isteriz, ancak saçınızı daha sonra yumuşatmadan yıkamak ciddi hasarlara neden olabilir. Saç kremi, sülfatsız şampuanların bile kurutabileceği nemi ve uçucu yağları yeniler. Kısa dalgalı saçlarınız varsa, saçınızı sağlıklı tutmak için şampuanladıktan sonra her zaman saç kremi kullanmalısınız.
Erkek saç bakımı
erkek saç bakım ipuçları
 • Kısa saç çok fazla saç kremi gerektirmez, ancak saç ne kadar uzunsa o kadar fazla saç kremi gerekir. Köklere çok fazla odaklanmayın; saç uçlarına odaklandığınızdan emin olun.
 • İkisi bir arada ürünleri kullanmayın. Şampuan temizlemek içindir ve saç kremi nemlendirmek içindir, bu nedenle ikisi bir arada ürünler verimsizdir çünkü gerçekten yalnızca bir tanesinin faydasını görürsünüz.
 • Saçınızı havluyla kurularken nazik olun. Özellikle hacimli saçlarınız varsa, saçınızı bir havluyla agresif bir şekilde kurutmanın yarardan çok zarar verebileceğini bilmelisiniz.
 • Her 4-6 haftada bir saç kestirin. Düzenli saç kesimi, saçınızın şeklini kontrol altında tutar.
 • Saçınızı her gün doğal kıllı bir saç fırçasıyla taramak, doğal yağların saç telleri boyunca eşit olarak dağılmasına yardımcı olabilir, bu da nemi korumaya yardımcı olur ve saçınızın sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Uzun saçlı erkekler saç bakımına daha özen göstermeli. Haftada bir kere sıcak zeytinyağını saçlarına sürüp yaklaşık 1 saat bekletmeli. Ayrıca bal ile yumurtayı karıştırıp saçlarına uygulayıp saç bakımını tamamlamalı.
 • Kısa saçlı erkekler ise, saçlarını ayda bir kestirmeli, saç bakım ürünlerini masaj yaparak saçına uygulamalı. Ve ayrıca saçlarını her gün fırçalaması gerekir.

Erkekler Saçlarını Ne Sıklıkla Yıkamalı?

Yıkama sıklığı için herkese uyan tek bir kural yoktur. Ancak ortalama olarak, bir erkek saçlarını haftada iki ila üç kez yıkamalıdır.

Bu rutin, sağlıklı bir nem dengesine sahip temiz saçı korumak için standarttır. Şampuanın görevi, birikintileri tamamen gidermeye yönelik olduğundan, gücünü fazla çalıştırabilir. Tüm bu temizlik, saçınızı daha kuru ve daha kırılgan hale getirir.

Saç deriniz yağ ürettiğinden gün boyunca bu nemi geri alırsınız, ancak yıkamalar arasında yeterli ara verilmediği takdirde saçınızın dokusu kurur ve kırılgan hale gelir.

Saçınızı daha sık yıkamanız gereken tek zaman, diyelim ki haftada dört kez, sık sık egzersiz yapıyorsanız veya terliyorsanız, saçınızın gerçekten yağlandığını varsayarsak, haftada bir saç yıkama günü daha ekleyebilirsiniz.

Erkek Saç Bakımı Ürünleri

Erkek saç bakım ürünleri satın alırken daha çok bitkisel ve doğal içeriğe sahip ürünler kullanılması saç bakımının kaliteli olmasını sağlar.

Saç bakım maskeleri, şampuanlar ve saç kremleri ile saçlara bakım yapılması erkek saç bakımı için yeterli ürünlerdir. Ancak bunların dışında saç şekillendirmek için jöle, sprey ve dax gibi ürünlerin de aşırı kullanılmaması gerekir. Zira, bu ürünler saçların güçsüzleşip dökülmesine neden olabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu