Reklam
Güncel HayatSağlık

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Reklam

Arkadaşlar arasında yapılan sohbetlerde birçok kişi erken boşaldığı gerçeğini herkesten gizler. Herkes bu konuda bir aslan kesilir. Fakat gerçekte istatistikler bunu doğrulamıyor. Birçok kişi erken boşalma sorununu yaşıyor. Erkeklerde erken boşalma tedavi yöntemleri ile ihtiyacınıza çözüm bulabilirsiniz.

İçindekiler

Erken Boşalma Nedir? Ne Zaman Erken Boşalma Teşhisi Konulur?

Erken boşalmanın kesin bir tanımı olmamasına rağmen erkeklerin % 50’sinde görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Tıp literatürüne 1800’lerde girmiştir.

Sorunu anlatmaya en yakın tanım şu şekildedir: Erkeğin orgazmını partneri orgazm olana kadar geciktirememesi ve bu durumun cinsel ilişkilerin % 50’sinde izlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Bir çok kişi erken boşaldığını düşünebilir. Aslında bu zamanı iyi saptayabilmek gerekir.

Erken boşalma
erkeklerde erken boşalma

Hemen hemen bütün erkekler hayatının bir döneminde erken boşaldığını düşünmüş olabilirler. Kişilerin duygu durumu dahi bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Bir defasında “erken boşalma” sizin hastalık tanısı almanıza yeterli değildir. Tanı için altı ayın geçmesi ve durumun tekrarlaması gerekmektedir.

Erken boşalma yalnızca erkeklere özgü bir sorun değildir. Kadınlarda da görülen bu durum biraz daha farklı işlemektedir. Kadınların üst üste orgazm olabilme yetisi sayesinde problem aşamasına ulaşmamaktadır. Ancak erkekte orgazm sonrası yeniden orgazm için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Erkeklerin cinsel sorunlarının en başında erken boşalma gelir. Türklerde bu oranın % 20 olduğu biliniyor.

Erken Boşalma Çeşitleri Nelerdir?

Erken boşalma küçük gibi görünen önemli bir sorundur. Kendi içinde 4 çeşide ayrılır:

  • Birincisi; yaşam boyu devam eden erken boşalma. Bu problem ilk cinsel aktivite ile kendini gösterir ve yaşam boyunca devam eder. Diğer bir adıyla Primer erken boşalma olarak ifade edilebilir. Türkiye’de %2.5 oranında görülen bu sorun dünya genelinde %2.3 ve 3.2 arasındadır.
  • İkinci çeşit; kazanılmış erken boşalmadır. Bunu yaşayan kişiler ilk cinsel aktivitelerinde normal bir ejakülasyon (boşalma) yaşar ancak daha sonra yaşanan herhangi bir sorun neticesinde erken boşalmalar meydana gelir. Türkiye’de %4 oranında seyrederken dünya genelinde %3.9 ila 4.8 arasındadır.
Erken boşalma
erken boşalma nasıl önlenir
  • Üçüncü çeşit; duyusal değişken erken boşalmadır. Burada kültürel ve anormal psikolojik sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Kişinin aslında erken boşalma sorunu olmasa bile bunun olabileceği endişesinden kaynaklı erken boşalabilir. Tamamen psikolojik bir boyuttur. Fiziksel olarak herhangi bir probleme rastlanamaz. Türkiye’de bu oran %5 iken dünyada % 5.1 ve 6.4 arasında seyretmektedir.
  • Son çeşit; değişken erken boşalma. Bu en sık görülen erken boşalma çeşididir. Çünkü düzenli bir problem olmadığı gibi düzenli bir normallik de yoktur. Yani kişi bazen erken boşalır bazen de normal boşalma yaşamaktadır.

Cinsel Gücü Arttıran Yiyecekler Nelerdir? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalmanın birçok sebebi olabilir. Birçoğu psikolojik durumlardan kaynaklıdır demek yanlış olmayacaktır. Yaşam boyu süren erken boşalmanın asıl sebebi henüz bulunamamıştır. Ancak beyinde boşalmayı kontrol eden bölgedeki uyarıcıların aşırı duyarlılığından kaynaklanabileceği ya da penis cildinin aşırı hassasiyetinden olabileceği teorileri öne sürülmektedir.

Günlük yaşam koşulları ve kişinin maruz kaldığı stres de oldukça önemli bir nedendir. Bu daha çok duyusal erken boşalma ve değişken erken boşalmaların sebepleri arasında yer alır.

Erken boşalma
erken boşalma seks terapisi

Kazanılmış erken boşalma sorununun birçok nedeni vardır. Bunlar; psikolojik nedenler (çevresel faktörler, partner ile olan ilişki, stres ve yaşam tarzı) , endokrin faktörler (tiroit sorunlarından yüksek tiroit olan hipertiroit) , ürolojik sorunlar (prostat, prostat enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, cinsel yola bulaşan hastalıklar) ve cinsel sağlık problemleri (fonksiyon bozuklukları ve kadınların cinsel uyumundaki problemleri) .

Erken boşalmaya neden olan hastalıklar da mevcuttur. Bunlara diyabet, testosteron hormon bozuklukları, hipofiz bezi hastalıkları, varikosel gibi hastalıkları örnek verebiliriz.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?

Öncelikle erken boşalmanın teşhisinin konulması gerekiyor. Bir iki kez olan bir durumda hastalık boyutuna getirmek yerine çevresel faktörlerden kaynaklandığı ve geçebileceği düşünülmelidir. Ancak yukarıda tanımı olan ciddi boyuta ulaşmış bir sorun varsa mutlaka doktor müdahalesine ihtiyaç vardır.

Doktora erken boşalmasının tarihi ve hastanın hikayesi anlatılmalıdır ki doktorun teşhisi doğru sonuç versin. Teşhis konulduktan sonra tedaviye geçilir ve birden fazla tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Erken Boşalmanın Tedavisi Nasıldır?

Tedavilerden ilki ilaç tedavisidir. Günümüzde boşalmayı geciktirici pek çok ilaç üretilmiştir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. İnternet ya da televizyondaki ilaçlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Verilen ilaçlar genellikle cinsel birliktelikten 1 – 3 saat önce alınmaktadır.

İkinci ve en tercih edilen yöntem ise egzersiz ve spordur. Bu tedavide pelvik kaslarını güçlendirmek temel esastır. Bunlar arasından en çok kullanılan Kegel egzersizidir. Makat kasları ile idrar tutma egzersizi de diyebiliriz. Bu egzersiz yalnızca erken boşalmada değil idrarını kaçıran herkeste kullanılan bir yöntemdir.

Günün her saatinde yapılabilir. Boşalmayı önleyen kaslarla idrarı tutmayı sağlayan kaslar beraber çalıştığı için bu yöntem denenir. Kaslar güçleştikçe erken boşalma sorunu azalır. Cinsel birleşme esnasında erken boşalacağını anlayan erkek bu kaslarını sıkarak boşalmayı geciktirebilir. Bu kasları sıkması mesane boynundaki kası kasacağı için sorun engellenir. Fitness gibi pelvik kaslarını çalıştırabilen diğer sporlar da önerilir.

Erkeklerde erken boşalma tedavisi
erkeklerde erken boşalma tedavisi

Üçüncü tedavi yöntemi kremler ve jellerdir. Penis başına sürülen lokal anestezik krem ve jeller erken boşalmanın önüne geçebilir. Bu kremler ufak uyuşturmalar yaptığı için yan etkisi olmayacaktır. Sünnet derisine de sürülebilirler. Dikkat edilmesi gereken sürülen krem ve jelin miktarıdır. Çünkü fazla kullanıldığı takdirde orgazmı geciktirebilir bu da hoş olmayan bir problem doğuracaktır. Son zamanlarda bunlar sprey olarak da üretilip satılmaktadır.

Dördüncü tedavi yöntemi ise prezervatif kullanmaktır. Prezervatifler cinsel birleşme sırasında duyu hissini azaltabildiği için erken boşalmanın da önüne geçebiliyor. Lokal anestezik prezervatifler kullanılabildiği gibi birden fazla prezervatifin aynı anda kullanıldığı da olabiliyor.

Son tedavi yöntemi seks terapileridir. Özellikle psikolojik durumlar nedeniyle sorun yaşayanlar için etkili bir yöntemdir. Psikiyatristler ve psikologlarla yapılan bu yöntem sonuç veren yöntemler arasındadır. Ön sevişmenin uzun tutulması esasına dayandırılarak partnerle farklı pozisyonların tercih edilmesi gibi yöntemler tavsiye edilebilir.

Bitkisel Erken Boşalma Tedavisi

Tıbbi ilaçların yanı sıra erkekte ereksiyonu artırmak için ya da sperm sayısını artırmak için kullanılan besinlerden yararlanılabilir. Bu besinlere ıspanak, hindi, istiridye, karpuz, badem gibi gıdaları örnek verebilmek mümkün.

Erken Boşalma Sorununda Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Erken boşalma geçici bir problem gibi görünse de her zaman böyle olmayabilir. Cinsel beraberliğinizde sık sık bu problemi yaşamaya başladıysanız bir doktor ile mutlaka iletişime geçin ve muayene olun.

Toplumsal baskı nedeniyle erkeklerin çoğu cinsel sorunlarını konuşmaktan çekinse de unutmayın bu çekinmenizi gerektirecek bir durum kesinlikle değildir. Cinsel hayatınızın düzenli ve güzel olmasını istiyorsanız bunun önüne geçmek için cesur olmalısınız.

Erken boşalma çok sık görülen ve tedavisi de yaygın olan bir problemdir. Bunun önüne geçmek sizin elinizde. Bazı erkekler tamamen psikolojik nedenlerden ötürü erken boşalma yaşadığı için doktorla konuştuğu anda endişeleri azalıp sorununu çözebiliyor.

Erkeklerde erken boşalma tedavi yöntemleri arasından kendinize en uygun olanı seçin. Sorunun devam etmesi halinde ise muhakkak uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu