Reklam
Sağlık

Erkeklerde Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Bel soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae (N. gonorrhoeae) adı verilen bir bakterinin neden olduğu yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Kadınlarda ve erkeklerde bel soğukluğu, vajinal sıvı ve meni de dahil olmak üzere cinsel sıvılar yoluyla yayılır. Cinsel ilişkiden, anal seksten, oral seksten veya enfekte bir kişiyle seks oyuncaklarını paylaşmaktan bel soğukluğu kapabilirsiniz.

Çoğu zaman, bel soğukluğu semptomlara neden olmaz. Bu da partnerinize veya partnerlerinize farkında olmadan bulaştırmayı kolaylaştırır. Sağlık uzmanınızın tavsiyelerine göre sık sık test yaptırmak ve daha güvenli seks uygulamaları enfeksiyon riskinizi azaltabilir.

Bel Soğukluğu Kimlerde Görülür?

Her yaştan veya cinsiyetten cinsel olarak aktif kişiler bel soğukluğuna yakalanabilir ve bunu fark etmeden partnerlerine bulaştırabilir. Hatta bu enfeksiyonu doğum sırasında bebeğinize bile geçirmeniz mümkün.

Bel soğukluğu aşağıdaki kişilerde daha fazla görülür:

 • 25 yaş altındaki kişilerde
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) geçmişi olanlarda
 • Korunmasız seks yapan kişilerde
 • Bel soğukluğu testi negatif olmayan bir veya daha fazla partnerle seks yapan kişilerde
 • Cinsel ilişkiye giren erkeklerde

Erkeklerde Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bel soğukluğuna (N. gonorrhoeae) neden olan bakteri, genellikle korunmasız cinsel ilişki yoluyla, meni veya vajinal sıvı gibi cinsel sıvılar yoluyla vücudunuza girdiğinde enfeksiyon kaparsınız. Bakteriler vücudunuza penis, vajina, ağız veya anüs yoluyla girebilir. Ne sizin ne de eşinizin bakterileri yaymak için boşalması gerekmez. Temizlenmemiş seks oyuncaklarını başkalarıyla paylaşarak da bu hastalığı yayabilirsiniz.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu her zaman semptomlara sahip değildir, pek çok insan sahip olduklarını bilmez. Ancak bel soğukluğu belirtileri fark ederseniz hemen test yaptırın.

Çoğu zaman, bel soğukluğu yanıltıcı olabilir, çünkü siz veya eşiniz herhangi bir belirti göstermeyebilir. Veya bel soğukluğu belirtileri o kadar hafif olabilir ki onları fark etmezsiniz bile. Bazen insanlar bel soğukluğu semptomlarını diğer enfeksiyonlarla karıştırır. Pek çok insan bel soğukluğunun farkında bile değildir.

Erkeklerde bel soğukluğu
erkeklerde bel soğukluğu belirtileri

Bel soğukluğu, tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına ve hatta kısırlığa neden olabilir. Ama genellikle ilaçla tedavi etmek kolaydır. Bu nedenle, ne kadar sağlıklı hissederseniz hissedin, düzenli STD testi çok önemlidir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri;

 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Sarımsı veya kanlı olabilen vajinadan anormal akıntı
 • Dönemler arasında kanama

Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri;

 • Penisten sarı, beyaz veya yeşil akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Testislerde ağrı veya şişlik

Bel soğukluğu anal seks yaparsanız anüsünüze de bulaşabilir veya enfeksiyonu vücudunuzun başka bir bölümünden anüsünüze yayabilir. Anal bel soğukluğu genellikle herhangi bir semptom göstermez. Ancak anüsünüzdeki bel soğukluğu belirtileri şunları içerebilir:

 • Anüs içinde veya çevresinde kaşıntı
 • Büyük tuvaleti yaparken ağrı

Bel Soğukluğu Belirtileri Erkeklerde Nasıl Geçer?

En kısa sürede antibiyotik tedavisine başlayın. Partnerinizi/partnerlerinizi uyarın ki onlar da test edilip tedavi edilebilsin. İlaç, enfeksiyonla savaşırken cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekebilir, ancak şu anda antibiyotikler bel soğukluğunu tedavi edebilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Önlenir?

Lateks prezervatifler tutarlı ve doğru kullanıldığında bel soğukluğu bulaşma riskini azaltabilir. Bel soğukluğu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını önlemenin en kesin yolu, vajinal, anal ve oral seksten kaçınmak veya test edilmiş ve enfekte olmadığı bilinen bir partnerle uzun süreli karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde olmaktır.

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Giderilir?

Testis Tümörü Nerede Olur? Testis Tümörü Tedavisi Nasıldır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu