Reklam
Sağlık

Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Reklam

Burun akıntısı, burundan mukusun boşalmasıdır. Hava değişimleri, soğuk algınlığı, grip veya alerjilerden ortaya çıkabilir. Çoğu zaman hayat kalitesini düşüren burun akıntısı kendiliğinden geçebileceği gibi sürekli burun akıntısı gibi kronik hale gelerek ciddi sağlık problemlerine de yol açabilir.

İçindekiler

İbrahim Saraçoğlu Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu burun akıntısını durdurmak için tere tüketilmesini öneriyor. Taze tere tüketimi burun akıntısını gidermede etkilidir.

Su Gibi Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Su gibi akan burun akıntısı genellikle nezleye işarettir. Eğer su gibi renksiz bir burun akıntısı görülüyorsa, alerjiden kaynaklı olduğu bilinmelidir. Buradan hareketle, alerjenlerden mümkün olduğunda kaçınmak bunu önleyecektir. Eğer koyu bir mukus ile karşı karşıya kalınırsa, virüslerden kaynaklı bir problem olduğu anlaşılmalıdır.

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun akıntısı için bebeklerin yastıklarını yükseltip daha rahat nefes almaları sağlanmalı. Ayrıca bebeğin burnunun düzenli olarak serum fizyolojik ve aspiratör ile temizlenmesi yardımcı olabilir.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

Burun akıntısı için evde uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Erkenden müdahale edilmesi, hastalığın ilerlemesini engeller ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır. İşte burun akıntısı için ev yöntemleri…

Burun akıntısı
burun akıntısına ne iyi gelir bitkisel
  • Burun akıntısı ve beraberinde burun tıkanıklığı eşlik ediyorsa, bol ılık su içilmesi sinüslerin boşalmasına yardımcı olur. Burnu sümkürerek mukusun atılması gerekiyor. Yoksa mukus daha koyu ve yapışkan kıvam alır ve burun daha da tıkanır. Ancak kahve, siyah çay veya limon suyu gibi içeceklerden kaçınmalı ve su içilmelidir.
  • Buhar banyosu yapılabilir. Sıcak buhar teneffüs edilmesi, burun akıntısını hafifletmeye yardımcı olur. Kaynar suyun içine nane, okaliptüs, çam, kekik ve çay ağacı yağı eklenebilir. Bu yağlardan birkaçı 3-4 damla eklenir ve başı havluyla kapatıp sıcak buhar teneffüs edilir. Eğer evde bu yağlar yoksa, kaynamış suyun içine 1-2 tatlı kaşığı kekik, kuru nane, zencefil gibi bitkiler atılabilir.
  • Sıcak bitki çayları içilebilir. Bazı bitki çayları burun açıcı otlar içerebilir. Özellikle ısırgan, papatya, zencefil veya nane gibi bitkiler tercih edilebilir. Bu çaylar aynı zamanda boğaz ağrısına da iyi gelir.
  • Zerdeçal, burun akıntısı, soğuk algınlığı, öksürük, burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerde hızlı bir rahatlama sağlar. Özellikle burun akıntısı için 1,5 çay kaşığı kuru, öğütülmüş zencefili kaynamış suya ekleyip buharı solunabilir. Bu işlemi günde günde 2 kere yapmak burun akıntısına iyi gelecektir.
  • Burun akıntısından hızlı bir şekilde kurtulmak için tuz serpilmiş zencefili gün içerisinde 2-3 kere çiğnenebilir. Alternatif olarak, zencefil çayı hazırlanarak günde 3 veya 4 kere tüketilebilir.
  • Günde 3 ya da 4 kere küçük parça sarımsak çiğnenebilir. Ayrıca birkaç bardak suyun içine 3 ya da 4 ince kıyılmış sarımsak atıp birkaç dakika kaynatılır ve az miktarda şeker ilavesi ile elde edilen karışım günde 2 kere içilir. Bu karışım burun akıntısına iyi gelecektir.

Tek Taraflı Burun Akıntısı ve Hapşırma

Burun akıntısı bakteriyel enfeksiyonlar, kronik sinüzit, kemik eğriliği, burun içi et büyümesi ve alerjiye bağlı olgularda gelişebilir. Kemik eğriliği ve burun içi et büyümesi gibi şikayetlerde cerrahi müdahale gerekebilir. Alerji burun akıntısı gibi durumlarda ise, alerjenden uzak durması ve anti alerjenik ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

Burun akıntısı
tek taraflı burun akıntısı

Tek taraflı burun tıkanıklığı ve kötü kokulu burun akıntısı, çocuklarda buruna yabancı cisim kaçtığından şüphelenirken, yaşlılarda ise, burun ve sinüs tümörü belirtisi olabilir.

1 Aydır Geçmeyen Burun Akıntısı

Burun akıntısı, burun ya da burun içindeki dokuların tahriş edilmesi sonucu ortaya çıkar. Genellikle kendiliğinden geçebildiği gibi uzun süreli burun akıntısı devam edebilir. 10 günden fazla sürdüyse, mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Burun akıntısı
geçmeyen burun akıntısı

Kronik burun akıntısı genellikle; sinüzit, alerji, grip, nezle, burun damlasının aşırı kullanımı, burun kemik-kıkırdak eğriliği, sigara kullanımı, madde bağımlılığı, bazı ilaçlar, kuru hava, hamilelik, hormonal değişimler, fasulye, bezelye gibi yabanca cisimlerin buruna kaçması, burun içi polipler, burun ve sinüs tümörleri, mesleki astım, akciğer ve solunum yolları enfeksiyonuna sebep olan virüsler ile beyin omurilik sıvısının burundan gelmesi neden olabilmektedir.

Sinüzit Nasıl Geçer? Sinüsler Nasıl Temizlenir?

Nazoster Burun Spreyi Nedir? Nazoster Burun Spreyi Kullanıcı Yorumları

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir?

Balgam Hangi Hastalığın Belirtisidir? Neden Olur? Balgamı Ne Söker Evde?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu