Reklam
Eğlence

Fancam Nedir, Ne İşe Yarar?

Reklam

Fancam, hayranlar tarafından çekilmiş bir ünlünün veya tanınmış kişinin video kaydıdır. Özellikle Twitter’daki K-Pop fandomlarında popülerler. En yaygın fancamler, idollerin genellikle dans ettiği bir müzik performansı sırasında çekilir. Fancam’ler genellikle grubun tek bir üyesini takip eder.

2019 civarında, çoğu kişi bu terimi daha genel olarak fanvid veya AMV olarak bilinen şeylere atıfta bulunmak için kullanırdı. Büyük ölçüde, hayran kameralarının her yerde olduğu Twitter’da, hayranlar tarafından kaydedilen tek çekimler değil, daha ziyade farklı kaynaklardan farklı müziklere ayarlanmış klipler olan videolar, fancam olarak adlandırıldı. Bu “fancam’ler” artık hayranlar tarafından doğal olarak kaydedilebilen gerçek insanlarla sınırlı değildi; Canlı aksiyon filmi veya çizgi film gibi herhangi bir kaynaktan gelen video, bir “fancam” yapmak için düzenlenebilir.

Fancam Ne Demek Kpop?

Fancam’ler, Kpop fandomunun o kadar ayrılmaz bir parçası haline geldi ki, çoğu Kpop etkinliğinin pandemi kısıtlamaları nedeniyle seyircisiz olarak önceden kaydedildiği 2020’de, bazı mekanlar performanslardan “fancam” görüntüleri yayınlıyordu.

Fancam
kpop fancam

Twitter’daki K-pop stantları arasında fancam kullanımı son derece yüksek. Her yerde bulunmaları, yanıtlarda fancam kullanma pratiğine yayıldı. Stans, idolün, grubun ve hatta K-pop’un tartışma konusuyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen yanıtlarına bir fancam ekleyecek. Stans, konuyu kasıtlı olarak değiştirerek konuyu aydınlatmak için hayran kameraları ekleyebilir. Örneğin, K-pop fandomu dışından biri K-pop stanlarının sinir bozucu ve aşırı hevesli olduğunu tweetlerse, K-pop stans kasıtlı olarak yorumları fancam’lerle doldurur ve OP yerine birbirleriyle etkileşime girer. Bununla birlikte, sadece videoyu hızlandırmak için gerçek bir istek nedeniyle de kullanılırlar.

Fancam Ne Demek TikTok?

Fancam’ler genellikle K-pop grubu BTS veya Ariana Grande gibi sanatçıların, YouTuber’ların ve diğer etkileyicilerin oluşturduğu “stan” toplulukları tarafından yapılır. Aktör Timothee Chalamet’ten birinin TikTok’ta viral hale gelmesi ve 40 milyona yakın görüntüleme kazanmasıyla ana akım haline geldiler. İnsanlar daha sonra onları Black Lives Matter protestolarındaki Anonymous ve belirli insanlar adlı bilgisayar korsanlığı grubuna dahil etmeye başladı.

Fancam
fancam tiktok

Aynı zamanda TikTok’ta “estetik” içerik ve düzenlemeler de büyüdü. Bunlar, tatiller, manzara, yemek ve kahve vb. gibi insanların yaşam tarzlarının asmr videolarıdır ve rahatlatıcı müzik ve ışıltılı filtrelerle rüya gibi bir tarzda düzenlenmiştir.

Jisoo Fancam

Dört üyeli bir K-pop kız grubu olan BLACKPINK, dünya çapında sayısız rekor kırdı. Bu grup, azmi ve yüksek kaliteli müziği ile tanınır. Müziklerinde daha çok iyimser, neşeli ve güçlü bir hava var. Bunun dışında, karmaşık dans hareketlerini mükemmel gerçekleştirdikleri için milyonların dikkatini çekmeyi başardı.

Fancam
fancam ne anlama gelir

11 milyonun üzerinde izlenme ile Jisoo’nun en çok izlenen fancam’i onun büyüleyici kişiliğini tasvir ediyor. 6 Kasım 2021’de BLACKPINK’in Jisoo Forever Young fancam’i 5 yıl sonra YouTube’da 10 milyon izlenmeyi aştı. 18 Temmuz 2018’de Jisoo, BLACKPINK’in SBS’nin Inkigayo programında B-tarafı Forever Young performansı sırasında çekildi.

Fancam
jisoo fancam

Sosyal medyadaki birçok hayran, bunun Jisoo’nun ikonik fan kameralarından biri olduğuna inanıyor. Bu Forever Young fancam’inin bir sonucu olarak birçok kişi BLACKPINK’in en eski üyesine hayran oldu.

Jisoo, klipte göz kamaştırıcı ve canlı görsellerini pembe kıyafetleriyle sergiliyor. Saçları arkadan toplanmış ve at kuyruğu yapılmıştı. Forever Young’ın melodik bir ritmi ve canlı bir synth’i var. Fancam, BLACKPINK’in hit şarkılarından birini gerçekleştirirken Jisoo’nun neşeli ifadesi ve taze havası nedeniyle netizenlerden olumlu tepkiler aldı.

Kpop Grup İsim Önerileri

BTS Fan Sayfa İsim Önerileri

Blackpink Jennie Diyeti Nedir? | Jennie Diyeti Listesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu