Reklam
GenelSağlık

Gastrit Nedir, Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Gastrit, mide zarının iltihaplandığı bir durumdur. Gastrit belirtileri iltihaplanma, enfeksiyon, aşırı kusma veya aşırı alkol tüketimi gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Mide kramp ve ağrı belirtileri gösterebilir ve asidik mukus üretecektir.

İçindekiler

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Genellikle semptomlar hafiftir ve bir kerede çok fazla yemek yenmesi veya mide asidi üretimindeki artış (stres gibi) nedeniyle mide asidinin yemek borusuna kaçmasının neden olduğu göğüste yanma hissini içerebilir.

Diğer belirtiler arasında bulantı, kusma ve iştahsızlık sayılabilir. Hasta her zamanki saatinde yemek yemiş olsa bile semptomlar tipik olarak akşamları alevlenir. Asit reflü gastritin bir belirtisi olabilir ve şiddetli mide ağrısına neden olabilir. Midedeki asit yemek borusuna geri sızarak boğazda yanma hissine neden olabilir.

Gastritin Nedenleri Nelerdir?

Gastritin en yaygın nedenleri, helicobacter pylori (bir bakteri türü) veya mide gazı (büyük bir yemekten sonra çok fazla gaz) dahil olmak üzere mukus bariyerine saldıran hastalıklardan kaynaklanır. Diğer nedenler arasında çölyak hastalığı, kronik pankreatit, mide kanseri veya ülser hastalıkları bulunur.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar tipik olarak hafif ila orta arasında değişir ve şişkinlik, kusma ve geğirme içerebilir. Semptomlar tipik olarak akşam veya gece ortaya çıkmaya başlar ve bir süre içinde kaybolur. Bazı kişiler, semptomlarında gözle görülür bir kötüleşme olmaksızın gastrit semptomlarının üstesinden gelebilirler. Diğerleri terledikçe ısıyla kızarırken, diğerleri çok fazla yedikten veya belirli yiyecekleri yedikten sonra kusabilir veya baş dönmesi hissedebilir.

gastrit belirtileri, tedavi yöntemleri
gastrit belirtileri, tedavi yöntemleri

İlginizi çekebilir: Mide Yanması Ne İyi Gelir? Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Gastrit Tedavi Yöntemleri

Gastritin tedavisi, gastritin ana nedenine (örn. Helicobacter pylori, asit reflü hastalığı) bağlıdır. Gastritin tedavisi yoktur. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, kişisel bakım önlemleri ve ameliyat yer alır.

Gastrit tedavisi için en yaygın ilaçlardan bazıları H2 blokerleri (örneğin famotidin) ve antasitler (örneğin Maalox, Tums) içerir. Antasitler, mideden gelen asit geri yıkamasını nötralize ederek, aç karnına semptomların azalmasına neden olarak çalışır. Antasitler ayrıca midenin pH’ını düşürür ve böylece iltihaplanmamış bir durumda olduğundan daha hızlı iyileşmesini sağlar. H2 bloker alamayan kişiler için antasitler mevcuttur. Reçete edilebilecek antasitler şunları içerir:

Gastrit için Kişisel Bakım Önlemleri

Gastrit ağrısını hafifletmenin en yaygın yollarından bazıları, stresi azaltmak ve daha fazla dinlenmek, daha az ve daha az sıklıkta (günde 4-6 kez) yemek yemek, baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve sigarayı bırakmaktır. Birçok hasta, ağrı azaldığında Tylenol, Aleve veya Advil gibi reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanarak rahatlama bulur. Bazı hastalar, akşamları büyük bir öğün yerine gün boyunca küçük öğünler gibi katı öğünleri daha sık yiyerek de rahatlar.

Bazı durumlarda, basit önlemlerle çözülmezse gastritin altında yatan nedeni düzeltmek için bir ameliyat garanti edilebilir. Örneğin, semptomlara stres neden oluyorsa, hastaya stres düzeyini düşürmeye yardımcı olması için ilaç veya danışmanlık verilebilir. Gastrite başka bir hastalık neden olmuşsa, hasarlı dokuyu çıkarmak veya onarmak için belirli tipte ameliyatlar yapılabilir (örneğin, rezeksiyon).

Gastrit tedavisi için iki ana tedavi, asit bastırma ve ilaçlarla asit azaltmadır. İlaç mideye akan asit miktarını bastırır.

Bunların ikisi de alınması gereken bir hapla yapılır.

gastrit nedir

Asit azaltma, midedeki asidin asit üretimini önleyen ve yemek borusunun asit üretmesini durduran ilaçlar tarafından uzaklaştırılmasıdır. Bu, yemek borusu nötralize olana ve artık acıtmayacak olana kadar asidin gelmesi için boğazınıza yerleştirilmiş bir tüp ile yapılır.

Gastrit, kan testleri, endoskopi ve görüntülemeyi içerebilen bir dizi tıbbi testle tespit edilebilir. Gastrit, iltihabın nedenine, midedeki etkilenen katmanlara ve ne kadar şiddetli olduğuna göre sınıflandırılır.

Daha küçük öğünler yemek ve antasitler veya nonsteroidal ilaçlar almak gibi kişisel bakım önlemleri semptomların hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerin işe yaramadığı ciddi vakalarda midenin bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu prosedür gastrektomi olarak bilinir. Midenin iltihaplı bir bölümünün (laparoskopik cerrahi olarak yapılabilir) bir kısmının veya tamamının cerrahi olarak çıkarılmasına total gastrektomi veya mide rezeksiyonu denir.

Semptomlara dayalı teşhis bazen zordur. Bunun bir örneği, mide ekşimesine ve kramplara neden olan mide asidi üretiminin artmasıdır. Bu, midenin üst kısmını kaplayan ve yemeğin yemek borusuna girmesine izin vermek için gevşeyen kas halkası olan pilorik sfinkterde bir tıkanıklığa işaret edebilir. Tanı, Helicobacter pylori için idrar veya dışkı gibi vücut sıvıları, asit reflü hastalığı için endoskopi veya apse veya tümör için X-ışını incelenerek yapılabilir. Gastrit, ne kadar şiddetli olduğuna göre hafif, orta ve şiddetli olarak sınıflandırılabilir.

Antral Gastrit Nedir?

Midenin hemen çıkış bölümünde antral adı verilen bölümde görülen gastrit türüdür. Baharatlı, yağlı yiyecekler bir kenara bu türde su içilse dahi midede yanmalar meydana gelebilir. En sık görülen gastrit türü olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Antibiyotiklerle ve mide antasitleri ile tedavi edilmesi mümkündür. Fazla miktarda alkol ve sigara tüketimi de tetiklemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu