Reklam
Düğün

Gelin Buketi Hangi Çiçeklerden Yapılır?

Reklam

Gelin buketi, her düğünün kaçınılmaz bir parçasıdır. Her gelin ve nedime için muhtemelen en önemli aksesuar ve stil detayıdır ve bu yüzden insanların en çok dikkat ettiği unsurlardan biridir.

Düğünü hangi ay yaptığınız, seçeceğiniz gelin buketi yapımını da ilgilendirir. Zira, aylara göre gelin buketinde yer alacak çiçekler farklılaşır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Gelin Çiçeği Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Tercih edeceğiniz gelin çiçeği, gelinliğiniz ile uyumlu olmalı. Şık ve zarif bir gelinlik giyecekseniz, gelin çiçeğiniz de aynı şekilde şık ve zarif olması gerekir.
 • Düğün konsepti düğün buketini belirleyen ikinci faktördür. Kır düğünü, havuz düğünü, salon düğünü gibi bir sürü düğün konsepti bulunuyor. Ancak her konsepte farklı modellerde çiçekler uyum sağlayacaktır.
 • Saç modeli ise, bakılması gereken diğer bir kriterdir. Örneğin açık gelin saçına daha küçük ve toplu aranjmanı olan gelin çiçeği eşlik eder.
 • Gelinliğinizin kurdelesi ile uyumlu olacak şekilde çiçeğin kurdelesi aynı renk seçilip rengarenk çiçeklerle bir aranjman yaparak aynı şıklığı elde edebilirsiniz.
 • Gelin çiçeği seçiminde bakılması gereken son kriter ise, mevsime uygun çiçeklerle hazırlanmış bukettir.

Aylara Göre Gelin Buketi Hangi Çiçeklerden Oluşmalı?

 • Ocak ayı gelin buketleri; ranunculus, delphium, yıldız çiçeği, gerbera, lale, gül, lisyantus, liatris.
 • Şubat ayı gelin buketleri; Peru zambağı, kala, lilyum, delphinium, gerbera, hezaren çiçeği, ortanca, lisyantus, manolya.
Gelin buketi
ranunculus
 • Mart ayı gelin buketleri; frezya, scabiosa, ortanca, süsen, peygamber çiçeği, lale, delphinium, gerbera, ranunculus.
 • Nisan ayı gelin buketleri; aslanağzı, ayçiçeği, ranunculus, sarı aster çiçeği, lale, orkide, şakayık, gül, gerbera.
Gelin buketi
frezya
 • Mayıs ayı gelin buketleri; lisyantus, gerbera, şakayık, gül, lale, pembe zambak, aslanağzı, frezya, pembe dalya çiçeği.
 • Haziran ayı gelin buketleri; orkide, nergis, gerbera, ayçiçeği, gül, şakayık, kala zambağı, aster çiçeği, zambak
Gelin buketi
şakayık
 • Temmuz ayı gelin buketleri; kırmızı güller, kasımpatı, zinya çiçeği, gerbera, ayçiçeği, dalya ve kılıç çiçeği (glayöl), karanfil, aster çiçeği.
 • Ağustos ayı gelin buketleri; gerbera, zambak krizantem, aslanağzı, sarı gül, zinya çiçeği, ayçiçeği, nergis, karanfil.
Gelin buketi
kasımpatı
 • Eylül ayı gelin buketleri; sümbül, ortanca, süsen, gül, zinya, pembe sümbül, aslanağzı, orkide, frezya.
 • Ekim ayı gelin buketleri; beyaz gül, kala zambağı, havuç çiçeği, beyaz aslanağzı, inci çiçeği, orkide, manolya, ortanca, karanfil.
Gelin buketi
orkide
 • Kasım ayı gelin buketleri; dalya, şakayık, delphinium, aslanağzı, aster çiçeği, gül, şakayık, ortanca, matthiola, karanfil.
 • Aralık ayı gelin buketleri; gadenya, yasemin, disbud, matthiola, gerbera, kala zambağı, anemon, gül, gelincik.

Gelin Çiçeği Neden Atılır?

Çiçek atma, birçok gelin tarafından bugüne kadar devam eden tarihi bir gelenektir, ancak birçoğu bunun neden yapıldığı bilmemektedir. Orta Çağ Avrupa’sında, kadınların iyi şans için gelinin gelinliğinden kumaş yırtmasının normal olduğu zamanlarda ortaya çıktı. Gelinler, davetlilerin gelinliğini yırtmasını önlemek için, dikkatlerini dağıtmak adına buketlerini fırlatmaya başlayarak, gelinin elbisesini bozmadan kaçmasına izin verdi. Gelin çiçeği evli bir kadından gelen doğurganlığı simgelediğinden, çiçekleri kapmak bir iyi şans eylemi olarak kabul edildi.

Günümüzde, bekar bir kadın gelin buketini yakalarsa, bir sonraki evlenecek kişi o olur. Çiçek atma düğünün ikinci yarısında, pasta kesilip konuşmalar yapıldıktan sonra, düğün tüm hızıyla devam ederken ve tüm hanımlar çiçekleri yakalamaya hazır olarak dans pistinde olacakken yapılmaktadır.

Gelin Arabası Yazıları 2022

Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesi

Evlilik Korkusu Nedir? Evlilik Korkusu Nasıl Yenilir?

Eşler Arası Soğukluk Nasıl Giderilir?

Evlilik Yıldönümü Kutlama Fikirleri

Evlilik Yıldönümü Sözleri 2023

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu