Reklam
Düğün

Evlenmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesi

Reklam

Elbette ihtiyacınız olan tek şey aşk ancak evlenmeden önce yapılması gerekenler harfiyen yerine getirildiğinde evlilik hayatı çok daha tatlı hale gelecektir.

İçindekiler

Kadınların Evlenmeden Önce Yapması Gereken 8 Şey

Birçok kadın için evlilik, küçük yaşlardan beri dört gözle bekledikleri bir şeydir. Hiç şüphesiz hayatta heyecan verici ve önemli bir deneyim olsa da, yaşamı değiştiren ve çok önemli olan tek olay olmaktan uzaktır. Bu nedenle, evliliğe doğru yolculuğunuzu aceleye getirmemek en iyisidir. Bu, sevgilinizle birkaç yıl, hatta on yıllar boyunca birlikte olsanız bile geçerlidir.

Evlenmeden önce yapılması gerekenler
kadınların evlenmeden önce yapması gerekenler

1. Tek Başınıza Veya Ev Arkadaşlarınızla Yaşayın

Yalnız yaşamak size çok şey öğretir. Finansal ve duygusal olarak nasıl bağımsız olunacağınızı öğreniyorsunuz – tüm faturalarınızı ödemek size bir başarı hissi verir ve birkaç hafta sonunu ve hafta içi birkaç geceyi yalnız geçirmek size güç verir.

2. Finansal Olarak Bağımsız Olun

Kendi başınıza yaşayabilmek, finansal açıdan bağımsız olmak, evlenmeye hazır hissetmenizi sağlamada uzun bir yol kat edecektir. İster bir kariyeriniz olsun, ister iyi maaşlı bir işiniz olsun, finansal olarak bağımsız olmak, ihtiyacınız olduğu için evlenmeyeceğiniz anlamına gelir. Bu aynı zamanda herhangi bir nedenle ayrılmanız veya boşanmanız durumunda kendi ayaklarınız üzerinde durabileceğiniz anlamına gelmektedir. Unutmayın ki hiçbir şeyin garantisi yoktur, bu nedenle kadınlar olarak her zaman maddi anlamda güçlü olmamız önemlidir.

3. Hobi Edinin

Hobiler sizi yalnızca daha ilginç kılmakla kalmaz, aynı zamanda evliliğinize başladığınızda kullanışlı olacak kendi zamanınızı ve alanınızı da sağlarlar. Koşmak, okumak, yazmak, yoga veya meditasyon olsun, kendinizi ifade etmek ve hayatınızdaki gerilimi ve stresi azaltmak için bir çıkışa sahip olmak, sizi daha iyi bir eş ve genel olarak daha mutlu bir insan yapacaktır.

4. Partnerinizle Yaptığınız Kavgayı Gözlemleyin

Her çift, hatta en mutlu, en uyumlu çiftler bile ara sıra anlaşmazlıklar, yanlış anlamalar ve fikir ayrılıkları yaşar. Ancak ortaya çıkan sorunlar için özellikle her zaman sizi suçlayacak biriyle evlenmek istemezsiniz.

5. İlişkinizin Her Detayını Başkalarıyla Paylaşmayın

İlk tanıştığınızda veya çıkmaya başladığınızda, partnerinizle ilgili her küçük ayrıntıyı arkadaşlarınıza ve hatta ailenize açıklamış olabilirsiniz. Ancak artık ciddi olduğunuza göre ilişkinin bütünlüğünü korumak önemlidir. Evliliğiniz kutsaldır ve ilişkinizde olan bitenin ilişkinizde kalması gerekir. Bunun yerine, stresi atmak için güvenilir bir en iyi arkadaşa yaslanmayı veya daha iyi bir eş olmak ve çatışmayı aşmak için güvenebileceğiniz ve becerileri öğrenebileceğiniz bir terapist bulmanızı önerir.

6. Dünyayı Dolaşın

Henüz etrafınızdaki güzel dünyayı görme ve deneyimleme fırsatına sahip olmadıysanız, evlenmeden önce bunu yapmanın tam zamanı. Elbette, gelecekteki eşinizle seyahat edebilirsiniz ve muhtemelen seyahat edeceksiniz. Ancak yalnız başınıza veya arkadaşlarınızla kendi isteğinizle seyahat etme deneyimine sahip olmak – kendiniz için oluşturabileceğiniz ve bir birey olarak sizin için ne anlama geldiğine karar verebileceğiniz deneyimler – bir kişi olarak kim olduğunuzu sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir.

7. Arkadaşlarınızı İhmal Etmeyin

Evlendikten sonra kocanızla birlikte eğlendiğinizi ve birlikte dışarı çıktığınızı, muhtemelen diğer çiftlerle birlikte dışarı çıktığınızı fark edebilirsiniz. Ancak ayda bir kez bir arkadaş randevusu veya yılda bir kız kıza gezi yapmayı alışkanlık haline getirin.

Evlenmeden Önce Yapılması Gereken 8 Şey

Siz ve eşiniz evlenmeye karar verdiğinizde, düğün planlamasına kapılıp sadece düğün detayları ve kararları üzerine düşünüp durursunuz.  Ancak düğününüze aylar ya da yıllar kala bu zamanı sadece güzel bir düğüne hazırlanmak için değil, aynı zamanda kalıcı ve mutlu bir evliliğe hazırlanmak için ayırmak önemlidir.

Evlenmeden önce yapılması gerekenler
evlenmeden önce ne yapılmalı

Bağınızı derinleştirmek ve güçlendirmek ve evlilik hayatına geçişi daha yumuşak hale getirmek için işte düğün ve evlilik uzmanlarının çiftlerin evlenmeden önce birlikte yapmalarını önerdiği 8 önemli şey. O halde müstakbel eşinizi alın, aşağıdaki tavsiyeyi dikkate alın.

1. Birbirinizin Değerini Anlayın

Hayatınızın geri kalanını birlikte geçirme taahhüdünü vermeden çok önce din, aile dinamikleri ve ritüeller ve siyaset gibi bireysel değerlerinizi ve inançlarınızı öğrenmek ve tartışmak önemlidir. Her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak birbirinizin bakış açılarına saygı duymanız gerekir. Kendinizi bir alanda yelpazenin zıt uçlarında bulursanız, tartışma olmadan önce nasıl başa çıkacağınıza karar vermek için ilişkinizde biraz fazla çaba ve önceden planlama gerektirebilir.

2. Seyahate Çıkın

Birlikte seyahat etmek, her birinizin stresli durumlarla nasıl başa çıktığınızı görme şansı verir, bu da gelecekteki birlikte yaşamınız için değerli bir fikirdir. Bir gezi rezervasyonu yapın! Uzak, uzun veya pahalı olması da gerekmiyor. Yol gezileri, kamp gezileri, yurt içi hafta sonu kaçamakları gibi bunların hepsi, çiftlerin olağan rutinlerinin dışındaki deneyimleri paylaşmaları, yeni anılar oluşturmaları ve sorunları çözmeye alışmaları için harikadır. Ve elbette, eğlenceli ve romantikler.

3. Birlikte Yaşayın

Evlenmeden önce Avrupa’da birçok çift birbirlerine uyumlu olup olmadıklarını anlamak için birlikte yaşamayı deniyor. Evlenmeden önce birlikte yaşamanın ekonomik faydaları olmakla kalmaz, birbirinizle uyumluluğunuzu test etmenin tartışmasız en iyi yolu. Eşiniz hakkında iyiyi, kötüyü ve tamamen çirkin olanı – tuhaf alışkanlıkları, temizliği, sabah rutini – öğrenmek ve aile ile uyumlu olduğunuzdan emin olmak önemlidir. Evlenmeden önce birlikte yaşayamıyor veya yaşamak istemiyorsanız, belki coğrafi konum veya dini nedenlerle, en azından hafta sonlarını birlikte zaman geçirmeyi hedefleyin.

4. Para Mevzusunu Konuşun

Siz ve partneriniz, her zaman eğlenceli veya tartışması kolay olmasa da, finans gibi temel konularda hemfikir olmalısınız. Yaşam giderlerini nasıl paylaşacağınız/bölüşeceğiniz, nasıl yaşamayı planladığınız ve ikinizin de emekli olana kadar çalışmayı bekleyip beklemediğiniz hakkında konuşun. Kendinize bu altı önemli soruyu sorarak sohbete başlayın.

5. Beraber Bir Ders Alın

Konfor alanınızdan çıkmak ve birlikte yeni bir şeyler öğrenmek – ister yemek kursuna gidiyor, ister dijital fotoğrafçılık atölyesine gidiyor, isterse yeni başlayanlar için yoga seansı olsun – ortak bir deneyim üzerinden bağınızı güçlendirir. Başka bir harika fikir mi? Birkaç şarap tadımına katılın. Sadece eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda şarabı daha iyi anlamak, siz ve misafirleriniz için daha kişisel düğün günü seçimleri yapmanızı sağlar. Düğün gününüzde keyifle içtiğiniz şarabın aynısından bir şişe ve anılar canlanacaktır.

6. Çocuklar Hakkında Konuşun

İkiniz de çocuk yapmak istiyor musunuz? Eğer öyleyse, kaç tane? Çocuk sahibi olmak, hayatınızın geri kalanı için kişisel ve finansal olarak büyük bir taahhüttür ve eşinizle olan ilişkinizi değiştirir. Çiftler, daha sonra halledebilecekleri bir şey olduğunu düşünerek evliliğe girerler veya biri diğerinin fikrini değiştirebileceğini düşünür, ancak nadiren iyi biter. Bu konuda en baştan anlaşmak önemlidir.

7. Dans Dersleri Alın

Dans dersleri almayı düşünün, ancak beklediğinizden tamamen farklı bir nedenle. Evet, dans pistinde birbirinizle nasıl hareket edeceğinizi öğrenmek için harika bir yol, ancak aynı derecede önemli olan, planlamanın stresinden kelimenin tam anlamıyla uzaklaşabileceğiniz zaman. Yani birlikte öğrenmek, birlikte gülmek ve birlikte vakit geçirmek, telefonları kapatıp birbirinize odaklanmak için bir fırsat.

8. Birbirinizin En Sevdiği İnsanlarla Tanışın

İster yakın arkadaş çevresi, ister ailenin tüm bir uzantısı olsun, birbirlerinin hayatındaki en önemli insanları tanımak, bir insan olarak diğerinin kim olduğu konusunda size fikir verir. Zaman ve coğrafya izin veriyorsa, birlikte zaman geçirin ve eşinizin sevdiklerini gerçekten tanıyın. Sevdiğiniz kişinin yakın ailesi ve arkadaşlarınızla güçlü ilişkiler kurmak, ikiniz arasındaki bağı da derinleştirecektir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu