Reklam
Güncel Hayat

Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Reklam

Çocuğunuzdan ev ödevi yapmasını her istediğinizde, talimatlarınızı yerine getirmeyi nasıl “sadece unuttuklarını” söyleyerek uygun bir şekilde yanıt verebilirler. Bu unutkanlık belirtilerini sergiledikleri için, ortaya çıkan düzensizlikle hayat özellikle kaotik hale gelebilir. Gençlerin genellikle okul çalışmaları, ders dışı etkinlikler, ev işleri ve tabii ki sosyal yaşamlarıyla dengeleyecek birçok sorumlulukları vardır. Peki, genç yaşta unutkanlık nasıl giderilir?

İçindekiler

Genç Yaşta Unutkanlık Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılar, gençliğinizin kasıtlı olarak unutmuyor olabileceğidir – aslında fizyolojik nedenleri olabilir.

Hormonlar

Yepyeni hormonların dalgalanmasıyla beyin, genellikle kontrol edilmesi zor olan duygularla aşırı uyarılır. Beyin ergenlik boyunca büyümeye devam ettikçe, bu gelişme prefrontal korteks de dahil olmak üzere beynin farklı bölümlerindeki işlevselliği etkileyecektir. Beyinde meydana gelen büyüme nedeniyle odaklanma, planlama, hafıza ve sosyal davranışların kontrolü başarısız olabilir veya ıskalayabilir. Beynin ergenlik döneminde yaşadığı evrimin devam etmesi ile unutkanlık kaçınılmaz hale gelir.

Uyku Düzenleri

Gençlerin uykuya ihtiyacı var. Gençlerin gelişimlerinin bu önemli yıllarında ihtiyaç duydukları önerilen uyku önerisi, gecede sekiz ila on saattir. Diğer aktivitelere uykudan daha fazla önem vermek, konsantrasyonu ve hatırlama becerisini elde etmeyi zorlaştırabilir. Dinlenmiş bir gencin hatırlama şansı, uykusuz kalmış birine göre daha yüksektir.

Çoklu Görev

Gençler her seferinde tek bir göreve bağlı kalmalıdır çünkü beyinlerini çok fazla bilgiyle aşırı yükleyebilir ve hiçbir şey yapmamaya takılıp kalabilirler. Bir günde çok fazla talimat ve çok fazla aktivite, bir genci, ne yapılması gerektiğini tamamen unutacak kadar bunaltabilir.

Sağlık Koşulları

Çocuğunuz disleksi, depresyon, madde kullanım bozukluğu veya tiroid sorunları gibi beynini etkileyen bir durumdan muzdarip olabilir. Çocuğunuzun normal olandan daha fazlasını unuttuğunu düşünüyorsanız, onu çocuk doktoruna götürün ve endişelerinizi doktoruna bildirin.

Unutkanlık, bir gencin hayatının normal bir yönüdür, ancak çocuğunuzun başarılı olduğundan emin olmak için üzerinize düşeni yaparsanız, aynı zamanda normal zihinsel gelişim sergilediklerinden de emin olursunuz. Çocuğunuzun bu kategorilerden herhangi birine girip girmediğini gözlemleyin ve gerektiğinde sorunlarını çözmelerine yardımcı olun. Bu onların unutkanlıklarının sınırlandırılmasına ve hafıza kapasitelerinin genişletilmesine vesile olacaktır.

Hafızayı Güçlendirme Yolları

Yaşlandıkça hepimiz bir şeyleri hatırlama yeteneğimizde bazı değişiklikler fark etmeye başlarız. Belki mutfağa gittiniz ve nedenini hatırlayamıyorsunuz veya bir konuşma sırasında tanıdık bir ismi hatırlamıyorsunuz. Hatta aklınızdan çıkmış olduğu için bir randevuyu bile kaçırabilirsiniz. Hafıza boşlukları her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşlandıkça bunlara daha çok üzülme eğilimindeyiz çünkü bunların bir demans veya zihinsel işlev kaybı belirtisi olduğundan korkuyoruz. Gerçek şu ki, yaşlı insanlardaki önemli hafıza kaybı, yaşlanmanın normal bir parçası değildir – ancak organik bozukluklar, beyin hasarı veya nörolojik hastalıklardan kaynaklanır ve Alzheimer en korkulanlar arasındadır.

Genç yaşta unutkanlık
hafızayı güçlendirme yolları

Yaşla birlikte yaşadığımız geçici hafıza problemlerinin çoğu, beynin yapısındaki ve işlevindeki normal değişiklikleri yansıtır. Bu değişiklikler, belirli bilişsel süreçleri yavaşlatabilir, yeni şeyleri hızlı bir şekilde öğrenmeyi veya hafıza ve öğrenmeyi engelleyebilecek dikkat dağıtıcı unsurları elemeyi biraz zorlaştırabilir.

1. Öğrenmeye Devam Edin

Daha yüksek bir eğitim düzeyi, yaşlılıkta daha iyi zihinsel işlev ile ilişkilidir. Uzmanlar, ileri eğitimin bir kişiyi zihinsel olarak aktif olma alışkanlığına sokarak hafızayı güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Beyninizi zihinsel egzersizle zorlamanın, bireysel beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olan ve aralarındaki iletişimi teşvik eden süreçleri etkinleştirdiğine inanılıyor.

Pek çok insanın zihinsel olarak aktif olmalarını sağlayan işleri vardır, ancak bir hobi peşinde koşmak veya yeni bir beceri öğrenmek aynı şekilde işlev görebilir. Okumak; bir kitap grubuna katılın; satranç veya briç oynamak; hayat hikayeni yaz; bulmaca veya yapboz yapmak; ders almak; müzik veya sanat peşinde koşmak; yeni bir bahçe düzeni tasarlayın. İş yerinde, genellikle kullanmadığınız bir beceriyi içeren bir proje için teklif verin veya gönüllü olun. Beyin bağlantılarını kurmak ve korumak devam eden bir süreçtir, bu nedenle yaşam boyu öğrenmeyi bir öncelik haline getirin.

2. Tüm Duyularınızı Kullanın

Bir şeyi öğrenirken ne kadar çok duyu kullanırsanız, beyninizin hafızayı tutma işine o kadar çok dahil olacaktır. Alışılmadık bir maceraya atılırken tüm duyularınıza meydan okuyun. Örneğin, yeni bir restoran yemeğinin kokusunu alıp tadına bakarken malzemeleri tahmin etmeye çalışın. Kullandığınız malzemelerin hissini ve kokusunu fark ederek heykel veya seramik yapmayı deneyin.

3. Kendinize İnanın

Hafıza işlevlerini kontrol edemediklerine inanan kişiler, hafıza becerilerini sürdürmek veya geliştirmek için daha az çalışırlar ve bu nedenle bilişsel gerileme yaşama olasılıkları daha yüksektir. Kendinizi geliştirebileceğinize inanırsanız ve bu inancınızı uygulamaya çevirirseniz, zihninizi keskin tutma şansınız daha yüksektir.

4. Her Şeye Kafa Yormayın

Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu veya torununuzun doğum günü partisinin zamanını hatırlamak için zihinsel enerji kullanmanız gerekmiyorsa, yeni ve önemli şeyleri öğrenmeye ve hatırlamaya daha iyi konsantre olabilirsiniz. Rutin bilgileri erişilebilir kılmak için takvimlerden ve planlayıcılardan, haritalardan, alışveriş listelerinden, dosya klasörlerinden ve adres defterlerinden yararlanın. Bardaklarınız, çantanız, anahtarlarınız ve sık kullandığınız diğer eşyalar için evde bir yer belirleyin. Dikkatinizin dağılmasını en aza indirmek için ofisinizdeki veya evinizdeki dağınıklığı kaldırın, böylece hatırlamak istediğiniz yeni bilgilere odaklanabilirsiniz.

5. Bilmek İstediklerinizi Tekrarlayın

Az önce duyduğunuz, okuduğunuz veya düşündüğünüz bir şeyi hatırlamak istediğinizde, bunu yüksek sesle tekrarlayın veya bir yere yazın. Bu şekilde, hafızayı veya bağlantıyı güçlendirirsiniz. Eşyalarınızdan birini her zamanki yerinin dışında bir yere koyarsanız, kendinize ne yaptığınızı yüksek sesle söyleyin. Ve bilgilerin tekrarlanmasını istemekten çekinmeyin.

Unutkanlığa İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu