Reklam
Güncel Hayat

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir? Yapışan Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

Reklam

Ütüler kıyafetlerimizi şık gösteriyor. Giysilerdeki kırışıklıkları gidermek için ütü kullanmak hayatımızda önemli bir rutindir. Ütülerin tabanları yapışkan veya yanmış hale gelebileceğinden, ütülerin temizlenmesi ve bakımı son derece önemlidir. Peki, ütü tabanı nasıl temizlenir?

Kabul edelim, hepimizin başına gelmese de bir noktada ya dikkatsizlikten ya da ütüyü doğru kullanmayı bilmemekten dolayı bazılarımızın başına gelmiştir.

En sevdiğiniz giysilerden birini yüksek sıcaklıkta ütülüyorsunuz, ütüyü çok uzun süre tutuyorsunuz ve aniden en kötüsü oluyor, üstte çok sevdiğiniz bir delik ve ütünün tabanı giysinin malzemesinden siyah oluyor. Bu noktada ütüden yanan giysiyi kurtarmanın yolu olmadığı için giysi atılmalıdır, ancak ütü için bir çözüm var. Ütünüzün altını nasıl temizleyeceğiniz ve yeni gibi görünmesini nasıl sağlayacağınız konusunda size bazı püf noktaları ve tavsiyeler vereceğiz.

Yanmış Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir?

  • Ütü altına bir miktar diş macunu sürün, ardından bulaşık süngeri ile dikkatli bir şekilde ovalayın. Daha sonra, ütünün altını ılık bez yardımıyla temizleyip bir süre çalıştırın.
  • Bir gazetenin üstüne bir miktar tuz dökün ve ardından ütüyü orta derecede ısıtın. Daha sonra, ütü ısındıktan sonra tuzun üstüne bastırın. Sonrasında, ütüyü soğumaya bırakın ve akabinde, ütü altını temiz bez yardımıyla silin.
  • Sıcak suyun içine 1 kaşık çamaşır suyu ekleyip karıştırın. Ardından, elde ettiğiniz bu karışımla ütünün altını ovarak temizleyin.
Ütü tabanı nasıl temizlenir
yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir
  • Sirke ile karbonatı karıştırdıktan sonra temiz bez yardımı ile ütünün altına sürerek temizleyin.
  • Karbonat ile limonu karıştırın ve hazır olan karışımı ütünün taban kısmına sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra hafif nemli bir bezle temizleyin.
  • Ütüyü orta ısıda çalıştırdıktan sonra ütünün tabanına mum sürün ve kalın bir havluyla tabanı temizleyin. Ardından, az miktarda sirkeli suya batırdığınız bezle ütünün tabanını silin.

Ütünün Altındaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Temizlikte beyaz sirkenin gücünü bilen bilir. Ütü altı temizliğinde de beyaz sirkeden yararlanılabilir. Bunun için az miktar beyaz sirkeyi cezvenin içinde ısıtın, ardından ısınan sirkeyi havluyla ütünün altına sürüp ovalamaya başlayın. Bu yöntem sayesinde ütü altındaki yanık lekesini ve kireç izlerini çıkarabilirsiniz.

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir? | Evde Makyaj Süngeri Temizleme

Evde Küflenme Nasıl Önlenir? Küf Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Peteği Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir? Çaydanlıkta Kireç Nasıl Çıkar?

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu