Reklam
Gebelik

Hamilelikte Gaz Neden Olur? Hamilelikte Oluşan Gaz Nasıl Giderilir?

Reklam

Vücudunuzdaki artan progesteron seviyeleri nedeniyle hamilelikte gaz ve şişkinlik son derece yaygındır. Ancak neyse ki bununla nasıl baş edebileceğinizi biliyoruz. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Gaz Neden Olur?

Bazı insanlar, başkalarını hiç rahatsız etmeyen yiyeceklerden dolayı gaz sorunu yaşarlar. Örneğin, laktoz intoleransı olan kişiler, süt veya dondurma gibi süt ürünlerini yedikten sonra şişkinlik ve gaz oluşumu meydana gelir. Bunun nedeni, süt ürünlerindeki şekeri (laktoz) parçalayan enzim olan laktazın yeterli miktarda üretilmemesidir. Kişiden kişiye değişen kolondaki bakteri dengesi de ne kadar gaz ürettiğinizi etkileyebilir.

Bazı karbonhidratlar gazın ana suçlularıdır. Protein ve yağlar doğrudan çok az gaz üretir, ancak yağlar sindirimi yavaşlattıkları için şişkinlik hissine katkıda bulunabilirler.

Şişkinlik ve gaz hamileliğin erken belirtileri olabilir. Genellikle gaz çıkarmıyorsanız ve birdenbire sürekli çıkarmaya başladıysanız, dikkatli olun (veya en azından hamilelik testi yaptırın). Ve hazırlıklı olun: Gaz hamileliğiniz boyunca devam edebilir.

Hamilelikte Gazın Fazla Olması Normal Mi?

Hamilelik sırasında gaz çok yaygındır. Hamileyken vücudunuz, sindirim sisteminiz de dahil olmak üzere tüm kaslarınızı gevşeten bir hormon olan progesteronu salgılar. Bu gevşemiş kaslar sindirimi yavaşlatır, bu da özellikle büyük bir yemek yedikten sonra normalden fazla gaza, şişkinliğe, geğirmeye ve şişkinliğe neden olabilir.

İnsanlar normalde günde birden fazla geğirme veya osurma yoluyla gaz çıkarırlar. Ancak hamile olduğunuzda kendinizi bunu daha sık yaparken bulabilirsiniz. Ayrıca, hamileliğiniz ortaya çıkmaya başlamadan haftalar önce bile şişkinliği gidermek için gün boyunca pantolonunuzun düğmelerini açmak zorunda kalabilirsiniz.

İlk üç aylık dönemdeki şişkinliğin ötesinde, genişleyen rahminiz karın boşluğunuzu doldurmaya başlar, bu da sindirimi yavaşlatabilir ve midenize baskı uygulayarak yemekten sonra kendinizi daha da şişkin hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, daha önce bu durumlardan hiç rahatsız olmamış olsanız bile, hamilelik sırasında mide yanması veya kabızlık da yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte bir miktar şişkinlik ve gaz kaçınılmaz olabilir, ancak gaza neden olma olasılığı daha yüksek olan gıdaları azaltmak, bunların bir kısmını azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Bununla birlikte, gaza neden olabilecek her şeyi beslenme listenizden çıkaramazsınız, aksi takdirde hamilelik sırasında dengeli beslenmemiş olursunuz.

hamilelikte gaz
hamilelikte neler gaz yapar

Gaz ve şişkinliğe neden olma olasılığı en yüksek olan bazı yiyecekleri sınırlayarak başlayın. Biraz rahatlama hissettiğinizde, bu yiyecekleri tek tek beslenme listenize eklemeye başlayın, böylece soruna neyin sebep olduğunu belirlemeye çalışabilirsiniz.

 • Fasulye, tam tahıllar ve lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli ve kuşkonmaz gibi bazı sebzeler birçok insanda gaz problemi oluşturacak şeker rafinozunu içerir.
 • Fruktoz pırasa, soğan, enginar, kurutulmuş meyve, ketçap, armut, elma, bal, buğday ve meyve suyu gibi bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, işlenmiş gıdalara, birçok gazlı içeceklere ve meyveli içeceklere sıklıkla eklenen bir fruktozdur.
 • Buğday ve mısır nişastalarında olan karmaşık karbonhidratlar çoğu kişide gaz problemine neden olur.  Bunun nedeni çoğu kişide bu karmaşık karbonhidratları sindirmek için gereken enzimden yoksun olmasıdır.
 • Laktoz intoleransı olan kişiler süt ürünleri tükettiklerinde gaz, ishal ve mide ağrısı çekerler. Sadece hafif laktoz intoleransınız varsa, hamilelik sırasında süt ürünleri tüketiminizi artırana kadar herhangi bir belirti fark etmemiş olabilirsiniz. Sorunun süt ürünlerinden kaynaklandığından şüpheleniyorsanız laktozsuz süt veya kalsiyumla zenginleştirilmiş soya sütünü deneyin. Herhangi bir süt içmiyorsanız, muhtemelen kalsiyum takviyesi almanız gerekecektir.
 • Yüksek yağlı ve kızarmış yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer, bu da kolonunuzda takılıp gaz üretme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Hamilelikte Gaz Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

Beslenme listenizde değişiklikler yapmanızın yanı sıra, hamilelik sırasında oluşan gazı hafifletmenin daha fazla yolu var:

hamilelikte gaz giderici şeyler
hamilelikte gaz giderici şeyler
 • Büyük öğünler yemeyin. Bunun yerine gün boyunca birkaç küçük öğün yiyin.
 • Yemek yerken acele etmeyin ve iyice çiğneyin. Yemek yerken konuşmayın.
 • Yemek sırasında bir şeyler içmek yerine, yemekten sonra için. İçeceğiniz içecekleri güne yaymanız daha sağlıklıdır.
 • Şişeden veya pipetle değil, bardaktan için.
 • Gazlı içecekler içmeyin.
 • Yapay tatlandırıcı sorbitol ile tatlandırılmış hiçbir şey içmeyin.
 • Sakız çiğnemeyin veya sert şekerleri tüketmeyin.
 • Sadece küçük bir atıştırmalık olsa bile, yemek yerken veya bir şeyler içerken oturun.
 • Hareketli kalın. Hamilelik sırasında kısa yürüyüşler yapmak, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.
 • Kabızlığı önleyin.
 • Sigara içmeyin. Hamilelik sırasında sigara içmek yalnızca birçok ciddi sağlık sorununa katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda mide asiditesini de artırır.
 • Rahatlama ve iyi nefes alma tekniklerini öğrenmek için doğum öncesi yogayı deneyin. Bazı insanlar heyecanlandıklarında veya kaygılandıklarında daha fazla hava yutma eğilimindedirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu