Reklam
Gebelik

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Normal Mi? Bebek İçin Riskli Mi?

Reklam

Hamilelikte kolesterol yüksekliği sizi ve bebeğinizi nasıl etkileyebilir ve bu konuda neler yapabilirsiniz?

Vücudunuz, bebeklerin sağlıklı büyümesini desteklemek için hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde daha fazla kolesterol üretir. Birçok kadın hamileliğin sonraki aşamalarında daha yüksek kolesterol seviyelerine sahiptir.

Kolesterol düzeylerinin doğumdan sonra birkaç hafta daha yüksek kalması ve ardından başlangıç düzeyinize düşmesi beklenir.

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Neden Olur?

Gebelikte kolesterol yüksekliği durumunun sayısız nedeni vardır. Kolesterol, östrojen ve progesteron hormonları yapmak için gerekli olduğu için geçici olarak yükselir. Bunlar hamilelik boyunca sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

Doymuş yağ oranı yüksek diyetler ve yetersiz fiziksel aktivite de yüksek kolesterole neden olabilir. Ayrıca, bir kişinin yüksek temel kolesterol seviyelerine sahip olmasına neden olan ailesel hiperkolesterolemi (FH) adı verilen genetik bir durumu miras almış olabilirsiniz.

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Belirtileri

Özellikle hiçbir şey fark edilmeyecek ve hayatınız sorunsuz ilerleyecektir. Bununla birlikte, seviyeler maksimum limitleri aşarsa ve uzun süre aynı kalırsa, kalp krizi veya inme gibi bazı ciddi komplikasyon riski altında olabilirsiniz. Bu, atardamarlarınızda kolesterol biriktiğinde olabilir.

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Normal Mi?

Aslına bakarsanız öyle. Bebek gelişmeye başladıkça kendi kolesterol miktarını da geliştirmeye başlar ve böylece annenin vücudundaki toplam kolesterol miktarı artar. Ayrıca, yükselen kolesterol seviyeleri hamilelikten yaklaşık dört ila beş hafta sonra normale döner. 120 ile 190 mg/dl arası kolesterol seviyeleri genellikle normal kabul edilir, ancak gebelikte 200 mg/dl’nin oldukça üzerine çıkabilir.

Hamilelikte Kolesterol Yüksekliği Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebeliğin son döneminde geçici olarak yüksek kolesterol düzeylerine sahip olunması beklenir ve genellikle anneler ve bebekleri için zararsızdır.

Bununla birlikte, ilk üç aylık dönemde yüksek kolesterol geliştirmek bazen daha büyük ciddi sağlık sorunları riskine yol açabilir.

gebelikte kolesterol yüksekliği
kolesterol bebeğe zarar verir mi

Yüksek kolesterol, kan damarlarının tıkanmasına neden olabilir ve bu da şunlara yol açabilir:

  • Yüksek tansiyon
  • Erken doğum
  • Kalp krizi
  • Felç

Sağlık riskleri, anne adayının kolesterol seviyesi yükselmeden önceki sağlık durumuna bağlıdır. Bu, bir kişinin kalp hastalığını ve inme riskini artıran sigara içme gibi faktörleri içerir. Bunun nedeni sigaranın kan damarlarına zarar vermesidir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir? Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır? adlı yazı dizinimize göz atmak için mavili alana tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte Kolesterole Ne İyi Gelir?

Bir kadın hamile olduğunda, kolesterol seviyeleri hamile olmayan yetişkin bir kadın için normal kabul edilen değerlerin üzerine çıkar.

Bu artış, kadınların gebelik sırasında yaşadıkları hormonal ve metabolik değişiklikler nedeniyle, gebeliğin ilk üç aylık dönemi geçtikten sonra daha belirgin hale gelir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında yüksek kolesterol, doğumdan kısa bir süre sonra doğal olarak düşmelidir.

Bununla birlikte, hamile kadınlarda kolesterol seviyelerinin sıkı bir şekilde kontrol edilmemesi yaygındır ve bu nedenle hamilelik sırasında normal kolesterol değerlerini belirleyen bir aralık yoktur.

hamilelikte kolesterol yüksekliği
hamilelikte kolesterol yüksekliği nasıl düşürülür

Gebelikte kolesterol düzeylerinin istenmeyen düzeylere çıkmasını önlemek için gebeler aşağıdaki önerileri akılda tutmalıdır:

  • Lif açısından zengin ve doymuş yağ oranı düşük, dengeli, çeşitli bir diyet uygulayın. Yağ alımı balık, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı kaynaklardan gelmelidir.
  • Hamileliğe uyarlanmış egzersiz uygulayın.
  • Stresten kaçının.
  • Bol su tüketin.

Bununla birlikte, büyüme ve fetal organların gelişimi için gerekli bir molekül olduğu için hamilelik sırasında düşük kolesterol düzeyine sahip olmanın da ideal olmadığını belirtmek önemlidir.

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer? Gebelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kabızlık Neden Olur? Gebelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu