Reklam
SaçGebelikGenel

Hamileyken Saç Boyanır Mı?

Reklam

Hamilelik sürecinde bir çok fizyolojik değişim beraberinde birtakım şeylerin yapılıp yapılmaması gerektiğini de beraberinde getiriyor. Bunların başında bir soru ise ‘ Hamileyken saç boyanır mı? Saç boyatmak bebeğe zarar verir mi?’ soruları.

Hamileyken Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tıbbın ele aldığı bir çok konuda farklı görüşler olduğu gibi bu teoride de uzmanlar ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim uzman ilk üç ay bebeğin organ gelişimi devam ettiği gerekçesiyle ilk üç ay bebeğin sağlığı açısından boyatmanın zararlı olduğu görüşünü taşıyor.

Fakat dördüncü aydan itibaren boyatmanın bir sakınca yaratmayacağı görüşündeler. Bunun yanında amonyaksız ve kimyasal olmayan boyaların tercih edilmesi görüşünü taşıyorlar. Fakat günümüzde tamamen bitkisel denilen ürünlerin bile içerisinde kimyasal barındırıp barındırmayacağı hakkında kuşkularımız olabiliyor.

hamileyken sac boyatılır mı
hamileyken sac boyatılır mı

Diğer kesim ise gebeliğin hangi ayında olunursa olunsun saçlarınızı istediğiniz gibi boyatabileceğinizi savunuyor. Dikkat edilmesi gereken tek bir hususla tabi ki. Boyatılan saçın saç derisiyle temas etmemesi gerekiyor. Bunun için saç derinizden bir santimetre kadar aşağısından boyamaya başlamalarını isteyebilirsiniz.

Aslında bu sorunun cevabı çok da zor değil. Saç boyası saç telleriyle değil deri tarafından emilerek bebeğe kan yoluyla ulaşabilir. Bu yüzden boyalar deri ile temas etmediği müddetçe sıkıntı yaratmayacaktır.

Bütün bunların yanında saç diplerinizin de rengini değiştirmek istiyorsanız fakat zararlı olmayacak bir yol izlemeyi tercih etmek isterseniz, saçlarınıza kına yakabilirsiniz. Sadece saç dipleriniz ve diğer taraflar arasında çok belirgin ton farkı var ise kınayla yine ton farkı olacaktır.

Bunun yanında evde kendi boyanızı kendiniz yapacaksanız da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

hamileyken saç boyanır mı
hamileyken saç boyanır mı
  • Saçınızı boyarken saç derisiyle teması olmaması gerektiği gibi tabi ki eller de önemli. Fark eden bir şey yok. Bu yüzden saçlarınızı boyarken eldiven kullanmaya dikkat etmelisiniz.
  • Boya yaparken odanın hava almasına dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğu kadar hava almayan ve sadece boya kokusuna maruz kaldığınız bir ortamda saçınızı boyamayın.
  • Normal zamanda kaş boyamayı da tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat deriye çok yakın olduğu için bu dönemde kaş boyamamaya itina etmelisiniz.
  • Saçlarınızı durulama aşamasına gelirsek iyice saçlarınızın durulandığından emin olmalısınız. Normal zamandan bir tık daha uzun tutabilirsiniz.

Hamileyken Saç Kestirilir Mi? Hamileyken Manikür, Ağda ve Epilasyon

Çevredeki insanların her konuda bir lafı ve tavsiyesi olduğu için bu süreçte de maalesef bir çok öğüde maruz kalmış olabilirsiniz. Özellikle yaşça büyük kişiler tarafından bir çok kişi buna kalkışabiliyor. ‘O sağlıksız. Bunu yapma.’ gibi tavsiyeler insanın kimi zaman canını dahi sıkabiliyor.

Aklınıza takılan bir soruda en yararlı ve en doğru çözüm önerisini de tabi ki doktorunuza danışmak önem taşıyor. Çoğu zaman bir uygulama gebeden gebeye değişebiliyor. Kimi zaman bir başkasına iyi gelen şey sizlere iyi gelmeyebilir.

hamileyken sac kestirilebilir mi
hamileyken sac kestirilebilir mi

Yine hamileyken saç kestirilemeyeceğini halk hikayesi olarak söyleyebiliriz. Gebelik sürecinde rahatlıkla saçlarınızı kestirebilirsiniz. Yine aldığınız besinlerin bebek yerine saçlarınıza gittiğini söyleyenler de yanılıyorlar. Saça giden besinler ile bebeğinize giden besin birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Hamileyken saç boyanır mı? sorusunun yanında akıllara çok takılan diğer sorulara da cevap vermek istedik. Manikür ve ağda uzmanlar tarafından sakıncalı bulunmuyor. Lazer epilasyona gelecek olursak, yine zararlı olarak görülmese de tavsiye edilmiyor.

Hamilelik sürecinde ekstra tüylenmeler olabilmektedir. 40. günden sonra vücudunuz eski haline büyük oranda dönecektir. Bu yüzden bu sürecin sonunda tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Sağlıkla kucağınıza alın :))

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu