Reklam
Saç

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerinin Acıması Ne İyi Gelir?

Reklam

Saç dipleri neden acır sorusunun karşılık bulduğu bir içerikle buradayız.

Bakım yapmak, sadece belli bir bölgeye has bir kalıp değildir. Vücudumuzun her yerine özel ve ayrı bakım yapmak önemlidir.

Saç diplerinin acıması çoğu zaman can sıkıyor. İlk etapta saç bakımının doğru yapılmadığı düşünülse de, bunun yanı sıra, ciddi saç derisi hastalıklarından da kaynaklı olabilir.

Saç Dipleri Neden Acır?

Saç diplerinde yaşanan acıma sorunun ilk akla gelen nedeni saç nezlesi olma durumudur. Yalnızca acıma değil; bunun yanında, ağrı, yanma ve döküntü gibi şikayetler de mevcutsa saç nezlesi belirtilerini karşılıyor demektir.

Saç dipleri neden acır
Saç nezlesi belirtileri

Saç nezlesini önlemek için ıslak saçla dışarı çıkmamak ve ıslak saçla uyumamak gerekir. Kısacası saçı ıslak bırakmak, saç derisi için iyi değildir.

Saç nezlesinin dışında saç diplerinin acımasına sebep olan diğer nedenler şunlardır:

 • Saçların gür ve kalın telli olması, saç diplerinde acıma sorununu beraberinde getirir.
 • Saç derisinde sivilce problemi yaşıyorsanız, acıma ve kaşıntı hissiyatının var olma durumu da söz konusudur.
 • Uzun süre saçınızı taramamak da bir başka etkendir. Bunu önlemek için haftada en az 1 kere saçınızı tarayın.
Saç dipleri neden acır
Saç dipleri neden acır
 • Kemoterapi sonrası saç diplerinde acıma gerçekleşebilir. Ancak kalıcı bir acıma söz konusu değildir. Zamanla acı kaybolacaktır.
 • Yağlı bir saç derisi, her zaman kaşınmaya ve acımaya meyillidir. Bunun için, yağlı saçlar için etkili şampuan ve saç kremleri kullanmanız gerekir.
 • Saç derisinde oluşan mantar ve akabinde acı, kaşıntı ve kızarıklık yaratabilir.
 • Herhangi bir problemin ana kaynağı olan stres, saç diplerinin acımasına da sebep oluyor.
Saç dipleri neden acır
Saç dipleri neden acır
 • Saç derisinin acımasına sebep olan bir diğer etken ise saç bakım ürünleridir. Saçlarınızı sık sık, veya saç ürünlerini fazla kullanmanızla saç derinizde tepkime yaşayabilirsiniz.
 • Saçı sımsıkı toplamak, saç diplerinde ağrı ve saç derisinde acıya neden olur.
 • Saç boyalarının içeriğinden dolayı, saçlar çoğu zaman zarar görür. Genellikle organik olan saç boyaları tercih etmeye çalışınız.

Boom Butter Saç Bakım Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazı dizimize bakarak saçlarınıza gereken bakımı sağlayacak adımı atabilirsiniz.

Saç Diplerinin Acıması Nasıl Geçer?

Saç diplerinin acıması ne iyi gelir? sorusunu yanıtladıktan sonra saç diplerinde yaşanan acımanın nasıl geçeceğine değinelim.

 • Migren kaynaklı saç ağrısı için en iyi çözüm ilaç tedavisidir. Saç ağrınızla ilgili olarak migreni doktorunuza söylemeniz önemlidir, çünkü daha sık migren gelişimi için bir risk faktörü olabilir.
 • Saçınızı her gün yıkıyorsanız, saçınızın yıkamalar arasındaki araya alışması biraz zaman alabilir. Yağ bezleri muhtemelen aşırı uyarılır ve bu da kafa derinizde yağlı bir his yaratabilir. Ama sabırlı olun. Saçınız ve saç deriniz zamanla kendini dengeleyecektir.
 • Yıkamalar arasında da kuru şampuan kullanmaya dikkat edin. Bakteriler yıkanmamış saçta kolayca birikebilir ve saç derinizde ürün birikmesine neden olabilir. Kuru şampuanı yalnızca kökler ve taç çevresi gibi ihtiyaç duyulan yerlerde kullanın ve doğal, tıkanmayan bileşenlere sahip bir şampuan seçtiğinizden emin olun.
 • Sıkı toplanmış saç modelleri şık bir görünüm için ideal olabilse de tüm gün ya da haftanın her günü tercih etmemelisiniz. Kafa derisi ağrısına bir başka basit çözüm, uyurken saçlarınızı açık bırakmalısınız.
 • Mantar, sivilce gibi ciddi sorunlar yaşıyorsanız, bir hekime görünmeniz daha doğru olacaktır. Ancak diğer durumlar için ise, saçlarınıza özgü şampuanlar kullanmaya ve saç bakımınıza önem vermeye dikkat ediniz.

Saça Sirke Sürmek Faydalı Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu