Reklam
Sağlık

Hiperhidroz Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Reklam

Sıcak, bunaltıcı günlerde veya egzersiz yaparken ter atmak doğaldır ve aslında sağlıklıdır. Terleme vücudun soğuma yöntemidir. Ancak bazen vücut çok fazla terler; bu, hiperhidroz adı verilen tıbbi bir duruma sahip kişilerde görülen durumdur.

Hiperhidrozlu kişilerde, vücudun 2 ila 4 milyon ter bezi aşırı aktiftir ve başkalarının hafifçe terlediği zamanlarda (eğer varsa) aşırı terlemeye neden olur. Hava koşulları veya fiziksel aktivite bunu gerektirmediğinde bile çok terlerler. Siz veya sevdiğiniz biri için durum buysa, bu konuda bir dermatologla konuşmayı düşünebilirsiniz çünkü yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Kendinizi günlük olarak gömleklerinizin lekelendiğini, avuçlarınızın damlaması nedeniyle el sıkışmaktan utandığınızı, kar fırtınasının ortasında terlediğinizi veya eve döndüğünüzde spor ayakkabılarınızdaki ter birikintisiyle karşı karşıya kaldığınızı görüyorsanız, konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Bazen bu duruma ilaçlar veya tıbbi bir durum neden olur, ancak çoğu zaman altta yatan bir neden yoktur.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedir?

Aşırı terleyen insanlar, terlerinin günlük yaşamlarını engellediğini fark ederler. Hiperhidrozun neden olduğu bariz sosyal damgalama ve rahatsızlıkların yanı sıra, bu duruma sahip kişiler cildin çok sık ıslandığı yerlerde mantar ve mayaların neden olduğu cilt enfeksiyonlarına da yakalanabilir.

Aşırı terlemenin sinir sisteminin aşırı faaliyeti nedeniyle tetiklendiğini bilsek de bir nedenin belirlenebilmesi alışılmadık bir durumdur. Ancak bazen hiperhidrozun nedeni şunlar olabilir :tiroid bozuklukları, menopoz veya bazı ilaçlar.

aşırı terleme
aşırı terleme neden olur

İki tip hiperhidroz vardır:

Birincil hiperhidroz: Çoğu zaman, bu duruma sahip kişiler vücudun her yerinde değil, yalnızca bir veya iki bölümünde aşırı terler. Ayakları, elleri, koltuk altları, alınları, avuç içleri veya kafa derileri ıslanabilir ve vücutlarının geri kalanı normal şekilde terler. Bu durum sistemik bir bozuklukla ilişkili değildir.

İkincil hiperhidroz: Bu tip hiperhidroz vücudun bir veya iki yerinde meydana gelebileceği gibi tüm vücudu da etkileyebilir. Bazı ilaçlardan veya tıbbi bir durumdan kaynaklanır. Sekonder hiperhidrozla sıklıkla ilişkilendirilen bazı durumlar şunlardır:

 • Aşırı aktif tiroid
 • Diyabet
 • Menopoz
 • Kafa yaralanmaları
 • Omurilik yaralanmaları
 • Obezite
 • Tümörler

Hiperhidroz Kimlerde Görülür?

Her yaştan insan aşırı terleme yaşayabilir. Dermatologlar şunu belirtiyor:

 • Hiperhidroz ailelerde görülme eğilimindedir.
 • Bazı tıbbi durumlar (menopoz gibi) terlemeye neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar aşırı terlemeye neden olabilir.
 • Sorun iklime rağmen ortaya çıkıyor.
 • Muhtemelen teşhis edilenden daha fazla insanda hiperhidroz vardır.

Aşırı Terlemeden Nasıl Kurtulurum?

Terlemeyi önleyici bir ürün kullanmak terleme probleminizi kontrol etmek için yeterince işe yaramıyorsa, çeşitli tedaviler mevcuttur:

 • Reçeteli terleme önleyiciler: Doktorunuz bu ürünleri gece boyunca ve/veya plastik bir örtü altında uygulamanızı önerebilir. Bu, formülün ter bezlerinin bulunduğu cilde nüfuz etmesine yardımcı olarak etkinliğini artırır.
 • İlaçlar: Doktorunuz ter bezlerinin ter salmasını önlemeye yardımcı olan ilaçlar reçete edebilir. Bu, sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde yaşayan, çalışan veya egzersiz yapan veya belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için bir seçenek olmayabilir.
 • İyontoforez: Bu cihaz, ellerinizi veya ayaklarınızı sığ bir su kabına batırırken, sinirlere düşük voltajlı bir akım vererek ter bezlerini geçici olarak kapatarak çalışır. Tedavinin ne sıklıkta yapılacağı konusunda dermatoloğunuzun tavsiyelerine uyun.
 • Botulinum toksin enjeksiyonu Botoks enjeksiyonlarının, hiperhidrozlu kişiler için koltuk altı bölgesinde kullanılması FDA tarafından onaylanmıştır. Bir dermatolog tarafından yapılan enjeksiyonlar tedaviden sonra birkaç ay boyunca etkilidir. Terlemenin oluşmasına neden olan bir kimyasalın salınımını engelleyerek çalışırlar.

Gece Terlemesi Neden Olur? Gece Terlemeleri Nasıl Önlenir?

Menopoz Terlemesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Ayak Terlemesi Neden Olur, Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu