Reklam
Genel

Menopoz Terlemesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Reklam
Menopoz sıcak basmaları ve vücut ısısındaki dalgalanmalar terlemeye neden olabilir. Özellikle gece. Bu içeriğe göz atarak menopoz terlemesine ne iyi gelir sorusuna yanıtlar bulabilirsiniz.

İçindekiler

Menopoz Terlemelerine Ne İyi Gelir?

Perimenopoz ve menopozdaki kadınların yaklaşık %75-85’i, vücutta artan terleme ve tekrarlayan iç ısı hissi fark eder. Bu süre zarfında psikolojik ve fiziksel rahatsızlığı nasıl azaltabilirsiniz? Vücudunuzu dinlemeye çalışın ve belirli sağlık ve yaşam tarzı yönlerine dikkat edin. İşte menopoz sırasında nasıl daha az terleyeceğinize dair birkaç ipucu:

menopoz gece terlemeleri
menopoz terlemesi nasıl geçer
  • Birçok bilim adamı, normal kiloyu korumanın ve düzenli egzersize katılmanın, sıcak basmalarının sıklığını ve yoğunluğunu azaltmanıza izin verdiği konusunda hemfikirdir.
  • Kişisel gevşeme teknikleriniz ve derin nefes alma, sakin kalmanıza ve genellikle yaşa bağlı hormonal değişiklikler sırasında yaşanan öfke patlamalarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
  • Baharatlı yiyeceklerden, alkollü ve kafeinli içeceklerden, nikotinden uzak durmak, yeterli miktarda su içmek terlemenin azalmasına katkıda bulunur.

Menopozda Gece Terlemesi Neden Olur?

Geceleri sizi uyanık tutan şiddetli aşırı terleme nöbetleri, gece terlemeleri olarak bilinir. Genellikle gece terlemesi sizi uyandırır ve bazen sırılsıklam olmuş battaniyeleri ve çarşafları değiştirmeniz gerekebilir.

Birçok kadın için gece terlemelerinin birincil nedeni menopoz sırasında meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Ancak enfeksiyonlar, ilaçlar veya yaşam tarzı seçimleri gece terlemesine neden olabilir.

Çok fazla alkol içerseniz, çok fazla sigara içerseniz veya çok fazla kafein tüketirseniz, yatakta terli olarak da uyanabilirsiniz.

Menopozda Gece Terlemesi Nasıl Önlenir?

Yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınız uyku kalitenizi önemli ölçüde etkiler. Bu alışkanlıklardan bazılarını yeniden değerlendirmenin ve gece terlemeleri nedeniyle uyumakta zorluk çekiyorsanız belki yenilerine başlamanın zamanı gelmiş olabilir.

1. Egzersiz Yapın

Geceleri aşırı terlemeyi önlemek için gün içinde sık sık ve tutarlı bir şekilde egzersiz yapın. Çalışmalar, haftada dört veya beş kez, günde 45 dakika bisiklet veya koşu yapmanın sıcak basma sayısını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor.

2. Yediklerinize Dikkat Edin

Belirli yiyeceklerin gece terlemesine neden olduğu bilinmese de, bazıları vücudunuzun çok fazla asit üretmesine neden olabilir. Ekstra asitle daha da kötüleşen asit reflü, gece terlemelerine yol açabilir.

Akşam yemeğinden sonra veya akşamları bu yiyeceklerden tamamen kaçının:

  • Yüksek yağlı yiyecekler
  • Baharatlı yiyecekler
  • Domates bazlı yemekler gibi oldukça asitli yiyecekler
  • Çikolata
  • Narenciye

Protein ve alkol, vücudun büyük miktarlarda proteini sindirmek için daha fazla çalışmasına neden olarak vücut ısısını yükseltir ve gece terlemelerine neden olur.

3. Alkolü Azaltın veya Alkolden Uzak Durun

Alkol, merkezi sinir sisteminiz ve dolaşım sisteminiz dahil olmak üzere vücudunuzun hemen hemen her bölümünü etkiler. Alkol içtiğinizde kalp atış hızınız artar ve kan damarlarınızın genişlemesine neden olarak gece terlemelerine neden olur.

Terlemenin kendi kendine durması genellikle birkaç hafta alır. Herhangi bir ciddi yaşam tarzı değişikliğini yalnızca bir profesyonelin yardımıyla yapın.

4. Meditasyon Yapın

Stresten kurtulma ve gece terlemelerinde azalma, farkındalık ve meditasyon tekniklerinin iki faydasıdır.

Makul bir günlük program sürdürmek, stresinizi yönetmeye odaklanmak ve düzenli aralar vermek çok önemlidir. Yatmadan önce günü unutmanıza yardımcı olacak iyi bir kitap veya sakinleştirici bir müzikle gevşemeye çalışın.

5. Hormon Replasman Tedavisini Düşünün

Tiroid hormonları, östrojen ve diğer hormonların düşüklüğünü hormon replasman tedavisi (HRT) ile düzeltiliyor. Sonuç olarak, sıcak basmaları, gece terlemeleri ve düzensiz uyku düzenleri sorun olmaktan çıkar.

Menopozda Vajinal Kuruluk Nasıl Giderilir?

Menopozda Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu