Reklam
Güncel Hayat

Gece Terlemesi Neden Olur? Gece Terlemeleri Nasıl Önlenir?

Reklam

Terleme normaldir ve vücudun sıcaklığını düzenleme şeklinin temel bir parçasıdır. Saunada veya spor salonunda egzersiz yaparken aşırı terleme beklenir. Gece terlemesi ise bambaşka bir durumdur.

Gece Terlemeleri Nedenleri

Vücudun sıcaklık düzenleme sistemi karmaşıktır ve birçok faktörden etkilenir; bu da bazı durumlarda bir kişinin neden gece terlemesi yaşadığını tam olarak bilmeyi zorlaştırabilir.

Gece terlemeleri uyku kalitesini düşürebilir, yatak partnerini endişelendirebilir ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Sonuç olarak gece terlemelerinin nedenleri ve bunların nasıl çözüleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeniz doğaldır.

gece terlemesi
gece terlemek neyin belirtisi

Menopoz

Menopoz, kadınların adetlerinin kalıcı olarak kesilmesidir. Bu süre zarfında vücudun östrojen ve progesteron hormonlarının üretimindeki önemli değişikliklerin sıcak basmalarının önemli bir nedeni olduğuna inanılıyor.

Sıcak basması menopozun bir işareti olarak kabul edilir. Kadınların %85’ini etkiliyor. Çoğu durumda, sıcak basması aslında perimenopoz olarak bilinen menopozdan önceki geçiş döneminde başlar ve menopoz sonrası dönemde de devam edebilir.

Menopozal sıcak basması normalde birkaç dakika sürer ve gece terlemelerine neden olabileceği gece de dahil olmak üzere günde birçok kez meydana gelebilir. Sıcak basmalarının birkaç yıl boyunca devam etmesi yaygındır ve bazı kadınlar bunları yirmi yıldan fazla bir süredir deneyimlemektedir.

İlaç Tedavisi

Bazı ilaçların kullanımıyla geceleri terleyerek uyanmaya yol açtığı bilinmektedir. Bunlar arasında bazı antidepresanlar, steroidler ve paradoksal olarak terlemeye neden olabilen aspirin veya asetaminofen gibi ateşi düşürmek için alınan ilaçlar bulunur.

Bazıları için kafein alımı genel terlemenin bir nedeni olabilir. Alkol ve uyuşturucu kullanımı da gece terlemesi riskini artırabilir.

Hormon Sorunları

Hormonal problemler geceleri terlemeye neden olabilir. Gece terlemeleriyle bağlantılı hormon sorunlarına örnek olarak hipertiroidizm verilebilir.

Beynin vücut ısısını düzenleyen kısmı hipotalamus olarak bilinir ve aynı zamanda endokrin sistemde de rol oynar. Hipotalamik fonksiyon bozukluğu hormon dengesizlikleri ve gece terlemeleriyle ilgili altta yatan bir sorun olabilir.

Gece Uyurken Terlemeyi Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Gece terlemeleri endişe verici ve rahatsız edici olabilir ve sıklıkla ciddi uyku bozukluklarına neden olur. Sonuç olarak, gece terlemesiyle uğraşan herkesin, onlardan nasıl kaçınacağını ve daha rahat uyuyacağını bilmek istemesi doğaldır.

Özellikle menopozla ilgili olan gece terlemelerine yönelik standart yaklaşım, basit değişiklikleri deneyerek başlamaktır. Bu, gece terlemelerinin sıklığını ve şiddetini en aza indirebilir. Bu, uyku ortamınızdaki değişiklikleri içerebilir.

  • Daha serin bir yatak odasında uyuyun: Daha sıcak bir yatak odası gece terlemelerinin ana nedeni olmasa da, onları kolaylaştırabilir veya tetikleyebilir. Yatak odanızı klima veya pervane yardımıyla serinletebilirsiniz.
  • Yeni yatağa yatırım yapın: Mevcut yatağınızı değerlendirmenin yanı sıra yatağınızı da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Hafif, nefes alabilen çarşaflar nemi uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca ağır yorganı daha hafif bir yorganla değiştirmek isteyebilirsiniz.
  • Nefes alabilen giysiler giyin: Dar giysiler ısıyı hapseder, bu nedenle nefes alabilen ve havadar malzemelerden yapılmış hafif, bol giysiler giymek en iyisidir. Üşüdüğünüzde kat kat giyinerek vücut sıcaklığınızı kontol altına alabilirsiniz.
gece terlemeleri
gece uyurken terlememek için ne yapmalı

 

Uyku ortamınızı ayarlamanın yanı sıra genel sağlığınızı ve uykunuzu iyileştirmek için günlük alışkanlıklarınızda değişiklik yapmayı düşünebilirsiniz.

  • Kafein, alkol ve baharatlı yiyeceklerden kaçının: Bütün bunlar vücut ısısında artışlara neden olabilir ve terlemeye neden olabilir. Özellikle akşamları onlardan kaçınmak gece terlemelerini azaltabilir.
  • Soğuk su için: Yatmadan önce az miktarda soğuk su içmek, vücut ısınızı daha uygun bir seviyede tutmanıza yardımcı olabilir.
  • Sağlıklı kilonuzu koruyun: Bazı araştırmalar, yüksek vücut ağırlığı ile gece terlemeleri arasında bir ilişki olduğunu tespit etti. Aşırı kilolu veya obez olmak, uyku apnesi gibi uykuyu etkileyenler de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.
  • Gevşeme tekniklerinden yararlanın: Gecelerirahatlamanın yollarını bulmak uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Araştırmalar ayrıca kontrollü nefes alma gibi tekniklerin sıcak basmalarını anlamlı şekilde azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Gece terlemelerinin en etkili tedavisi her hastaya göre değişir ve her zaman bir sağlık uzmanı tarafından denetlenmelidir.

Menopoz Terlemesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu