Reklam
Sağlık

Kan İşeme Neden Olur? İdrarda Kan Gelmesi Tehlikeli Midir?

Reklam

Hematüri, idrarda kan görülmesine verilen tıbbi terimdir. İdrarda kan gelmesi oldukça yaygındır ve yetişkin nüfusun %30’unu etkiler. Hematüri olmanız ve bunu bilmemeniz bile mümkündür ve bunun çeşitli nedenleri olabilir.

İçindekiler

Kan İşemek Tehlikeli Midir?

İdrarınızda kan (veya herhangi bir idrar rengi değişikliği) gördüğünüzde anlaşılır bir şekilde paniğe kapılsanız da paniğe kapılmayın; altta yatan neden genellikle kolayca tedavi edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonunun (İYE) belirtisi olabilir.

Ayrıca idrar rengindeki değişikliklerin tümü idrar yolunuzdaki kandan kaynaklanmaz. Adet gören kadınlar idrarlarında kan görebilir, bazı ilaçlar idrarınızda kan görülmesine neden olabilir ve pancar dahil bazı yiyecekler yedikten sonra pembe veya kırmızı idrar çıkarmanıza neden olabilir.

Hematüri ciddi bir bozukluğun göstergesi olabilir ve idrar renginde renk değişikliği vakalarını doktorunuza bildirmeniz en iyisidir. Yaşlı hastaların ve sigara içenlerin idrarlarında kan bulunma olasılığı daha yüksektir ve sigara içenler genitoüriner kanser açısından daha büyük risk altındadır. Bu, böbrek, mesane, prostat, testis veya penis kanserlerini içerebilir.

Kan İşeme Nedenleri

Bahsedilen temel faktörlerin ötesinde birçok durum idrarda kan görülmesine neden olabilir:

kan işeme
kan işemek neden olur

Prostat Büyümesi

Kan işemek neden olur erkek? Orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde idrarda kanın yaygın bir nedeni prostat büyümesidir. Bu, prostatın üretraya (idrarın vücuttan çıkmak için geçtiği tüp) baskı yapmasına ve daha sonra hematüriye yol açabilecek bir idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Böbrek Taşı

Bu taşlar aslında vücutta böbreklerde veya mesanede bulunan minerallerden oluşan kristallerdir. Rahatsızlığa neden olacak kadar büyüyebilirler ve kanda idrara ve ciddi ağrıya neden olan tıkanıklıklara neden olabilirler.

Enfeksiyonlar

İdrarda kanın en yaygın nedeni olan idrar yolu enfeksiyonuna ek olarak birkaç farklı enfeksiyon da buna neden olabilir. Mesane veya böbrek enfeksiyonu ağrıya neden olabilir ve makroskobik veya mikroskobik hematüriye yol açabilir.

Böbrek Hastalığı

Böbrek hastalığı veya iltihabı idrarda kana neden olabilir. Bu, hastalığın kendisinden kaynaklanabileceği gibi diyabet gibi başka bir durumun bir parçası da olabilir.

İdrardan Kan Gelince Ne Yapmak Lazım?

İdrarda kan gördükten sonra hiç beklemeden doktora koşmanız gerekir. Tedavi nedene bağlı olacaktır. Enfeksiyonlar muhtemelen antibiyotiklerle tedavi edilir. Özellikle ağrılı böbrek taşları için reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Büyümüş prostat, ciddiyetine bağlı olarak alfa blokerler kullanılarak veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Kanda idrarla ilgili gelecekteki sorunları önleme yöntemleri arasında bol su içmek, seksten hemen sonra idrara çıkmak, iyi hijyen uygulamak ve sigarayı bırakmak yer alır. Ispanak ve ravent gibi belirli yiyecekleri sınırlandıran tuz alımının azaltılması gibi bazı diyet değişiklikleri yardımcı olabilir.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Az miktarda olması ve mikroskobik olması nedeniyle idrarınızda kan göremeyebilirsiniz. Doktorunuz rutin muayene sırasında idrarınızı kontrol ederken bunu bulabilir.

İdrarda gördüğünüz kanı asla göz ardı etmeyin. Özellikle aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz, doktorunuz tarafından kontrol edilin:

  • İdrar yaparken rahatsızlık
  • Sık idrara çıkma
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Acil idrara çıkma

Aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuzla iletişime geçin:

  • Ateşiniz, mide bulantınız, kusmanız, titremeniz veya karnınızda, yan veya sırtınızda ağrınız varsa
  • İdrar yapamıyorsanız
  • İdrarınızda kan pıhtıları görüyorsanız

Ayrıca aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

  • Cinsel ilişki sırasında ağrınız veya ağır adet kanamanız varsa, üreme sisteminizle ilgili bir sorun olabilir.
  • İdrarınızı damlatıyorsanız, gece idrara çıkıyorsanız veya idrar akışınızı başlatmada zorluk yaşıyorsanız, bu da prostat probleminden kaynaklanıyor olabilir.

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Ürik Asit Yüksekliği Nedenleri ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu