Reklam
Sağlık

Gece Yemek Yemek Zararlı Mı, Kilo Aldırır Mı?

Reklam

Çoğu zaman geceleri uyku tutmaz ve bir şeyler atıştırma isteğimiz olur. Hemen film açıp ya evdeki yemeğin dibini bulana kadar yeriz ya da abur cuburları bitirmeye çalışırız. Peki, gece yemek yemek zararlı mı, kilo aldırır mı?

Geceleri yenen yemekler alışkanlık haline gelince, her gece kendimizi bir şeyler yerken bulabiliriz. Ve bu alışkanlık bizlerde değişik yan etkilerle karşılaşmamızı beraberinde getirir.

Gece Yeme İsteği Neden Olur?

Geceleri yemek yeme isteğinin oluşmasının arkasında stres, depresyon ve düşük özgüven yatıyor.

Özellikle bu durum şişmanlarda normal veya zayıf kişilere oranla daha fazladır. Bu kişiler, gece yemek yedikleri için uyku bozuklukları yaşarlar ve uyanıp tekrar bir şeyler yerler. Sabahları ise, tok olarak uyanıp uzunca bir süre yeme istekleri olmaz. 

Gece İnsan Neden Acıkır?

Geceleri neden acıkıyorum?” diye düşünüyorsanız, gece acıkmasının temel nedenlerinden biri gündüzleri düzenli beslenmemektendir.

Gece yemek yemek
Gece acıkması neden olur

Özellikle gün içerisinde öğün atlayıp veya 4 saatten fazla aç kaldıysanız, kan şekerinde oluşan dengesizler geceleyin belirecektir. Haliyle bu durum size bir şeyler yeme ihtiyacı doğuracaktır. 

Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Gece yemek yemeyi nasıl engelleyebilirim?” sorusu internette çok aranır olmuş. Gece yeme sendromundan kurtulmanıza yardımcı olacak bir tavsiyemiz bulunuyor.

Neredeyse her diyet listesinde ara öğünler vardır. Aslında ne kadar önemli olduklarını gece yeme sendromunu durdurabileceğini öğrenince, daha da önem vereceğinizi düşünüyoruz. Zira, özellikle öğle ve akşam yemeği arasında  ara öğün tüketirseniz, geceleri yeme isteğiniz azalacaktır.

Bu ara öğünde hem protein hem de karbonhidrat dengesi kurabileceğiniz, süt ile meyve veya yoğurt ile galeta yanına bir parça peynir tüketebilirsiniz.

Gece Acıkınca Yenilecek Yemekler 

Geç saatlerde gelen açlık krizlerini sonlandıracak ve kilo almanızı engelleyecek hafif atıştırmalıkların olduğunu söylesek? Bunlar;

 • Tarçınlı süt
 • Salatalık
 • Sütlü ve meyveli yulaf ezmesi
 • Kuru yemişler ve kuru meyveler 
 • Muz
 • Elma
 • Bitter çikolata 

Yemek Yedikten Sonra Kaç Saat Sonra Uyumalı?

Geceleyin yemek yedikten sonra hemen uykuya geçmek, uzmanlar tarafından önerilmiyor. Zira, mide ekşimesi, kilo alımı ve uyku bozuklukları gibi sorunlarla karşılaşmamak için yedikten 3 saat sonra uykuya geçilmesi gerektiğini söylüyorlar. 

Gıdaların mideden bağırsağa geçiş süresi en az 3 saat olduğu için 3 saat beklenip daha sonra uyunması gerekiyor.

Gece Yemek Yemenin Zararları

Geç saatte yenilen yemekler kilo almanıza ve çeşitli hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. 

 • Kan şekeri seviyelerinde artış
 • Obezite
 • Kalp hastalıkları
 • Uyku bozuklukları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı? | Kilo Vermenin Tüyoları

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu