Reklam
Güncel Hayat

Holistik Beslenme Nedir? Nasıl Uygulanır?

Reklam

Holistik (Bütünsel) beslenme nedir? Hastalıkları önlemek ve sağlığı geliştirmek için beslenme, yaşam tarzı ve çevreye birbiriyle bağlantılı bir bakış açısı getiren doğal bir sağlık yaklaşımıdır. Holistik beslenme özünde, temiz bir diyet ve olumlu yaşam tarzı alışkanlıkları ile tüm benliğinizle ilgilenmenizi teşvik eder.

Bütünsel Beslenme Ne Demek?

Holistik beslenme, sağlığı geliştirmek ve hastalıkları önlemek için beslenme alışkanlıklarının, takviye kullanımının, yaşam tarzı seçimlerinin, çevrenin, zihniyetin ve maneviyatın nasıl birlikte çalıştığını araştırır.

Bütünsel beslenmenin ayırt edici özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Öncelikle rafine edilmemiş, işlenmemiş, organik ve mevsimlik tüm gıdaları yemek.
 • Takviyelerin rolünü anlamak, ancak bunları mümkün olduğunca gıda kaynaklarından almayı hedeflemek.
 • Gıda etiketlerini okumak ve anlamak gibi olumlu beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek.
 • Tarım, toprak sağlığı, kirleticiler, toksisite, organik gıdalar, işleme ve gıda katkı maddeleri dahil olmak üzere gıda ve dünya arasındaki ilişkiyi anlamak.
 • Farklı yaşam evrelerinde benzersiz beslenme ihtiyaçlarını anlamak.
 • Zihninizi ve ruhunuzu besleyen sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını teşvik etmek.

Bütünsel Beslenme Neden Önemlidir?

Sağlığınız dört ana şeyden etkilenir:

 1. Genetik ve kalıtsal yatkınlıklar
 2. Diyet
 3. Çevre
 4. Yaşam tarzı

Genetik ve kalıtsal yatkınlıklarımızı silemesek de, bu sağlık koşullarının ortaya çıkıp çıkmayacağını ve nasıl sonuçlanacağını etkileyebiliriz. Diyetimizi, çevremizi ve yaşam tarzımızı kontrol altına aldığımızda, olumsuz sağlık sonuçlarını önleyebilir ve en aza indirebiliriz.

Neyse ki, dünya bunu fark etmeye başlıyor. Sağlığımıza her zamankinden daha fazla dikkat ediyor ve kişisel bakımımıza öncelik veriyoruz. Vücudumuzun bize verilen genlerle elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlamak için diyetlerimizi ve yaşam tarzlarımızı değiştirmek istiyoruz.

holistik beslenme
holistik tabak ne demek

Bütünsel beslenme bununla ilgili. Geleneksel tıbbın yerine geçmez. Düzeltmeyi değil önlemeyi amaçlar. Ancak zihni, bedeni ve ruhu tedavi etmek için batı tıbbıyla da eşleşebilir.

Fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlığımızı aynı anda ele aldığımızda, olumlu sonuçlar görme olasılığımız daha yüksektir. Bunun nedeni, yaşam tarzı ve stres ve yalnızlık gibi çevresel faktörlerin de olumsuz sonuçlara yol açmasıdır. Bütün gerçekten de parçalarının toplamından daha büyüktür.

Holistik Beslenme Nasıl Yapılır?

Bütünsel beslenme ile ilgili iyi haber, kısıtlayıcı bir diyet olmamasıdır. Bunun yerine, vücudunuzu ve zihninizi besleyen, yoğun besleyici gıdalar yemekle ilgilidir.

 • Yiyecekleri mümkün olduğunca doğal durumuna yakın yiyin. Bu, öncelikle meyve, sebze, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller gibi doğadan gelen bütün gıdaları yemek anlamına gelir.
 • Çeşitli yiyecekler yiyin. Bu, sağlık için ihtiyaç duyduğunuz tüm vitaminleri, mineralleri ve bitkisel besinleri alma şansınızı artırır.
 • Mümkün olduğunda kimyasal katkı maddelerini azaltmaya veya ortadan kaldırmaya odaklanın. Buna koruyucular, yapay renkler ve tatlar ve yapay tatlandırıcılar dahildir. Bunu yapmanın en iyi yolu, öncelikle ev yapımı beslenmek ve güvendiğiniz markalardan satın almaktır.
 • Yüksek oranda işlenmiş gıdalardan, rafine edilmiş tahıllardan, derin yağda kızartılmış gıdalardan ve ilave şekerlerden kaçının. Bir gıdada, içindeki besinlerden daha fazlası vardır. Aslında yetiştirilme, işlenme ve pişirilme şeklinin beslenme profili üzerinde büyük etkisi vardır.
 • Mantıklı olduğunda yerel olarak yetiştirilen, mevsimlik tüm yiyecekleri ve organikleri yiyin. Uygun mevsimlerde yerel olarak yetiştirilen yiyecekler, besin açısından daha yoğundur. Bunun nedeni, doğal büyüme ve olgunlaşma zaman çizelgelerini takip etmeleri ve kimyasal olgunlaştırma maddelerinin kullanılmasını gerektirmemeleridir.
 • Mümkün olduğunda, aralıklı beslenen, ayrıca antibiyotik ve hormon içermeyen etler satın alın.
 • Dikkatli yiyin. Dikkatli yemek, neden, neyi ve nasıl yediğinizin farkında olmanız anlamına gelir. Yemek yediğimizde duygusal durumumuz, bir yemeğin nasıl sindirildiğini, emildiğini ve nihayetinde sağlığımızı etkiler.

Satvik Beslenme Nedir? Satvik Beslenmede Ne Yenir?

Antienflamatuar Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu