Reklam
Güncel Hayat

İlk Buluşmada Ne Giyilir? | İlk Buluşma İçin Giyim Tüyoları

Reklam

Eskilerin dediği gibi, ilk izlenimi bırakmak için asla ikinci bir şansınız olmaz. Ve “İlk buluşmada ne giyilir” söz konusu olduğunda, doğru anladığınızdan emin olmak istersiniz.

İlk izlenimler sadece görünüşle ilgili olmasa da, görünüş başkalarının bizi nasıl algıladığı konusunda önemli bir rol oynar. Birçok bekar insanın onaylayabileceği gibi, ilk buluşmada ne giyeceğine karar vermek, gerçek randevunun kendisi kadar kolayca göz korkutucu gelebilir. İlk buluşmada ne giyeceğinizi anlayarak, özellikle kıyafetiniz bilim tarafından desteklendiğinde, başarılı olma ve ikinci bir randevu kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

İçindekiler

İlk Buluşmada Ne Giyilir?

Her zaman oldukça heyecan verici olan ilk buluşmalarda sinir bozucu olan şey, kıyafetlere karar vermektir. Ve bu, hepimizin karşılaştığı bir ikilemdir.

İlk buluşmada ne giyilir
ilk buluşma giyim önerileri

Kendinizi Güvende Hissettiren Bir Şey Giyin

İlk buluşmada giyilecek en iyi kıyafet, kendinizi en iyi haliniz gibi hissettiren kıyafettir. Klişe gibi görünse de davranışsal araştırmalar, iyi göründüğünüzde kendinizi iyi hissettiğinizi kanıtlıyor. Giydiklerimizle nasıl hissettiğimiz arasındaki bu bağlantı, örtülü biliş teorisi olarak bilinir.

İlk buluşmada ne giyilir
İlk buluşmada ne giyilir

Bu teoriyi randevu gecesi kıyafetlerinize uygulayarak, hem sevgilinizin bilinçaltını hem de kendinizinkini potansiyel olarak etkileyebilirsiniz. Küçük siyah bir elbise veya iyi görünümlü bir takım elbise gibi sembolik olarak başarı ve seksilik ile ilişkilendirilen eşyaları giymek, flört ederken kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir.

Şüphe Duyduğunuzda, Kırmızı veya Siyah Tercih Edin

İlk buluşmada giyilecek en iyi renkler kırmızı ve siyahtır. İki romantik rengi giymek, özellikle kadınsanız, randevunuzda daha çekici görünmenizi sağlayabilir. Kırmızı güller, dantelli iç çamaşırları ve Sevgililer Günü gibi romantik olaylarla bilinçaltında bariz bağlar olsa da, bilim adamları bu bağlantının bu kültürel bağlamlardan daha derin olduğunu buldular.

İlk buluşmada ne giyilir
ilk buluşmada ne giyilir kadın

2008’de yapılan çalışmaya göre, “kırmızı renk erkeklerin kadınlara karşı daha şehvetli hissetmesini sağlıyor. Ve erkekler, çekiciliklerinde rengin oynadığı rolün farkında değiller.” bulgusu tespit edilmiştir.

Bir başka araştırmaya göre, cinsiyet veya cinsel tercih ne olursa olsun siyahın ilk randevu için en popüler renk olduğunu buldu. Kırmızıdan daha “güvenli” bir renk seçeneği olarak algılansa da, yine de kullanıcıların daha şık ve çekici görünmesine yardımcı oldu.

Turuncu ve Kahverengi Giymekten Kaçının

İlk buluşmada ne giyeceğine karar vermek, kesinlikle yararlıdır. Uzmanlara göre, ilk buluşma kıyafetlerinde turuncu ve kahverengiden uzak durmak en iyisidir.

İlk Buluşmada Ne Giyilir
ilk buluşma kombin

Yapılan araştırmalara göre, turuncu ve kahverengi, güven, zeka ve seksilik ile en az çağrışım alan renk olduğu ortaya çıkmışken; şaşırtıcı olmayan bir şekilde, siyah ve kırmızı, bu olumlu özelliklerle en fazla sayıda çağrışım aldı.

Turuncu insanların dikkatini çekmek için kullanılan bir renktir. Bu nedenle ilk buluşmada turuncu giymek bilinçaltınıza yüzeysel, dikkat çekici ve hatta kibirli olduğunuza dair sinyaller gönderebilir. Kahverengi ise tam tersi bir etkiye sahiptir. Kahverengi aksesuarları (tercihen bir çift şık deri ayakkabı veya en sevdiğiniz çanta) spor kombin yapmak tamamen uygun olsa da, çok fazla kahverengi giymek sıkıcı ve aşırı ciddi görünmenize neden olabilir.

Rahat ve Pratik Bir Şey Giyin

Beden dili, bir buluşmada iyi bir ilk izlenim bırakmanın bir başka önemli parçasıdır. Hafifçe eğilmek veya uzun süreli göz teması kurmak gibi küçük ipuçları, bir kelime söylemeye gerek kalmadan çekiciliğinizi iletir. Benzer şekilde, olumsuz beden dili, randevunuzla ilgilenmediğinize dair sözel olmayan ipuçları gönderir.

Beden dili araştırmasına göre, bir randevudaki en büyük ayrılıklardan biri fiziksel olarak kapalı görünmektir. Yani kollarınızı çaprazlamak, bir nesneyi göğsünüze veya karnınıza bastırmak veya ellerinizi cebinizde tutmak sizi kapalı ve ulaşılmaz gibi gösterir.

İlk Buluşmada Ne Giyilir
ilk buluşma nasıl davranılır

Rahatsız edici bir kıyafet giymek, iyi vakit geçirmediğinize dair sözsüz sinyaller göndermenin kesin bir yoludur. Bir ceket getirmediğiniz için ısınmak için kollarınızı kavuşturuyor veya elbiseniz çok dar olduğu için çantanızı karnınızın üzerinde tutuyor olsanız da, randevunuz için vücut dilinizi başka bir şey olarak yorumlamak kolaydır.

Ayrıca, içerisinde rahat edebileceğiniz bir buluşma kıyafeti tercih etmek, sohbete tamamen bağlı kalmanızı sağlar. Ayakkabılarınızın nasıl sürtündüğünü veya gömleğinizin nasıl yukarı çıktığını düşünmek yerine, masanın karşısındaki kişiyle daha derin bir bağlantı kurmaya odaklanabilirsiniz.

Göğüs Dekoltesi Yerine Boynunuzu Gösterin

İlk buluşmada biraz göğüs dekoltesi göstermek partnerinizin dikkatini çekmesine yardımcı olabilir, ancak çok fazla göstermek aslında aşkı bulma şansınızı zedeleyebilir. İlk buluşmada aşırı açık kıyafetler giyen kadınlar, genellikle ağırbaşlı ve baştan çıkarıcı bir şekilde seksi olmak yerine yüzeysel ve karışık olarak algılanır. Bundan dolayı, sizi daha çok tek gecelik bir ilişki gibi gösterecek süper dekolte üstler ve elbiseler giymekten kaçının.

İlk Buluşmada Ne Giyilir
ilk buluşmada nasıl davranılır

Dikkati göğsünüze çekmek yerine boyun ve omuz bölgenize odaklanın. Özellikle ilk randevunuz online olacaksa önemlidir, çünkü kamerada yalnızca göğsünüzden yukarısı görünecektir. Saçınızı bir tarafa savurmayı veya açık yakalı bir üst giymeyi deneyin.

Boynunuzu açığa çıkarmak, çevrenizde rahat biri olduğunuza dair sinyaller gönderirken, boynunuzu gizlemek gergin, tehdit altında ve tetikte olduğunuzu gösterir.

Aşırı Trendy veya Ulaşılmaz Görünmekten Kaçının

İlk buluşmalar söz konusu olduğunda, klasik stilleri kullanarak sade kıyafetlere bağlı kalmak en iyisidir. Zira, aşırı modaya uygun giysiler sizi materyalist ve ulaşılmaz gösterebilir. Amaç, ilk buluşma kıyafetinizin zahmetsiz görünmesini sağlamaktır.

Erkekler kemer, şık ayakkabılar ve hoş bir saat ile stilize edilmiş kot pantolon veya chino ile sade bir tişört denemeli. Kadınlar ise, küçük bir siyah elbise veya feminen aksesuarlar ve doğal bir makyaj görünümü ile tamamlanmış gündelik bir bluz ve kot pantolon ile gidebilirler.

Doğal Makyaj Yapın

Bir randevuda makyaj yapmak özgüveninizi artırmanın harika bir yoludur, ancak yoğun makyaj yüzün nasıl algılandığını olumsuz etkileyebilir. Bundan dolayı, makul miktarda makyaj yapmak en uygunudur. Ayrıca kırmızı ruj veya dumanlı göz gibi yoğun kontrastlı makyajlardan uzak durulması gerekir.

Kendiniz Olun

İlk buluşmada ne giyeceğinize dair son tavsiyemiz çok basit. Kendiniz ol. Kulağa hoş gelse de, bir randevuda yapabileceğiniz en önemli şey, gerçek benliğiniz gibi görünmek ve davranmaktır. Ve giydiğiniz şey bunun büyük bir parçası olabilir.

Giysilerin tek başlarına pek bir anlamı yoktur, ancak bağlam içine konulduklarında yepyeni bir anlam kazanırlar. Kıyafetiniz kişisel tarzınızı yansıtmalı ve buluşmanızda kişiliğinizin bir görüntüsünü vermelidir. İster en sevdiğiniz renk ister şanslı ayakkabınız olsun, sizi kendiniz gibi hissettiren bir şey giyin.

En Güzel Sevgili Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu