Reklam
Sağlık

Noddle Zararlı Mı? Noddle Kısır Yapar Mı?

Reklam

Hazır ve paketli ürünleri uzmanlar tüketmememizi söylüyor. Market raflarında belli başlı markalarla denk geldiğimiz “noddle kısır yapıyor mu, zararlı mı?” gibi sorular da sosyal medyanın odağında.

Hazır olarak satılan bu makarnaların birden fazla çeşidi ve farklı tatları bulunuyor. Ayrıca ASMR videolarıyla da yeme isteğini bizlerde uyandırıyor. Ancak bu içeriği okuduktan sonra fikirleriniz değişir mi, bilmeyiz ama sizler için bu konuyu araştırdık.

Çin mutfağına ait yemeklerden noddle, vakti olmayanlar için hazır ve pratik makarna yemeklerinden biridir. Özellikle öğrenciler için dünyanın en güzel icadı olan bu yemeğin zararlı olup olmadığına bir bakalım.

İçindekiler

Noddle Zararları 

Uzmanların da dediği gibi hazır ve paketli gıdaları çok fazla tüketmek, vücutta değişik hastalıkların ortaya çıkmasını tetikliyor. Bunun önüne geçmek için hazır gıda tüketmemeye dikkat etmeliyiz. Gel gelelim noddle’nin zararlarına…

Haftada 2’den fazla noddle tüketirseniz, kalp ve diyabet riski hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Özellikle kadınların felç, diyabet ve kalp hastalıkları ile karşılaşmaları olası. 

Noddle
Noddle’nin zararları

Amerika’da Harvard ve Baylor Üniversitesi bilim insanlarının analizine göre, haftada 2 defa noddle tüketen kadınların metabolik sendroma yakalanma riskinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dengeli beslenip spor yapan kişilerin de bu gruba dahil olduğunu söylüyorlar. Zira, haftada 2 ve fazlasında hazır noddle’nin tüketimi de aynı risklerle karşılaşma riskini doğuracaktır.

Marketlerde yer alan hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için çeşitli firmalar, ürünlerin içerisine tuz, şeker ve çeşitli kimyasal ekliyorlar. Bundan dolayı, hazır gıdaları mümkün olduğunca tüketmemeye özen göstermeliyiz. Canımız çekiyorsa, evde kendimiz hazırlamamız her açıdan sağlıklı olacaktır. 

Noddle Kısır Yapıyor Mu?

Hazır noddle kısır yapar mı?” sorusu Google arama motorunda son zamanlarda araştırılmaya başlandı. Noddle gibi paketli gıdalar, toksik koruyucu ve katkı maddesi içeriyor. Ancak bu gıdalarda kesinlikle besleyici madde yer almıyor. Noddle’nin zararlarında da bahsettiğimiz gibi sindirimi zor bir besin olduğu için mide problemlerine yol açıyor. Fakat noddle yemenin kısırlığa sebep olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına göre, hazır çorba gibi sağlıksız gıdaları haftada 2 kere tüketme sonucunda kadınlarda kısırlık riskini artırıyor. 

Hazır Noddle Zararlı Mı?

Çalışanlar ve öğrencilerin favori yiyeceği noddle, her ne kadar pratik bir yemek olsa da sağlıklı olmadığı bilinmelidir. Kalorisi ve tuz içeriği yüksek olup besin değerleri açısında düşüktür. Bu da yüksek kan basıncı, kalp krici ve inme riskine neden oluyor. 

Her Gün Noddle Yenir Mi?

Dengeli besleniyor ya da spor yapıyorsanız, haftada 2 defadan fazla hazır noddle tüketmemeniz gerektiğini uzmanlar söylemektedir. 

Noddle Baş Ağrısı Yapar Mı?

Monosodyum glutamat (MSG) ve nitrik oksit içeren yiyecekler baş ağrısına neden olabilir. Bu yiyecekler; Çin yemekleri, eski kaşar, kırmızı şarap, noodle, çikolatadır. 

Noddle Yemek Sivilce Yapar Mı?

İşlenmiş gıdaların sık tüketimi ciltte sivilce ve akne problemlerine yol açabilir. Noddle da bu yiyeceklerden biridir. Tüketmeden önce bir kere daha düşünebilirsiniz. 

Noddle Alışkanlık Yapar Mı?

Aşırı kalorili bir besin olduğu için haftada 2’den fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Alışkanlık yapabilen besinler arasında olduğunu hatırlatalım.

Noddle Sosu Zararlı Mı?

Noddle içeriğinde un, tuz ve hurma yağı bulunur, sosunda ise, tuz, baharat ve monosodyum glutamat (MSG) yer almaktadır. MSG, sağlığa zarar veren bir bileşendir. 

Kapsül Kahve Zararlı Mı? Kapsül Kahve Kanserojen Mi?

Enerji İçeceği Zararlı Mı? | Enerji İçeceği Hakkında Her Şey

Palm Yağı Zararlı Mı, Palm Yağı İçeren Ürünler Hangileri?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu