Reklam
Sağlık

Noddle Zararlı Mı? Noddle Kısır Yapar Mı?

Reklam

Hazır ve paketli ürünleri uzmanlar tüketmememizi söylüyor. Market raflarında belli başlı markalarla denk geldiğimiz “noddle kısır yapıyor mu, zararlı mı?” gibi sorular da sosyal medyanın odağında.

Hazır olarak satılan bu makarnaların birden fazla çeşidi ve farklı tatları bulunuyor. Ayrıca ASMR videolarıyla da yeme isteğini bizlerde uyandırıyor. Ancak bu içeriği okuduktan sonra fikirleriniz değişir mi, bilmeyiz ama sizler için bu konuyu araştırdık.

Çin mutfağına ait yemeklerden noddle, vakti olmayanlar için hazır ve pratik makarna yemeklerinden biridir. Özellikle öğrenciler için dünyanın en güzel icadı olan bu yemeğin zararlı olup olmadığına bir bakalım.

Noddle Zararları 

Uzmanların da dediği gibi hazır ve paketli gıdaları çok fazla tüketmek, vücutta değişik hastalıkların ortaya çıkmasını tetikliyor. Bunun önüne geçmek için hazır gıda tüketmemeye dikkat etmeliyiz. Gel gelelim noddle’nin zararlarına…

Haftada 2’den fazla noddle tüketirseniz, kalp ve diyabet riski hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Özellikle kadınların felç, diyabet ve kalp hastalıkları ile karşılaşmaları olası. 

Noddle
Noddle’nin zararları

Amerika’da Harvard ve Baylor Üniversitesi bilim insanlarının analizine göre, haftada 2 defa noddle tüketen kadınların metabolik sendroma yakalanma riskinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dengeli beslenip spor yapan kişilerin de bu gruba dahil olduğunu söylüyorlar. Zira, haftada 2 ve fazlasında hazır noddle’nin tüketimi de aynı risklerle karşılaşma riskini doğuracaktır.

Marketlerde yer alan hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için çeşitli firmalar, ürünlerin içerisine tuz, şeker ve çeşitli kimyasal ekliyorlar. Bundan dolayı, hazır gıdaları mümkün olduğunca tüketmemeye özen göstermeliyiz. Canımız çekiyorsa, evde kendimiz hazırlamamız her açıdan sağlıklı olacaktır. 

Noddle Kısır Yapıyor Mu?

Hazır noddle kısır yapar mı?” sorusu Google arama motorunda son zamanlarda araştırılmaya başlandı. Noddle gibi paketli gıdalar, toksik koruyucu ve katkı maddesi içeriyor. Ancak bu gıdalarda kesinlikle besleyici madde yer almıyor. Noddle’nin zararlarında da bahsettiğimiz gibi sindirimi zor bir besin olduğu için mide problemlerine yol açıyor. Fakat noddle yemenin kısırlığa sebep olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

Son zamanlarda yapılan araştırma sonuçlarına göre, hazır çorba gibi sağlıksız gıdaları haftada 2 kere tüketme sonucunda kadınlarda kısırlık riskini artırıyor. 

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu