Reklam
Sağlık

Uyurken Salya Akması Nasıl Engellenir?

Reklam

Bazı kişiler uyurken salya akıtma hüsranını yaşayabilir. Öyleyse neden oluyor ve uyurken salya akması nasıl engellenir?

İçindekiler

Uyurken Salya Akması Nasıl Geçer?

Uyurken salya akması normaldir ve mutlaka tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, aşırı derecede salya aktığını düşünüyorsanız, yaşam tarzı değişikliklerinden konuşma terapisine, ilaç tedavisine ve ameliyata kadar uykunuzda salya akmasını durdurmak için deneyebileceğiniz bir dizi strateji vardır. Bazı tedaviler basittir, diğerleri ise yalnızca daha şiddetli salya akması vakaları için önerilir. Sizin için neyin doğru olduğunu tartışmak için doktorunuzla bir randevu ayarlayın.

uyurken salya akması
uyurken salya akması nasıl geçer

1. Uyku Pozisyonunuzu Değiştirin

Uyurken salya akmasını durdurmak için uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Yan veya yüzüstü uyuyorsanız, sırtüstü pozisyona geçmeyi deneyin.

Uyku pozisyonunuzu değiştirirken rahat uyumak için yeni bir yastık almanız gerekebileceğini unutmayın. Gece boyunca sırt üstü kalmakta zorlanıyorsanız, pozisyonunuzu korumanıza yardımcı olması için vücudunuzun yanlarına ilave yastıklar koyun.

2. Yastığınızı Yükseltin

İster sırtüstü ister yan pozisyonda uyuyan biri olun, başınızı dik tutmak uyurken salya akma olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ihtiyaçlarınız için doğru yüksekliğe sahip bir yastık bulmak önemlidir.

3. Bol Su İçin

Siz uyurken kas aktiviteniz yavaşladığı için tükürük üretiminiz de doğal olarak azalır. Bu, o çok korkunç sabah nefesine yol açabilen şeydir – ancak geceleri aşırı tükürük üretiminin de uyurken salya akmasına neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Bol su içmek, uyurken salya akmasına neden olan aşırı tükürük üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. Sulu kalmak için gün boyunca 2 litre su hedeflemelisiniz, ancak aynı zamanda gece susuzluğunuzu gidermek için yatağınızın yanında biraz su bulundurmak iyi fikirdir.

4. Diş Koruyucu Kullanın

Dişlik veya diş koruyucu olarak da adlandırılan bir ağızlık, TME veya diş gıcırdatma gibi durumlara yardımcı olmak için geceleri ağzınıza koyduğunuz bir cihazdır. Diş koruyucular başlangıçta salya akışının artmasına neden olsa da zamanla ağzınız bu duyguya uyum sağlayacak ve hatta uyurken aşırı salya akmasını kontrol etmenize bile yardımcı olabilir.

Reçetesiz genel diş koruyucuları mevcuttur, ancak diş hekimleri ayrıca ağzınıza özel olarak kalıplandıklarından daha rahat olabilecek özel diş koruyucuları da yapabilirler.

5. Alerjilerinizi Tedavi Edin

Gece uyurken ağızdan salya akması bir başka yaygın suçlusu da alerjiler. Tıkalı burunlar genellikle ağızdan nefes almaya neden olduğundan, alerjiler aslında uyurken ağızdan salya akma olasılığını artırabilir.

Mevsimsel alerjiniz veya sinüs enfeksiyonunuz olsun, solunum alerjileri burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve burun ve gözlerde kaşıntı gibi semptomlara neden olur ve özellikle geceleri rahatsız edici olabilir.

Öyleyse, alerjileriniz gece tükürük durumunuzun potansiyel bir nedeniyse, uykunuzda salya akmasını nasıl durdurabilirsiniz? Aşağıdaki fikirleri denemek isteyebilirsiniz:

  • Evcil hayvanlarınızı yatağınızdan uzak tutun: Köpeğinizle veya kedinizle uyumak güzel olsa da, tüyleri yatak odanızdaki alerjileri tetikliyor olabilir.
  • Hipoalerjenik çarşaf kullanın: İpek, bambu ve pamuk gibi hipoalerjenik çarşaf malzemeleri arayın.
  • Bir hava temizleyici kullanın: Hava temizleyiciler, evinizdeki nemi kontrol etmeye yardımcı olabilir, aksi halde ev toz akarları ve diğer alerjenler için bir üreme alanı olabilir.

Hava temizleyiciler, hipoalerjenik çarşaflar ve evcil hayvan kepeği temasını en aza indirmek gibi evde alerji ilaçları, geceleri aşırı salya akmasına neden olabilecek alerji semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Uyurken Salya Akması Neden Olur?

Uyurken salya akması, uyku pozisyonunuzdan yaşınıza kadar çeşitli nedenlere kadar izlenebilir. İşte uykunuzda salyalarınızın akmasına neden olabilecek bazı yaygın nedenler:

  • Yaş: Yutma kaslarını geliştirmekte olan bebeklerde salya akması yaygın olsa da, insanlar yaşlandıkça ağızdan daha fazla salya akmaya başladıklarını fark edebilirler.
  • Tıkanıklık veya hastalık: Hastalıklar veya alerji gibi mevsimsel olaylar sinüslerinizi tıkayarak ağızdan nefes almanıza ve salya akma olasılığının artmasına neden olabilir.
  • Derin uyku: Derin uyku evrelerinde yüz ve ağız kaslarınız gevşemeye başlayacak ve bu da daha fazla salya akmasına neden olabilir.
  • Gastrik veya asit reflü: Gastrik reflü, mide asidiniz boğazınıza doğru ilerlediğinde meydana gelir ve boğazınızda aşırı salya akmasına neden olabilecek kısıtlamalara neden olur.
  • Uyku apnesi: Uyku apnesi hava yolunuzu daralttığı veya tıkadığı için, gece boyunca ağzınızda tükürük birikmesine neden olabilir.
  • Disfaji veya yutma güçlüğü: Yutma güçlüğü ağızda aşırı salyaya yol açarak aşırı salya akmasına neden olabilir.

Lütfen sahip olabileceğiniz herhangi bir olası tıbbi sorun hakkında bir doktora danışın.

Uykunuzda salya akması sinir bozucu olabilirken, bunun nedeni genellikle alerjiler veya uyku pozisyonunuz gibi basit sorunlara kadar izlenebilir. Ancak, sürekli olarak yastığınızda istenmeyen bir sürprizle uyanıyorsanız, uzun vadeli bir çözüm bulmak için yastığınızı daha sık yıkamayı düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu